پرش به محتوا
خانه » مقالات » screeningCounseling

screeningCounseling

  مشاوره غربالگری بارداری


  مشاوره های پیشین:

  (جهت مشاهده جواب، بر روی سوال مورد نظر کلیک کنید)

   ناشناس : سلام سونوی انومالی انجام دادم ازکجابفهمم مشکلی نداره

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام لطفا با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : سلام من تاریخ 19 اسفند 97در آزمایشگاه دنا آزمایش سل فری دادم میخواستم ببینم جوابش کی آماده میشه ؟و اینکه زمانی که ان تی و ان بی مشکلی نداشته باشه باز هم امکان مثبت شدن ریسک سندروم داون وجود داره ؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  به محض اینکه جواب سل فری شما حاضر شود، با شما از طرف ازمایشگاه تماس گرفته میشود.
  سونوگرافی غربالگری NT با دقت 70% از نظر اختلالات کروموزومی بررسی مینماید اما ازمایش سل فری DNA برای بررسی اختلالات کروموزومی 13 و 18 و 21 و اتخلال کروموزومهای جنسی ، دقتی حدود 98% دارد.

   ناشناس : باسلام من در 12هفته و 4 روز سونوی ntو دو روز بعد آزمایش رو دادم میخواستم بدونم دو روز فاصله تاثیر زیادی در اشتباه بودن نتیجه غربالگری داره باتشکر ازشما

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  موردی ندارد و اشکالی در نتیجه آزمایش غربالگری شما به وجود نخواهد آمد اما درهرصورت لطفا نظر پزشک معالج خود را نیز بدانید.

   ناشناس : سلام در غربالگری اول باید با سونو بیام آزمایش بدم یا نیازی نیست

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام بله همراه داشتن سونوگرافی NT برای انجام غربالگری سه ماهه اول بارداری الزامیست.

   ناشناس : میخاستم تاریخ دقیق زایمانمو بدونم اخرین پریودم 19تیر 97بوده

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  تاریخ زایمان شما در صورتیکه سیکلهای قاعدگیتان کاملا منظم و 28 روزه باشد، احتمالا 26 فروردین سال 98 خواهد بود.لطفا با پزشک معالج خود نیز دراین باره صحبت کنید.

   ناشناس : سلام.خواستم بدونم بهترین زمان انجام سل فری هفته چندمه بارداریه؟؟؟من هفته۱۴ هستم اما چون به تعطیلات عید خورده آزمایشگاهم تعطیله تا دوهفته دیگه.حالا تا اونموقع بمونم مشکلی نداره یا به مرکز استان مراجعه کنم؟؟متشکرم.

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام ازمایش cell free DNA از هفته ده بارداری به بعد قابل انجام است. با توجه به اینکه این ازمایش ژنتیکی و نیازمند استخراج DNA جنین از خون مادر می باشد، زمان بر است و توجه داشته باشید که زمان خود را از دست ندهید چراکه درصورت وجود اختلالات کروموزوی، مجوز سقط قانونی تا هفته 18 و 6 روز بارداری داده میشود.

   ناشناس : سلام خسته نباشيد من هفته ١٢ و٦ روز سونوي ان تي دادم ضخامت ان تي 5.3 بود NB رويت شده بود طول CRL:65.3 بود ميخواستم بدونم آيا انجام بقيه آزمايشات لازمه متخصص سونوگفت اين طبيعي نيست دارم ديوونه ميشم يعني اميدي اصلا وجود داره لطفا نظرتون رو بهم بگين تشكر

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درموارد NT بالای سه میلیمتر نیاز به انجام ازمایشات با دقت بالاتر مانند آمنیوسنتز می باشدتا وجود یا عدم وجود اختلالات کروموزومی جنین بررسی گردد. درصورتیکه کاریوتیپ در امنیوسنتز نرمال بود در ادامه روند بارداری نیاز به انجام اکوکاردیوگرافی قلب جنین نیز هست. با پزشک معالج خود حتما مشورت نمایید.

   ناشناس : سلام من 25،سالمه منو همسرم قبل ازدواج ازمایش ژنتیک دادیم خوب بود یه بچه ام دارم الان دوباره باردارم ازمایش و سونوگرافی غربالگری 12هفته رو انجام دادم بچه خوب بود الان 16هفته ام میخوام سونوگرافی شو انجام بدم اما تو انجام ازمایشش مرددم اولیه خوب بوده امکان داره دومی بد باشه

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام دقت ازمایش غربالگری مرحله اول بارداری که در هفته 11 الی 13 هفته و 6 روز بارداری انجام میشود برای بررسی اختلالات کروموزومی بررسی گردیده؛ حدود 85% می باشد و دقت ازمایش غربالگری مرحله دوم بارداری که در هفته 15 الی 21 هفته و 6 روز بارداری (البته بهترست تا هفته 17 باردرای انجام شده باشد)،برای بررسی اختلالات کروموزومی حدود 80% است و در ضمن در این مرحله جنین از نظر نقایص ساختار لوله عصبی جنین نیز ارزیابی میشود. چنانچه ترکیب غربال مرحله و دوم صورت گیرد، دقت نهایی به 90% افزایش می یابد.

   ناشناس : سلام.
  بنده وهمسرم هیچ گونه نسبت فامیلی نداریم .یک پسر 10ساله دارم که مشکل عدم توجه دارد ومشکوک به اتیسم خفیف است.مدرسه عادی درس می خواند.پسر خواهر شوهرم هم درگیر همین اختلال است.
  قبل از اقدام برای بارداری دوم چه آزمایشهایی لازم است انجام دهم که مشکل بچه اولم تکرار نشود؟
  قبلااز راهنمایی شما سپاس گزارم.

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام لطفا در این زمینه با یک مشاور ژنتیک مشورت نمایید.

   ناشناس : آزمايش سل فري بهم گفتن نيم ساعت قبل شش ليوان آب بخور و دور ناف رو ماساژ بده چه تاثيري روي جواب داره؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام در ازمایشگاه دنا برای انجام ازمایش سل فری نیازی به هیچگونه اقدامی قبل ازمایش نمی باشد و این ازمایش ناشتایی نیز نیاز ندارد.

   ناشناس : باسلام من خانمی ۳۴ساله بارداری سومم رودر۱۸هفته طی می کنم دوفرزندقبلی ام روبدون اینکه غربالگری بدم سالم دنیااوردم چون اصلااون موقع غربالگری نبود.الان درغربالگری اولم همه چیزخوب بودامادردومی ۳کیست درسرجنین دیده شده دوتادرطرف راست به اندازه ی ۵و۷م م ویکی درطرف چپ ۹م م ونشانه های همراه نداشته اماخیلی نگرانم ازاینکه سونوگرافم ازنظرنشانه های همراه درست تشخیص داده باشه .لطفاراهنمایی کنیداگه سونورومجدددریک مرکزمجهزتکرارکنم عوارض وخطری برای جنین نداره ؟بااینکه سونوی ۲۲هفته توصیه شده امامی ترسم دیربشه؟توروخداراهنمایی کنیدخیلی نگرانم .باتشکر

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام در زمینه سونوگرافی لطفا با پزشک معالج خود مشورت کنید.

   ناشناس : سلام اندازهcrl در هفته۱۳:۶۷ ،2.6
  :NTجواب غربالگری اولم خوب بود.بابتNTخیلی نگرانم باید چیکار کنم؟!

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام عدد NT سونوگرافی شما در محدوده بین 2.5 الی 3 میلیمتر و در محدوده مرزی می باشد. NT زیر دو میلیمتر خوب و بالای 3 میلیمتر نیاز به ازمایشات تشخیصی با دقت بالاتر اختلالات کروموزومی دارد.
  در نهایت در این زمینه حتما با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : با سلام، من ۳۹ سالمه و بارداری دوم. بچه اول سالم بدنیا اومده و هیچ سابقه بیماری در خانواده نداریم. با توجه به سنم دکتر پیشنهاد میکنه که به جای غربالگری آزمایش سل فری انجام بدم. به نظر شما واجب است؟ هزینه هر دو آزمایش چقدر است؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  دقت ازمایش غربالگری مرحله اول بارداری یا FTS برای بررسی اختلالات کروموزومی تریزومی 13 و 18 و 21 حدود 85% و دقت ازمایش غربالگری مرحله دوم بارداری یا Quad حدود 80% می باشد که در مرحله دوم اختلالات کروموزومی 18 و 21 و نقایص ساختار لوله عصبی جنین (NTD) بررسی میگردد. چنانچه این دو ازمایش با هم ترکیب شود و هردو در یک ازمایشگاه انجام شده باشد (Sequential) دقت نهایی تا 90-92% افزایش می یابد.
  دقت ازمایش سل فری DNA به تنهایی برای بررسی اختلالات کروموزومهای 13 و 18 و 21 و کروموزومهای جنسی حدود 98% می باشد و دقت بالای ان بعلت ماهیت ژنتیکی این ازمایش می باشد که مستقیما DNA جنین که وارد خون مادر شده است، تحت ازمایش قرار میگیرد و در ان تعیین جنسیت جنین نیز انجام میشود.این ازمایش از هفته 10 بارداری به بعد قابل انجام است.
  معمولا ازمایش سل فری در شرایطی که ازمایش غربال مرحلخ اول ریسک بالا نشان دهد یا عدد NT سونوگرافی بالا باشد و یا سن بالای مادر و در شرایطیکه پزشک معالج صلاح ببیند درخواست میشود.

   ناشناس : انجام آزمایش سل فری کافی نیست؟ اگر 98 درصد نشون میده مشکلات رو چرا دوباره میفرستن برای آزمایش و سونوگرافی ؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام ازمایش سل فری DNA از نظر اختلالات کروموزومی 13 و 18 و 21 و کروموزومهای جنسی ،جنین را بررسی میکند.
  این تست نیاز به انجام بررسیهای دیگر طی دوران بارداری مانند برررسی سطح الفافیتوپروتئین خون مادر و سونوگرافی انومالی اسکن که جهت ارزیابی نقایص ساختار لوله عصبی جنین و سایر موارد می باشد و ازمایشات دیابت بارداری و غیره ؛ را رفع نمیکند.

   ناشناس : با سلام
  خسته نباشید
  پزشک زنان برای من آزمایش cell free dna نوشته است.
  برخی آزمایشگاه ها می گویند نمونه ها را به خارج کشور ارسال می کنند و برخی می گویند خودشان در ایران و تحت لیسانس یک کشور اروپایی انجام می دهند.
  لطفا راهنمایی بفرمایید:
  ۱- آیا تفاوتی از نظر دقت و کیفیت بین آزمایشگاه های خارج و داخل کشور در خصوص این تست وجود دارد؟ چون تفاوتی از نظر هزینه ای برای من ندارد و ازدواج فامیلی هم دارم لطفا بفرمایید کدام بهتر و دقیق تر است.
  ۲- آزمایشگاه دنا به کدام کشور ارسال می کند و در صورت امکان نام کیت مورد استفاده را بفرمایید
  خیلی ممنون از راهنمایی

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام ازمایش سل فری dna در ازمایشگاه دنا به ازمایشگاه CENTOGENE المان فرستاده میشود.

   ناشناس : سلام در غربالگری اول nt 2.7 بود دکترم آزمایش nipt رو پیشنهادکرد جواب nipt هم خوب در اومد گفتن مشکلی نیست.ولی باز تو غربالگری هجده هفتگی 6.2 شده nb. یعنی به نظرتون جای نگرانی هست؟؟با وجود آزمایش nipt که خوب در اومده بود.

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  ازمایش nipt یک ازمایش ژنتیکی است که مستقیما dna جنین را از نظر اختلالات کروموزومی تریزومی 21 (سندروم داون) و تریزومی 13 و 18 و اختلالات کروموزومهای جنسی با دقت بالای 98% ارزیابی میکند. در زمینه عدد NB سونوگرافی لطفا با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : سلام در غربالگری اول nt 2.7 بود دکترم آزمایش nipt رو پیشنهادکرد جواب nipt هم خوب در اومد گفتن مشکلی نیست.ولی باز تو غربالگری هجده هفتگی 6.2 شده nb. یعنی به نظرتون جای نگرانی هست؟؟با وجود آزمایش nipt که خوب در اومده بود.

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  ازمایش nipt یک ازمایش ژنتیکی است که مستقیما dna جنین را از نظر اختلالات کروموزومی تریزومی 21 (سندروم داون) و تریزومی 13 و 18 و اختلالات کروموزومهای جنسی با دقت بالای 98% ارزیابی میکند. در زمینه عدد NB سونوگرافی لطفا با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : سلام وقت بخیر
  سن من ۴۱سال هست.بارداریم نرمال بوده و تا به حال که هفته ۲۱ام بارداری هستم مشکلی نداشتم به جز سنم که ایجاب کرده تستها و سونوهای تکمیلی انجام بشه . ان تی ۲.۳۵ بوده و اندازه تیغه بینی هم نرمال بود .ازمایش سل فری هم ازمایشگاه شما انجام دادم و نرمال بود و مشکلی نبود . آزمایش آلفا فیتو پروتئین هم نرمال بوده و تمام موارد در سونوگرافی انومالی هم نرمال بوده .اکوی قلب جنین توسط اقای دکتر خلیلیان انجام شد و همه موارد نرمال بود ولی کانون اکوژن دیده شد که به گفته ایشون این کانون اهمیت ندارد .
  ولی من خیلی نگرانم چون شنیدم تست سل فری ۹۹درصد درست است یعنی احتمال ۱درصد وجود دارد که …
  فرزند اول خواهرم در مرحله امینوسنتز مشخص شد دچار سندروم هست و سقط شد ⁦☹️⁩
  ممکنه تست سل فری من اشتباه شده باشه ⁦؟☹️⁩ و یا باوجود این سابقه خانوادگی و سنم نیاز باشه امینوسنتز انجام بدم ؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام دقت ازمایش سل فری DNA برای بررسی اختلالات کروموزومی 13 و 18 و 21 و کروموزومهای جنسی حدود 98% می باشد. نیاز به امنیوسنتز توسط پزشک معالج شما تعیین میگردد.

   ناشناس : سلام من یازده هفته باردارم میخوام سنوانتی بدم ازمایش هم باید همون رو بدم باتشکر،

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام شما میتوانید طبق نظر پزشک معالج خود بعد انجام سونوگرافی nt، غربالگری مرحله اول بارداری یا ازمایش FTS را در هفته 11 الی 13 هفته و 6 روز بارداری انجام دهید.

   ناشناس : سلام من در 12 هفته و3 روز رفتم غربالگري سه ماهه اول عدد nt 1.66وCRL59بود بنظرتون عدد ان تي نرماله؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  سلام بله نرمال است. لطفا جواب را به پزشک معالج خود نیز نشان دهید.

   ناشناس : سلام، ان تي من خيلي بالا بوده توي هفته دوازده و دو روز ٨.٣ ميليمتر بوده، دكتر گفته برم آمينوسنتز اما اصلا نميدونم فايده اس داره يا نه، خواهش ميكنم راهنمايي كنيد، آزمايش خون غربالگري لوريسك يود خيلي نگرانم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام در موارد NT بالای سونوگرافی سه ماهه اول، (بالای سه میلینتر) ، بهترست امنیوسنتز از ابتدا تحت نظر پزشک معالج شما انجام شود. تمامی موارد NT بالا، به معنی اختلالات کروموزومی جنین نمی باشد لذا با انجام امنیوسنتز این موضوع روشن میشود و اگر مشکلی وجود نداشت باید تحت نظر پزشک معالج با انجام اکوکاردیوگرافی قلب جنین و … به بارداری خود ادامه دهید.

   ناشناس : با سلام خدمت شما..من ۴۱ سالمه و در هفته ۱۵ ام بارداریم جواب nt=1.3 بوده اما جواب غربالگری مرحله اولم زده ریسک متوسط برای سندروم دان..حالا هم دکتر میگه چون جواب مشکوکه و سنت بالای ۳۶ ساله حتما باید آزمایش سل فری بدی..حالا خیلی نگرانم و اضطراب شدید دارم که آیا ممکنه جواب سل فری را هم با توجه به سنم باز ریسک بزنن یا اون دیگه فقط به جنین مربوطه..اگه خدایی نکرده جوابش بد باشه چطور از لحاظ جسمی و روحی زجر سقط یه بچه ۴ ماهه را بکشم..خواهش میکنم راهنمایم کنید..من با شوهرم نسبت فامیلی ندارم و بچه اولمم ۴ سالشه و کاملا سالمه..البته در دوران حاملگیش برای اونم آمینوستز انجام دادم و خداروشکر جوتبش خوب بود..

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  ازمایشات غربالگری مرحله اول و دوم بارداری حدود 5% مثبت کاذب دارند و یکی از دلایل این مثبت کاذب نیز سن بالای مادر می باشد چراکه در این ازمایشات سن مادر در محاسبه ریسک تاثیرگذار می باشد. لذا شما طبق نظر پزشک معالج خود بهترست منتظر جواب ازمایش سل فری باشید.
  لازم به ذکر است که در ازمایش سل فری، سن مادر تاثیری ندارد و دقیقا خود DNA جنین که از طریق جفت از رحم وارد خون مادر شده؛ بصورت ژنتیکی بررسی میگردد و دقت این آزمایش بسیار بالا و حدود 98% می باشد.

   ناشناس : من nipt انجام دادم ،زیر آزمایشم نوشته fetal fraction 11% میخواستم بدونم یعنی چی

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  fetal fraction درصد DNA جنین است که وارد خون مادر میشود. این DNA استخراج شده و ازمایش روی آن انجام میشود.

   ناشناس : باسلام
  همسر من درهفته پانزدهم آزمایش سل فری دادندوجواب اون منفی اعلام شد ومشکلی نبودآیا نیاز به تست آمینیو سنتز نیز هست؟یا به همین آزمایش سل فری برای سلامتی جنین بسنده کنیم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  دقت ازمایش سل فری حدود 98% می باشد.
  در این زمینه لطفا با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : باسلام درسه ماهه اول میزانntجنین من۲٫۰۹بودوcrl۶۶سن من هم سی هستش سونو رو۱۲هفته وشش روز دارم ایا نرمال هست

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام عدد NT بالای سه میلیمتر نیاز به بررسی اختلالات کروموزومی با تستهای تشخیصی دارد و معمولا متخصصین زنان عدد NT بین 2.5-3 را در محدوده مرزی در نظر میگیرند.
  دقت سونوگرافی NT در بررسی اختلالات کروموزومی جنین تنها 70% می باشد و بعد از ان انجام ازمایشات غربالگری بارداری لازم است.
  لطفا با پزشک معالج خود نیز مشورت نمایید.

   ناشناس : با سلام در بارداري دوم با مشكل كروموزومي جنين پس از انجام آمينوسنتز شدم دچار اديديشن كروموزوم ١٥بود كه پس از انجام كاريوتايپ والدين متوجه شدم كروموزوم شماره ١٥ من همانند جنين است آيا امكان بارداري مجدد و سالم امكانپذير نيست؟؟؟با توجه به اين كه يك دختر سالم دارم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام لطفا در این زمینه با مشاور ژنتیک صحبت کنید.

   ناشناس : سلام میخواستم بدونم اگه ازمایشcellfreedna مشکلی داشته باشه واسه جنین میشه کاری کردیابایدسقط انجام داد؟؟این ازمایشهافقط و فقط برای اینکه مجوزسقط بهم بدن؟؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام در ازمایش cell free DNA اختلالات کروموزومی تریزومی 13(سندروم پاتو) و تریزومی 18 (سندروم ادوارد) و تریزومی 21 (سندروم داون) و اختلالات کروموزومهای جنسی (مانند سندروم ترنر و کلاین فلتر…) با دقت حدود 98% بررسی میگردد. این ازمایش 100% نمی باشد و با احتمال خیلی کمی احتمال مثبت کاذب دارد و درصورت مثبت شدن هرکدام از اختلالات کروموزومی، باید با ازمایش امنیوسنتز تایید شود تا درصورت تایید جواب، مجوز سقط قانونی داده شود.

   ناشناس : سلام
  تو آزمایش NIPTجنسیت جنین رو دختر اعلام کردند صددرصده؟با توجه به اینکه این آزمایش در هفته ی ۱۵انجام شد و نمونه ی خون به آلمان ارسال شده.ایا قابل استناد هست؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام دقت ازمایش NIPT برای تعیین جنسیت دختر حدود 97% و برای تعیین جنسیت پسر بالای 99% است. توجه بفرمایید که این ازمایش 100% نمی باشد اما دقت بالایی دارد. سونوگرافی بعد از هفته 18 درصورتیکه پوزیشن جنین مناسب باشد میتواند در تعیین جنسیت به شما کمک کند.

   ناشناس : در غربالگري اول سونو خوب بوده ايا درخواست نيفتي الان به جاست در بارداري قبلي دو تا سقط داشتم در ١٧هفتگي بوده ومشكل داشتم امنيو سنتز كردم گفتن مشكلي ندارم بعدا سقط شد الان نيفتي بدم يا غربالگري دوم ؟ سنم ٣٨ساله هستم يه بچه سالم دارم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام شما دروهله اول بهترست ازمایش غربالگری مرحله اول بارداری (FTS) و یا ازمایش NIPT را با توجه به نظر پزشک معالج خود انجام دهید.
  درصورتیکه ازمایش غربالگری مرحله دوم بارداری به تنهایی را انجام دهید، تنها دقتی معادل 80% خواهد داشت.

   ناشناس : سلام خسته نباشید
  جواب امنیوسنتز من اومدوگفتن سالمه،ولی توی سونوانومالی گفت مایع پشت گردن جنین هنوزنخوابیده،وتوی سونونوشته(nuchal fold)حاوی نواحی cysticبرار۶/۱م.م بیشترازاندازه طبیعی اندازه گیری شد.(سندروم های ژنتیکی باcystic nuchal foldمیتواندمطرح باشد)نظرشماچیه ایابایدسقط بشه این بچه؟من توهفته ۱۸هستم وهزینه ازمایش Arry cghروندارم توروخداکمکم کنید.

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام در این زمینه لطفا با پزشک معالج خود مشورت نمایید.
  آمنیوسنتز دقت 100% دارد ،با این وجود برخی موارد موزائیسم خفیف اختلالات کروموزومی حتی با این روش تشخیص داده نمیشود.

   ناشناس : با سلام ،ميخواستم بدونم ميشه بجاي كل آزمايشات غربالگري آزمايش سل فري رو همون اول بارداري انجام داد و ديگه غربالگريها رو انجام نداد

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  در ازمایش سل فری DNA تنها اختلالات کروموزومی 13 و 18 و 21 و کروموزومهای جنسی بررسی میگردد لذا شما بایستی بین هفته 15 الی 18 بارداری ازمایش AFP (آلفافیتوپروتئین) را جهت بررسی نقایص ساختار لوله عصبی جنین انجام دهید و بهترست سونوگرافی NT را انجام دهید. و البته همه این موارد باید طبق نظر پزشک معالج شما باشد.

   ناشناس : سلام من شب قبل از آزمایش خون غربالگری اول یه آستامینوفن 325خوردم آزمایشم مشکوک هستش آیامیتونه ازدارو باشه؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام خیر مصرف استامینوفن تداخلی با ازمایش شما ندارد.

   ناشناس : سلام جواب ازمایش سل فری چند روزه میاد ایا المان انجام میشه ؟؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام بله آلمان انجام میشود. جهت اطلاع از زمان جوابدهی تست خود لطفا با پذیرش ازمایشگاه تماس بگیرید.

   ناشناس : باسلام نتیجه غربال اول بنده بینابینی شد که تست ان آی پی تی دادم و گفتن مشکلی نیست در هفته ۱۶ آزمایش آلفا پروتئین دادم که گفتن ۲.۳۹ هستش و ریسکم ۱ به ۱۳۰ بود و آزمایش رو دوباره تکرار کردم که متاسفانه بدتر شد و جواب ۲.۶۹ شد میتواستم بدونم این میزان حتما میبایستی آمنیوسنتز انجام بدم یا این مشکل با سونو قابل تشخیص هست؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درموارد افزایش آلفافیتوپروتئین سرم مادر و افزایش خطر ntd یا نقایص ساختار لوله عصبی جنین در ازمایش غربالگری مرحله دوم بارداری، بسته به نظر پزشک معالج ممکنست تصمیم بر تکرار الفافیتوپروتئین یک هفته بعد و یا انجام سونوگرافی آنومالی اسکن به تنهایی باشد. در برخی موارد نیز پزشک معالج ممکنست بررسی الفافیتوپروتئین در مایع آمنیوتیک بدست امده از آمنیوسنتز را صلاح بدانند. لذا لطفا در این زمینه با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : با سلام من ٢٨ساله هستم تو سونوى مرحله اول همه چيز نرمال بود و t18 1:99000 بود و آنومالى اسكن هفته ١٨ هم همه چيز نرمال بود ولى در غربالگرى دوم t18 1:261 شد ولى زده lowriskالان هفته ٢٢بادارى هستم به شدت نگران چرا انقد غربالگرى اول و دوم فرق داره عدد t:18 الان مشكل داره بچه؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام غربالگری مرحله اول و دوم بارداری دو تست مجزا می باشند که مارکرهای بیوشیمی متفاوتی در هر کدام بررسی می گردد . ریسک تریزومی 18 در غربالگری مرحله دوم شما پایینتر از مرز cut off و بعبارتی کم ریسک می باشدو در نهایت نظر پزشک معالج شما اهمیت دارد.

   ناشناس : سلام.من ان تیم ۳.۲۸بودامنیوسنتزشدم سالم بودوتو۱۷هفته و۴روزسونوانومالی انجام دادم ان اف ۶.۱م هست خیلی نگرانم دکترسونوگفت شایدمریض باشه بچه توروخدابگین من چیکارکنم بایدسقطش کنم الان ۲۱هفته هستم خواهش میکنم جواب بدین

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام لطفا در این زمینه با پزشک معالج خود مشورت نمایید. ازمایش آمنیوسنتز یک ازمایش با دقت 100% است که در آن درصورت درخواست کاریوتیپ، کلیه اختلالات کروموزومی ( توجه بفرمایید بررسی ژنتیکی تنها درصورت درخواست پزشک معالج برای ژن خاص انجام میشود و درغیر اینصورت تنها اختلالات کروموزومی بررسی میشود)ارزیابی میگردد. البته در این ازمایش نیز ممکنست موارد موزائیسم خفیف که تنها تعداد کمتر سلولها مشکل کروموزومی دارند؛ مشخص نمیگردد. درصورتیکه تمایل داشتید و ازمایش امنیوسنتز خود را در این مرکز انجام داده اید، جهت مشاوره حضوری مراجعه نمایید و یا تلفنی تماس بگیرید.

   ناشناس : اگر بین سونوی nt وازمایش خون سیزده روز فاصله بیفته جواب ازمایش مشکل پیدا میکنه سونوی من در دوازده هفته ودوروز وازمایشم سیزده هفته پنج روز بود سونو خوب بود ومشکلی نداشت ولی ازمایش ریسک پر خطره

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درصورتیکه سونوگرافی شما سونوی NT باشد کافیست و لازم ئنیست حتما در همان روز ازمایش غربالگری شما انجام شده باشد و مشکلی ایجاد نمیکند. البته نظر پزشک معالج شما درنهایت اهمیت دارد.

   ناشناس : من آزمایش سل فری دادم و جواب همه منفی بود آیا به مرحله دوم سونو غربالگری هم نیاز هست انجام بشه یا خیر-با تشکر

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  معمولا پزشکان معالج زمانیکه ازمایش سل فری را درخواست میدهند، ازبین ازمایشات غربالگری سه ماهه دوم بارداری تنها به انجام گراف آلفافیتوپروتئین(جهت بررسی نقایص ساختار لوله عصبی جنین)، بسنده می کنند. در این موارد نظر پزشک شما اهمیت دارد.

   ناشناس : ایابانرمال بود سنوگرافیوغربالگری سه ماهه اول ودوم بازهم احتمال داره بچه ای که متولدمیشه سندروم داون داشته باشه

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام سونوگرافی NT سه ماهه اول بارداری (از هفته 11 الی 13 هفته و 6 روز بارداری) دقت حدود 70% جهت بررسی اختلالات کروموزومی جنین دارد و سونوگرافی آنومالی اسکن که در هفته 18 الی 22 بارداری انجام میشود؛ نیز برخی مارکرهای بافت نرم را که در اختلالات کروموزومی وجود دارد، بررسی میکند. تمامی این ازمایشات درکنار هم ارزش دارند و هیچکدام دقت 100% ندارند. تنها ازمایش تشخیصی امنیوسنتز می باشد که درموارد خاص طبق نظر پزشک معالج انجام میشود چراکه یک روش تهاجمی می باشد که 0.5-1% خطر سقط جنین دارد. معمولا بصورت روتین ازمایش غربالگری مرحله اول و دوم بارداری هریک در محدوده زمانی مشخص خود به درخواست پزشک معالج انجام میگردد.

   ناشناس : با سلام. همسرم به روش IUI باردار شده و به دلیل خونریزی های که داشت پزشک معالج پروجستان200 روزی 2 عدد تجویز کرده بود. حواب NT 1.3 ولی جواب غربالگری HIGH RISK اعلام شد. در فرم آزمایشگاه دنا ، موارد IVF رو گفته بودید که اعلام بشه ولی ما چون IUI کرده بودیم چیزی ننوشتیم.آیا بالا بودن ریسک میتونه به دلیل مصرف دوز بالای پروژسترون باشه؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام بنظر نمیرسد بدلیل مصرف پروژسترون باشد. البته تست غربالگری مرحله اول بارداری صرفا یک ازمایش غربالگری می باشد و تشخیصی نیست و تستهای تکمیلی جهت بررسی بیشتر نیاز است. درنهایت لطفا با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : سلام
  من ۳۷ سالمه با وزن ۹۸ کیلو اولین بارداریمه. در ۱۲ هفتگی در آزمایشگاه دنا آزمایش سلفری دادم. بعد از ۲۰ روز تماس گرفتن که جواب زیر سه درصده و باید مجددا تکرار بشه
  در ۱۵ هفتگی مجددا آزمایش دادم و بعد از ۱۰روز دوباره تماس گرفتن که باز هم جواب زیر سه درصده! گفتند از نظر ما بچه سالمه ولی باید دکترتون تشخیص بده که این جواب رو قبول میکنه یا باید آزمایش دیگه ای بدید
  میخوام بدونم دلیل اینکه این اتفاق افتاده چیه!؟ و اصلا جواب سلفری باید بالای چند درصد باشه تا درست باشه!؟
  اگه دکترم جواب رو قبول نکنه آزمایشگاه مسئولیتش رو میپزیره و با هزینه خودش آزمایش آموسنتز رو انجام میده!؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام لطفا جهت راهنمایی بهتر تلفنی با ازمایشگاه دنا تماس بگیرید. درصورتیکه میزان DNA جنین کمتر از 4% باشد این ازمایش یکبار دیگر بصورت رایگان با هزینه ازمایشگاه برای شما تکرار میشود و درصورتیکه مجدد میزان DNA جنین در خون مادر کمتر از 4% باشد اما هردو جواب یکسان باشند طبق نظر ازمایشگاه سنتوژ« المان این جواب ، جواب نهایی شما خواهد بود و اگر پزشک معالج شما درباره این جواب شکی داشته باشند میتوانند ازمایشات دیگری مانند آمنیوسنتز براساس صلاحدید خود براس شما درخواست دهند.

   ناشناس : سلام من ٤١ سالمه وآزمايش غربالگري مرحلة اول رو با توجه به سنم آزمايش DNA انجام دادم كه خدارو شكر مشكلي نداشت آيل با توجه به نتيجه بايد غربالگري مرحلة دوم را انجام بدم يا نيازي نيست؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام معمولا پزشکان معالج درصورت انجام ازمایش سل فری DNA تنها به انجام ازمایش سنجش الفافیتوپروتئین در سه ماهه دوم بارداری اکتفت میکنند. با این وجود نظر پزشک معالج شما اهمیت دارد و لطفا با ایشان مشورت نمایید.

   ناشناس : با سلام.روز گذشته در آزمایشگاه شما آزمایش آلفاپروتیین مربوط به غربالگری دوم انجام دادم در حال حاضر لووکسین با دوز پایین و آسپرین ۸۰ مصرف میکنم.آیا بر نتیجه آزمایش تاثیر دارد؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام خیر تداخلی با ازمایش شما ندارند.

   ناشناس : سلام.من هفته ۱۱ غربالگیری اولم چون nt 2.8 بود.ازمایش سل فری نوشتن واسم بعد چندهفته نتیجه ازمایشم اومد جنین پسر و بدون هیچ گونه موردی.ازمایشمو دکتر دید گفت سونو انومالی هم بده دکتر گفت چون خوب نمیتونم توسونو تشخیص بدم و نتیجه سل فری گفت صد درصد که نیست باید امنیوسنتز بری.من گیچ شدم سل فری من که خوب بود چرا دوباره امنیوسنتز؟؟؟؟من بعد از ۶سال باردار شدم از امنیوسنتز میترسم چون احتمال سقط هست..چیکار کنم ؟؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام تصمیم گیری در این مورد برعهده پزشک معالج شما می باشد. معمولا در موارد NT بالای سه میلیمتر امنیوسنتز درخواست میشود و یا درمواردیکه سابقه فرزند با اختلالات کروموزومی وجود دارد ویا ریسک مثبت در ازمایش سل فری DNA نشان داده میشود و یا سن بالای مادر و درمواردیکه در سونوگرافی انومالی اسکن مارکرهای بافت نرم اختلالات کروموزومی نمایان میشود…
  لذا بررسی نیاز به انجام امنیوسنتز نیاز به بررسی کلی همه موارد در کنار هم دارد و پزشک معالج شما میتوانند اظهارنظر نمایند.

   ناشناس : سلام.من چند روز پیش آزمایش نیفتی در مرکز شما انجام دادم.از طرفی به دلیل سقط مکرر آمپول سلگزان،شیاف پروژسترون و سرم ای وی ای جی استفاده میکنم.آخرین تزریق سرم حدود 25 روز قبل از نمونه گیری و اخرین تزریق سلگزان شب قبل از نمونه گیری بوده است.آیا این داروها تاثیری در جواب آزمایش دارند؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام از نظر ازمایشگاهی داروهای شما تداخلی با ازمایش سل فری ندارد اما با پزشک معالج خود نیز مشورت نمایید.

   ناشناس : سلام.میخواستم بدونم ایا اختلال اوتیسم در غربالگری nipt جنین مشخص میشه؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام خیر

   ناشناس : آزمایش سلام فری برای چیه؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام در ازمایش سل فری DNA ، اختلالات کروموزومی تریزومی 21 (سندروم داون) و تریزومی 13 و 18 ( به ترتیب سندروم پاتو و ادوارد)و اختلالات کروموزومهای جنسی ( مانند سندروم ترنر و کلاین فلتر) بررسی می گردد و نیز تعیین جنسیت با دقت بالای حدود 97-99% انجام می شود.

   ناشناس : با سلام در غربالگری اول ودوم تمام تریزومی ها منفی بود ولی در غربالگری دوم ریسک اختلالات لوله عصبی واسپاینابیفیدا مثبت بود دکتر سونو سه بعدی کرد نرمال بود ولی به علت خطر سقط بالا نشد آمنیو سنتز کنم به جاش cell free dnaرو برام نوشت وانجامش دادم هنوز جوابش نیومده خواستم بدونم با این آزمایش احتمال داره بتونن این اختلالات لوله عصبی را تشخیص دهند ؟؟؟تو سونو سه بعدی که جنین سالم سالم بود ولی نگرانم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام در ازمایش سل فری DNA ، اختلالات کروموزومی تریزومی 21 (سندروم داون) و تریزومی 13 و 18 ( به ترتیب سندروم پاتو و ادوارد)و اختلالات کروموزومهای جنسی ( مانند سندروم ترنر و کلاین فلتر) بررسی می گردد و نیز تعیین جنسیت انجام میشود.
  این ازمایش نقایص ساختار لوله عصبی جنین مانند اسپینا بیفیدا را بررسی نمیکند . بررسی این مورد توسط تست الفافیتوپروتئین خون مادر یا مایع امنیوتیک در سه ماهه دوم بارداری و همچنین سونوگرافی انومالی اسکن می باشد.

   ناشناس : با سلام،جواب غربالگری دوم اگر بیشتر از1:250باشد نشانه چیست لطفن راهنمایی کنید

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام در غربالگری مرحله دوم بارداری چنانچه ریسک تریزومی 21 (سندروم داون) بالاتر از 1/270 و یا ریسک نقایص لوله عصبی جنین و تریزومی 18 بالای 1/100 باشد، high risk یا پرخطر محسوب میگردد.

   ناشناس : ایا بعد از انجام cell free dna در هفته 12 نیاز به انجام غربالگری سه ماهه دوم است؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام این مورد بسته به نظر پزشک معالج شما دارد. بسیاری از پزشکان درصورتیکه ازمایش سل فری DNA انجام شده باشد، تنها ازمایش بررسی الفافیتوپروتئین از ازمایشات غربالگری سه ماهه دوم را درخواست میکنند چراکه این مورد به ارزیابی نقایص ساختار لوله عصبی جنین می پردازد که در سل فری بررسی نمی گردد.

   ناشناس : سلام 21سالمه ان تی من درهفته 12 2.25میخوام بدون مشکلی هس یا ن جواب منو بدین خواهشن نگرانم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام دقت سونوگرافی nt تنها 70% می باشد و شما باید ازمایش غربالگری مرحله اوا بارداری را در هفته بارداری 11 الی 13 هفته و 6 روز نیز انجام دهید.

   ناشناس : سلام من ۲۹ سالمه و۱۷هفته باردار هستم تست غربالگری اول را در۱۲هفتگی در درمانگاه محل و بصورت ناشتاانجام دادم وبرایم ریسک متوسطSDدرج شده ،بانظر پزشک غربالگری دوم را در۱۶هفتگی در مرکز آزمایشگاهی دنا انجام دادم و نتیجه تست low riskمی باشد،آیا از سلامت جنین خود مطمئن باشم دیگر نیازی به آزمایش دیگر نیست؟باتوجه به اینکه فرزند اولم هم کاملا سالم هست و ازدواجم فامیلی هم نیست،خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام دقت ازمایش غربالگری مرحله اول بارداری 85% و دقت ازمایش غربالگری مرحله دوم بارداری 80% می باشد
  چنانچه نتایج این دو ازمایش با هم در یک ازمایش CONTINGENT ترکیب شود، دقت نهایی 90-92% خواهد بود که متاسفانه شما چون در دو ازمایشگاه مختلف دو مرحله ازمایش خود را انجام داده اید، امکان ترکیب وجود ندارد.

   ناشناس : سلام من 39سال دارم وبا ای یو ای باردارشدم وبارداری اولمه توی غربالگری اول کم خطربودم ولی باage1/95دکتر برام تست سکوینشیال نوشت اونجاهم کم خطربودم ولی باهمان ageسونوی انومالی هم نرمال بوددکتر برام تست سل فری نوشتن منهم دوهفته قبل رفتم الان هفته 19بارداریم وهنوز جوابش نیومده خیلی نگرانم بنظرتون چقدر ممکنه جنین سالم باشه لازم به ذکرهست ntام هم 1.5بود.ممنونم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درصورتیکه ازمایش خود را در ازمایشگاه دنا انجام داده اید لطفا جهت مشاوره تماس بگیرید.
  اگر ازمایشات غربالگری و سکوانشیال شما ریسک نهایی (final risk) بصورت low risk گزارش شده است یعنی با دقت 90% اختلالات کروموزومی بررسی شده در این ازمایش(تریزومی 13 و 18 و 21 )و نقایص ساختار لوله عصبی جنین در جنین شما وجود ندارد. ازمایش سل فری نیز با دقت حدود 98% اختلالات کروموزومی مربوطه را ارزیابی میکند. لطفا بدون نگرانی منتظر جواب ازمایش خود باشید.

   ناشناس : باسلام. من ۳۴/۵ ساله از کرمانشاه هستم. هفته بارداریم ۱۹ هفته و ۲ روز هست. آزمایش غربالگری اول نرمال بود با فاینال ریسک سندرم دان ۱ به ۳۷۹۰. عدد NT هم 1.3 بود و CRL هم 59 گزارش شد. دکترم گفت نیازی به انجام غربالگری دوم نیست اما به اصرار خودم انجام دادم. غربالگری دوم فاینال ریسک سندرم دان رو 1 به 687 زده. دکتر میگه نتایج مثبت کاذب داره ولی اگه می خوای اطمینان خاطر پیدا کنی cell free DNA رو بده که البته با توجه به اینکه 19 هفته هم تمام شده و نتیجش دیر آماده میشه برای سقط بی تأثیره. به نظر شما برای اطمینان خاطرم از اینکه سندرم دان ریسکش بالا نیست سونوی آنومالیه تفصیلی خوبه یا نه. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درنهایت درصورتیکه اعداد ریسک سندروم داون غربالگری مرحله اول و دوم بارداری خود را صحیح وارد کرده باشید، شما کم ریسک می باشید البته همانطور که پزشک معالج شما نیز گفته اند دقت این ازمایشات رویهم رفته 90% میباشد. دقت سل فری به تنهایی حدود 98% می باشد. انجام سونوگرافی انومالی اسکن در هفته 18 الی 22 بارداری نیز با بررسی مارکرهای بافت نرم مربوط به اختلالات کروموزومی، میزان دقت ازمایشات شما رو درنهایت بالا میبرد.
  پزشک شما صحیح فرموده اند، مجوز سقط قانونی در کشور ما تا 18 هفته و 6 روز بارداری درصورت وجود مواردیکه اندیکاسیون سقط دارند؛ می باشد.

   ناشناس : سلام من سونوگرافی سه ماهه اول بارداریم را انجام دادم در هفته ۱۲و۵ روز همه چیز اوکی بود عددnt 2.1 بود آزمایش خون دادم Dsرا برای من high risk نتیجه داد میخواستم بدون چقدر این آزمایش قابل استناد من جایی خوندم که سندروم داون به عددntو سن مادر و سن و سایز جنین بستگی داره این در شرایطیه که من ۳۵ سالمه جنین ۶۳ mm و سنش و عدد nt را نیز در ابتدا خدمتتون اعلام کردم خواهش میکنم راهنماییم کنید خیلی استرس دارم سونو قابل استناد یا آزمایش؟
  علت نشون دادن high risk برای سندروم دان چه آیتمهایی است ؟ ممنونتون میشم که راهنماییم کنید خیلی استرس دارم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  دقت سونوگرافی NT برای بررسی ریسک سندروم داون 70% می باشد. آزمایش غربالگری مرحله اول بارداری یا FTS دقتی حدود 85% برای بررسی سندروم داون دارد و این درحالیست که این تست حدود 5% مثبت کاذب دارد چراکه این تست یک ازمایش غربالگری (نه تشخیصی ) می باشد و به سن مادر و عدد NT سونوگرافی شما و ازمایشات بیوشیمی خون شما بستگی دارد لذا در شرایطیکه این تست ریسک بالا را نشان میدهد شما بایستس بدون نگرانی اقدام به انجام تستهای تکمیلی با دقت بالاتر تحت نظر پزشک معالج خود کنید و منتظر نتیجه ان باشید.

   ناشناس : با سلام تست غربالگری سه ماهه اول بنده نرمال بود در تست سه ماهه دوم هم تریزومی 13 ،18 ،21 هر سه دارای ریسک پایین بودند ولی ntdدر نتیجه اعلام شده ریسک بالا .ممنون میشم اگه تفسیر کنید تست بنده رو

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درصورتیکه ریسک NTD بالا باشد بنا به نظر پزشک ممکنست نیاز به تکرار تست آلفافیتوپروتئین یک هفته بعد و یا انجام سونوگرافی آنومالی اسکن باشد. گاها بسته به شرایط پزشک معالج شما درخواست انجام امنیوسنتز میدهند.

   ناشناس : سلام من20سالمه.در سونو مقدارnt2/3بود ک دکتر گفت مشکلی نداره ولی در آزمایش غربالگری اول ریسک متوسط 1:520را نشون میده.دکتر برام غربالگری دوم در هفته15رو نوشته.اگه غربالگری دوم ریسک بی خطر باشه مطمعن باشم ک جنین سالمه؟؟اگه دوباره ریسک متوسط رو نشون بده چی؟؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام دقت ازمایش غربال مرحله اول بارداری 85% و درصورت ترکیب با ازمایش غربال مرحله دوم ، این میزان دقت به 90% افزایش پیدا خواهد کرد. لذا درصورتیکه ریسک تست ترکیبی شما کم ریسک باشد بدین مفهوم است که با دقت 90% مشکل کروموزومی از نظر موارد بررسی شده ؛ وجود ندارد و درصورتیکه ریسک بالا شود باید طبق نظر پزشک معالج خود اقدام به انجام تستهای تکمیلی با دقت بیشتر نمایید.

   ناشناس : سلام من در هفته 9 بارداری هستم میتونم تست DNA انجام بدم به جای غربالگری

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام تست سل فری از هفته دهم بارداری قابل انجام می باشد.

   ناشناس : در آزمایش غربالگری اول ان تی برابر با 1.25 وان بی را توی سونوگرافی نوشته طبق پروتکل جدید بررسی ان بی جزو بررسی های غربال
  گری تری مستر اول قرار ندارد این یعنی چی

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام عدد NT سونوگرافی سه ماهه اول شما خوب و در محدوده نرمال باشد. منظور از اینکه nb در بررسیهای غربالگری تریمستر اول قرار ندارد: در تحقیقات اخیر انجمن زنان FMF ، مشخص گردیده که استخوان تیغه بینی (NB) در برخی از بارداریهای نرمال در تریمستر دوم بارداری (سه ماهه دوم بارداری) تشکیل میگردد و عدم تشکیل استخوان تیغه بینی در تریمستر اول لزوما به مفهوم وجود مشکل کروموزومی جنین نمی باشد لذا برخی مراکز رادیولوژی تشکیل آن در تریمستر اول را در سونوگرافی سه ماهه اول بررسی و مطرح نمیکنند.

   ناشناس : سلام.من ٢٧ سالمه.ازمايش و سونوي غربالگري اولم سالم بود و مشكلي نداشت به همين علت دكترم براي ازمايش دوم بارداري فقط afp mom رو نوشت كه در هفته ي شانزدهم بارداري انجام دادم كه مقدار آن بوردلاين ريسك شد يعني از حد نرمال آن هفت صدم درصد بيشتر شد و يك هفته ي بعد تكرار كردم كه مقدار آن پنج صدم درصد شد .ولي سونوگرافي آنومالي من هم خيلي خوب بود جنين همه چيش سالم بود سوالم اينه آيا اين پنج درصد ميتوند مشكلي ايجاد كند براي جنينم؟من الان در هفته ي بيستم هستم ترو خدا جوابمو بديد خيلي استرس دارم.در ضمن

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درصورتیکه ازمایش خود را در ازمایشگاه دنا انجام داده اید لطفا تلفنی جهت مشاوره تماس بگیرید و یا حضوری مراجعه نمایید
  در موارد ریسک بالای NTD بعلت الفافیتوپروتئین بالا بسته به نظر پزشک معالج با سونوگرافی انومالی اسکن یا تکرار تست الفافیتوپروتئین یک هفته بعد و یا سنجش میزان الفافیتوپروتئین در مایع امنیوتیک پیگیری انجام میشود لذا با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : با سلام..من ازمایش سونو انجام دادم که nt من رو ۲:۹۰ بود وازمایش خونم ریسکش۱:۱۴ است..۱۹ سالمه حاملگی اوله و نسبت فامیلی هم نداریم شهرستان هستم ایلام دسترسی به دکتر خوب هم ندارم میشه راهنمایم کنین..به نطرتون واسه اطمینان از سلامت جنین چکار کنم..دفترچم هم نیروهای مسلح ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام عدد nt شما درصورتیکه در مرکز رادیولوژی معتبر انجام شده باشد در محدوده مرزی قرار دارد، لذا با توجه به ریسک بالای ازمایش غربالگری شما، بهترست ازمایشات تکمیلی مانند سل فری DNA و یا امنیوسنتز بسته به نظر پزشک معالج شما انجام شود. متوانید جهت مشاوره تلفنی تماس بگیرید و یا حضوری مراجعه نمایید. درنهایت با توجه به اینکه باید ازمایشات و سونوگرافی شما حضورا جهت مشاوره دقیق ملاحظه گردد، بهترست حضوری به ازمایشگاه دنا و یک پزشک متخصص زنان حاذق مراجعه نمایید.

   ناشناس : با سلام من سونوntرو در هفته 13 بارداریم انجام دادم و آزمایش رو دو روز بعد انجام دادم که جواب هر دو نرمال بود دکترم بهم گفتن که نیازی به غربالگری دوم ندارم اما خودم خیلی نگرانم چون 37 سالمه به نظر شما آیا نیازی به غربالگری دوم نیست؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام این مورد بسته به نظر پزشک معالج شما دارد. در غربالگری مرحله دوم علاوه بر ریسک سندروم داون (تریزومی کروموزوم 21)؛ و ریسک تریزومی کروموزوم 13 و 18 ، با سنجش میزان الفافیتوپروتئین خون مادر، ریسک نقایص ساختار لوله عصبی جنین (NTD) نیز بررسی میگردد که مورد اخر در غربالگری مرحله اول بارداری قابل بررسی نبوده .اگرچه با سونوگرافی انومالی اسکن نیز نقایص ساختاری لوله عصبی جنین بررسی میگردد اما از نظر ازمایش خون این مورد فقط در غربالگری مرحله دوم بارداری قابل ارزیابی می باشد. درنهایت شما باید تحت نظر پزشک معالج خود باشید.

   ناشناس : سلام خسته نباشید.من سونو غربالگری اول رو انجام دادم nt ۲ هست.توی ازمایشات غربالگریfinal risk روی ۱:۵۲۷ هست.ازمایش cell freeبه ازمایشگاه شما ارسال میشه.میخواستم ببینم اگر جواب منفی باشه پس مشکل از کجا میتونه باشه؟یا کم بودن free bhcg بعدا واسه بچه چه خطر دیگه ای میتونه داشته باشه؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام دقت ازمایش غربالگری مرحله اول بارداری حدود 85% می باشد و با توجه به اینکه در تعیین ریسک این ازمایش مواردی مانند NT سونوگرافی و سن مادر و ازمایشات بیوشیمی تاثیرگذار است لذا 5% نیز مثبت کاذب دارد چراکه فقط یک ازمایش غربالگری است(نه تشخیصی). دقت ازمایش سل فری بسیار بالاتر و درحد 98% می باشد چراکه بصورت ژنتیکی دقیقا DNA جنین در خون مادر را بررسی میکند.
  درنهایت با پزشک معالج خود نیز مشورت نمایید.

   ناشناس : با عرض سلام و خسته نباشيد
  خواهش ميكنم جواب سوال منم بفرستيد ، ازمايش غربالگرى اولم ريسك داون ١:١١٤٠ بود و ان تى ١/٦ بود ازمايش دومم رو تو يه شهر ديگه انجام دادم وريسك داون منفى بود ، مامايى كه جواب ازمايشم و ديد گفته كه نبايد ازمايش دوم تو يه جا ديگه گرفته بشه ، گفتن كه حتما حتما بايد تو همون ازمايشگاه اولى گرفته بشه وجواب با سكونشيال باشه ، يعنى حتما بايد دوباره تو همون ازمايشگاه اول انجام بدم ؟؟؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام ازمایش غربالگری سه ماهه اول بارداری دقتی در حدود 85% دارد و دقت ازمایش غربالگری مرحله دوم بارداری (QUAD) در حدود 80% می باشد.
  در صورتیکه ازمایش مرحله اول ودوم در یک ازمایشکاه انجام شده باشند قابلیت گزارش بصورت ترکیبی (sequential( وجود خواهد داشت که در این شرایط دقت ازمایش سکوانشیال حدود 90-92% خواهد بود.

   ناشناس : جواب ازمایش ان تی ریسک متوسط تا چه اندازه پر خطر می باشد

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام لطفا با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : باسلام من آزمایش hpv رو انجام دادم نتیجه که دادهHPV- DNA Low- risk:Genotypr42 لطفا بفرمایید که منظور چیه؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام ویروس HPV انواع کم ریسک و پرریسک دارد. انواع کم ریسک معمولا موجب زگیل تناسلی میتوانند بشوند که عود کننده است اما خطر سرطان دهانه رحم ندارند و درصورت بروز زگیل با مراجعه به پزشک معالج خود با روشهایی مانند کرایو و کوتر و اسید و… میتوانید اقدام به درمانشان نمایید. انواع پرخطر موجب افزایش احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم میشوند که با مراجعه به پزشک معالج جهت درمان و اقدامات و ازمایشات تکمیلی لازم باید پیگیری شوند.
  نتیجه ازمایش شما از انواع کم ریسک بوده است.

   ناشناس : سلام خسته نباشيد
  من غربالگري سه ماهه اول رو انجام دادم
  سونو ان تي مشكلي نداشت آزمايشم ريسك داشت
  نظر دكترم بر اين بود كه هيچ مشكلي نيست و مبناي سلامت جنين سونو ان تي
  و اين ريسك بخاطر رنج سني منه
  (٤٠ سالمه )
  ولي با اين حال برام آزمايش سل فري نوشت اما براي هفته ١٥ بارداري يعني تاريخ ١٩ آذر
  اما من به دليل استرس زياد ميخوام ببينم ميتونم زودتر بيام براي اين آزمايش و نگرانيم برطرف شه ان شاا…

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام لطفا با پزشک خود مشورت بفرمایید. از نظر آزمایشگاه بلامانع است

   ناشناس : بهترين زمان انجام غربالگري اول هفته چندم هست؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام از هفته 11 الی 13 هفته و 6 روز بارداری (first trimester screening)

   ناشناس : سلام من در هفته 24 بارداری تست پروتیین ادرارم تریس شد ، بعدش دکتر درخواست ادرار 24 ساعته داد و تاکید داشتن بدلیل کم شدن اب دور جنین روزی 16 لیوان مایعات مصرف کنم ، من در حین نمونه گیری 24 ساعته 16 لیوان اب خوردم در طی روز، حجم ادرام 3500 و پروتیین 180 بود ایا ممکنه خوردن اب زیاد باعث بشه نتیجه ااشتباه نشون داده باشه و پروتیین ادرارم بیشتر از این حد باشه؟؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درصورتیکه کراتینین ازمایش ادرار 24 ساعته شما در رنج نرمال خود باشد، پروتئین ادرار 24 ساعته نیز قابل قضاوت بالینی می باشد . درنهایت با پزشک معالج خود نیز مشورت نمایید.

   ناشناس : باسلام من هفته دوازدهم بارداری هستم میخام غربالگری نرم بخاطر هزینه اش میشش

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام ازمایشات غربالگری بارداری جزئ ازمایشات روتین بارداری می باشد که در تمامی خانمهای باردار درخواست میشود .با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : سلام جمعه هم غربالگری انجام میشه؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام بله

   ناشناس : با عرض سلام و خسته نباشيد
  من از شهرستانم و دسترسى به مركز شما فعلا برام مقدور نيست ، لطفا راهنماييم كنيد
  من 30 سالمه و اولين بچه رو حامله م در ١٢ هفته و ٦ روز سونوى غربالگرى انجام دادم ، nt:1/6, 2 روز بعد ازمايش مرحله اول رو دادم خطر ريسك داون رو به اين صورت گزارش كرده بود age:1:907-
  final risk: 1:1140
  خيلى نگرانم ١٠ روز مونده كه غربالگرى ٢ رو انجام بدم ، نظر شما راجع به اين مورد چيه ايا احتمال سندروم بچه م هست؟؟
  و اينكه هزينه ى cell free چنده؟؟ ممنون ميشم اگه راهنماييم كنيد خيلى استرس و نگرانى دارم😔😔🙏🏻

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درصورتیکه اطلاعاتی که وارد کرده باشید صحیح باشد، ریسک نهایی سندروم داون برای جنین شما جزئ موارد کم خطر می باشد( کم ریسک). که دقت غربالگری مرحله اول بارداری 85% می باشد. هزینه ازمایش سل فری را از پذیرش ازمایشگاه دنا طی تماس تلفنی میتوانید بپرسید.

   ناشناس : سلام
  من ٤٢ سال دارم و با ivf دو انتقال جنين داشتم كه يكي از آنها هفته ٨ از بين رفت .الان هفته ١٦ هستم.
  سونو غربالگري اول با اطمينان جنسيت را دختر اعلام كرد اما در جواب آزمايش nipt جنسيت پسر اعلام شده.
  سوال آيا جواب آزمايش مي تواند بر اثر جنسيت جنين از دست رفته باشد يا سونو اشتباه كرده؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام توجه فرمایید که دقت یا specifity ازمایش سل فری DNA برای تعیین جنسیت جنین حدود 98% می باشد و صددرصد نیست.

   ناشناس : آيا با انجام غربالگري اول و تست nipt ، غربالگري دوم لازم است؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام معمولا متخصصین زنان در صورتیکه درخواست ازمایش سل فری DNA بدهند، از درخواست ازمایشات غربالگری مرحله اول و دوم بارداری (FTS/QUAD) صرفنظر میکنند. در نهایت شما باید با پزشک معالج خود نیز مشورت نمایید.

   ناشناس : سلام.من توهفته ۱۱و۵روزرفتم سونو ان تی
  عددان تی.۳.۲۸بود.بینی هم دیده شد.وتریزومی ۱۸و۱۳هم ریسک پرخطر۱:۲برام زده من ۲۵سالمه وفامیل هم نیستیم وسابقه هم نداریم…میخوام بدونم موردی بوده ریسکش پرخطرعین من ولی امنیوسنتزبگه سالمه؟؟من توهفته ۱۵بایدامنیوانجام بدم دکترم گفته.لطفا جواب بدین چقدرامیدواری هست؟؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام با توجه به اینکه عدد NT شما بالای سه میلیمتر بوده است در این موارد اندیکاسیون انجام آمنیوسنتز در هفته 15 الی 16 باردرای دارد (با توجه به نظر پزشک متخصص معالج شما) .البته وجود NT بالای سه میلیمتر لزوما به معنای وجود اختلالات کروموزومی نمی باشد و گاها در برخی عفونتها و نیز بیماریهای قلبی جنین و … می باشد و احتمال اینکه امنیوسنتز شما نرمال باشد وجود دارد اما بعلت پرریسک بودن عدد nt بالای سه میلیمتر امنیوسنتز انجام میشود.

   ناشناس : باآمپول hmg hccباردارشدم دوقلوکه یکی ازقل هاجذب شدتوغربالگری اول ریسک سندروم دوان متوسط داشتم ولی توغربالگری دوم منفی شدولی ریسک لوله عصبیم مثبت شدکه دکتربرام تکرارآزمایش لوله عصبی وسونوچهاربعدی نوشت انجامشون دادم بازم جواب آزمایش ریسکش بالاشدولی توسونوهمه چی سالم بودپیش مشاوره ژنتیک هم رفتم گفت به خاطریه قل مرده است حالابازم استرس دارم آیاباتوجه به نرمال بودن سونوبچه سالمه؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام لطفا در این زمینه با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : با سلام. میخواستم بپرسم که تفسیر عدد کسری ریسک سندروم داون چیست؟ مثلا اگر نتیجه تست ۱ به ۱۰۰ باشد آیا به مفهوم احتمال ۱% سندروم داون نوزاد جنین است؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام از هر 100 خانم باردار با شرایط سنی و ازمایشات مشابه شما و با سن بارداری زمان نمونه گیری مشابه شما، 1 نفر دچار فرزند مبتلا به سندروم داون میشود. توجه فرمایید این ازمایش یک ازمایش غربالگری (نه تشخیصی) می باشد که 5% مثبت کاذب دارد و در مواردیکه نتیجه ازمایش پرریسک و یا ریسک متوسط می باشد باید بدون نگرانی جهت ازمایشات تکمیلی با دقت بیشتر با نظر پزشک معالج خود اقدام نمایید.

   ناشناس : با سلام
  من ۲۴سالمه و دو سقط داشتم اولی بارداری پوچ و دومی سقط قانونی به دلیل نقص لوله عصبی که درهفته ۱۸انجام شد
  حالا باردار هستم در هفته۱۵دیروز ازمایش غربالگری دوم دادم تو همین مرکز و جوابش یک هفته دیگه اماده میشه،مسئول پذیرش وقتی فرم را پر کردم گفت که سابقه ی بارداری قبلیت رو جواب ازمایش تاثیر میزاره
  یعنی چی؟ یعنی ممکنه باز هم مشکلی باشه؟
  امکانش هست جواب زودتر اماده بشه؟ خیلی استرس دارم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درصورتیکه ازمایش خود را در ازمایشگاه دنا انجام داده اید لطفا تلفنی جهت مشاوره تماس بگیرید و یا حضوری مراجعه نمایید
  نتیجه ازمایش شما درصورتیکه به تکرار نخورد؛فردای روز نمونه گیری حاضر است.

   ناشناس : سلام من هفته18 بارداری سونوگرافی آنومالی دادم اندازه ان بی 4/6 بود آیا این میزان طبیعیه خیلی نگرانم میشه لطفا جوابشو بفرستین تلگرام

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام لطفا در این زمینه با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : من ۳۶سالمه و الان ۱۰آبان ۹۷٬هفته نه بارداری هستم ،بچه اولم پسر نه ساله است ،بچه دومم دختر بود که تمام سونو ها و آزمایشات سالم بود و سالم به دنیا اومد،اما در پنج شش ماهگی چون گردن نگرفت و پاهاش رو نتونست محکم روی زمین بگیره تا یک سالگی تشخیص cpدادن و نهایتاً در یک سال. چهار ماهگی با تشنج و عوارض دارویی فوت شد،الان با توجه به اینکه هیچ آزمایش غربالگری انجام ندادم ، نیازه آمینو سنتز انجام بدم؟چه نوع آزمایشی cpرو نشان می دهد؟
  چون درد دارم دکتر آمپول و شیاف پروژسترون داده نمی دونم تزریق کنم بر آزمایشات غربالگری تاثیری داره یا نه؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام در این زمینه باتوجه به این موضوع که دلایل ایجاد نوزاد با CP متفاوت است بهترست با یک متخصص و مشاور ژنتیک درباره تستهای لازم به انجام مشورت نمایید.

   ناشناس : سلام وخسته نباشیدبنده ۴۲سال دارم بلافاصله بعد ازدواج باردارشدم در هفته ۱۲سونو غربالگری دادم Nt:1/5mmبود وهمه چی نرمال ولی بخاطر کوچیدن از ان شهر آزمایش غربالگری نتونستم بدم,ولی درهفته ۱۸سونو وآزمایش غربالگری دادم که باز سونو نرمال وهیچ مشکلی نبودولی در آزمایش داون ۱:۲۵۳نوشته ودکتر گفت برو مشاوره پاتولوژی اینا ریسکش بالاست باتوجه به اینکه جواب آزمایش دیر آمد واکنون هفته ۲۱هستم آیا ممکنه بچه ناقص باشه من خیلی نگرانم چون فکرمیکنم بچه اول وآخرم باشه لطفا جوابمو بدین از نظر مالی هم مشکل داریم متشکرم از مشاورتون

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام با توجه به سن بالای 40 سال شما، مقداری ریسک ازمایش غربالگری مرحله دوم بارداری شما بالا میرود البته حتما بایدگزارش غربالگری شما بصورت حضوری و توسط پزشک معالجتان بررسی شود و درصورت لزوم ازمایشات تکمیلی با دقت بالاتر مانند سل فری DNA و یا آمنیوسنتز انجام دهید. اگرچه شما در هفته 21 بارداری هستید و مجوز سقط قانونی توسط پزشکی قانونی کشورمان نهایتا تا هفته بارداری 18 هفته و 6 روز داده میشود.

   ناشناس : با سلام بنده 40 ساله هستم .اولین روز از آخرین پریودم 27 5 97 بوده.در تاریخ 11 6 97 انتقال جنین فریز داشتم.بارداری اتفاق افتاده میخواهم آزمایش سل فری انجام بدم.آیا قبل از آن باید سونو ان بی انجام بدم.بهترین زمان انجام سونو و آزمایش چه زمانی است؟10 8 97

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام بله بهترست سونوگرافی NT خود را از هفته بارداری 11 هفته الی 13 هفته و 6 روز انجام دهید. آزمایش سل فری DNA از هفته 10 بارداری ببعد قابل انجام است. با توجه به اینکه شما جنین فریز انتقال داده اید شروع زمان بارداری خود را از این تاریخ محاسبه نمایید .

   ناشناس : سلام فردا جواب آزمایشم ژنتیک من آماده است چون دکترم تا دوهفته نیست میخواستم بدونم فردا توی آزمایشگاه شما میتوانید کمکم کنید چون خیلی استرس دارم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام بله فردا با جواب ازمایش خود حضوری مراجعه نمایید.

   ناشناس : سلام میخواستم بدونم جواب نیفتی شما بجز تریزومی ۱۳-۱۸-۲۱ و تعیین جنسیت،شامل چه چیزهایی هست ؟!

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام اختلالات کروموزومهای جنسی مانند کلاین فلتر و ترنر را نیز بررسی میکند.

   ناشناس : سلام من 33 سالمه و فرزند توام سالم و 9 ساله است حالا باردار هستم ودر هفته 16 هستم از اول پزشک متخصص گرفته ام و مرحله اول غربالگری را داده ام و NT ام 1:20است دیروز به دکتر مراجعه کردم فقط سونو انومالی برا هفته 20 نوشت و گفت آزمایش اولت عالی است و نیازی به غربالگری دوم نیست الان نگرانم و استرس دارم به دکتر هم گفتم گفت نیازی نیست تو خدا ر اهنماییم کنید متشکرم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام دقت ازمایش غربالگری مرحله اول بارداری(FTS) به تنهایی برای اختلالات کروموزومی 13 و 18 و 21 ، 85% می باشد و درصورتیکه با غربالگری مرحله دوم بارداری در هفته 15 الی 19 بارداری ترکیب شود ،رویهم رفته این دقت به 90-92% می رسد. در ازمایش غربال مرحله دوم (QUQD) یک مورد اضافه تر بعنوان نقایص ساختار لوله عصبی جنین (neural tube defect) هم با بررسی سطح الفافیتوپروتئین بررسی میگردد. که احتمالا با توجه به اینکه در سونوگرافی انوالی اسکن شما مغز و نخاع سالم دیده شده است؛ پزشک معالج شما لزومی ندیده اند.

   ناشناس : سلام.ممنون از پاسخگویتون
  من سونوگرافی nt=2 ولی ازمایش خونم عدد۱:۱۱۴۰نشون داد که ریسک متوسط … ازمایش سل فری را در هفته ۱۴ دادم منتظر جوابم دوتا سوال دارم یکی: با توجه که فتو سنوگرافیم اشتباه دادم(من تو سونو nt متوجه شدم جفت خلفی واژینال) ایا در نتیجه ازمایش سل فری موثر به جای سنوگرافی nt سنوگرافی اول فرستادم که ننوشته جفت واژینال
  ایا موقعیت جفت در نتیجه ازمایش سل فری تاثیر دارد
  دوم اینکه: نیاز ایا ازمایش غربالگری دوم بدم در هفته پانزده و دو روز
  بسیار ممنونم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  خیر موقعیت جفت در ازمایش سل فری مشخص نمیشود.
  درصورتیکه ازمایش سل فری را انجام داده اید از بین مارکرهای مورد بررسی در غربالگری مرحله دوم بارداری تنها بررسی از لحاظ نقایص ساختار لوله عصبی جنین با گراف الفافیتوپروتئین در هفته 15 الی 18 بارداری کفایت می کند.

   ناشناس : سوالم اینجا دیده نمیش….
  من نگرانم ایا در ازمایش سل فری مهم که مسول ازمایشگاه بفهمه جفت پایین واژینال
  یا ربطی به ازمایش نداره و اینکه من سنو که تحویل دادم اشتباه بود ایا مقدار ntمهم بود من nt۲چیکار کنم؟! ممنون میشم کمک کنید

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام در ازمایش سل فری فقط اختلالات کروموزومی بررسی میشود و موقعیت جفت با این ازمایش مشخص نمیشود. عدد NT خود را با تماس تلفنی با ازمایشگاه اصلاح نمایید.

   ناشناس : سلام لطفامعتبرترین ازمایشگاه درتهران برای انجام ازمایش نیفتی رابه من معرفی کنید باسپاس فراوان

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام ازمایشگاه دنا از ازمایشگاههای معتبر با سابقه چندین ساله در انجام ازمایش CELL FREE DNA و یا NIPT می باشد.

   ناشناس : با عرض سلام من چهل سالم و سی هفته باردارم بچه دوم سر هر دو بچه آزمایش سل فری دی ان ا انجام دادم آیا لزومی داره قبلش سونو آن تی میدادم؟یا خود این آزمایش کامل از نظر مشکل قلبی جنین

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  درآزمایش cell free DNA ریسک سندروم داون با دقت حدود 98% تعیین می گردد و علاوه بر آن ریسک تریزومی کروموزومهای 13 و 18 و اختلالات کروموزومهای جنسی و تعیین جنسیت جنین نیز با دقت بالا بررسی می شود. اما در این ازمایش بیماریهای قلبی و اختلالات ساختاری جنین مشخص نمی شود. بررسی از نظر این موارد در سونوگرافی انومالی اسکن و اکوکاردیوگرافی قلب جنین قابل انجام است.

   ناشناس : سلام من دومین بار براتون می نویسم . لطفا جواب منم بدین . من ازمایش ان تی تو غربالگری اولم 2.5 بود و ازمایش خونم کاملا نرمال و بدون مشکل بود . ازمایش سل فری انجام دادم بابت اطمینان در ازمایشگاه شما . جوابش نیومده خیلی نگرانم . میشه بهم بگین جای نگرانی هست یا میشه امیدوار بود جنین سالم باشه

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام ازمایشات غربالگری مرحله اول بارداری با دقت 85% و غربالگری مرحله دوم بارداری با دقت 80% درصورت نرمال بودن، ریسک سندروم داون و اختلالات کروموزومی بررسی شده را منفی گزارش میکنند. ازمایش سل فری DNA با دقت 98% از نظر اختلالات کروموزومی 21 و 13 و 18 و کروموزومهای جنسی ریسک را بررسی میکند. درصورتیکه ازمایشات غربالگری مرحله اول و دوم شما نرمال بوده است، میتوانید با دقتهای مطرح شده و بدون نگرانی منتظر نتیجه ازمایش سل فری خود باشید.

   ناشناس : سلام من ۲۲ ساله هستم هفته ۱۵ بارداری جواب nt من شده ۲,۶ میخواستم بدونم خطرناکه

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام عدد NT سونوگرافی اگر بالای 3 میلیمتر باشد باید طبق نظر پزشک معالج با یک روش تشخیصی مانند آمنیوشنتز و یا CVS جنین از لحاظ وجود اختلالات کروموزومی بررسی شود.
  اما عدد NT شما 2.6 میلیمتر و در محدوده مرزی قرار دارد، فلذا بدون نگرانی تنها اقدام به انجام یکی از انواع تستهای غربالگری روتین بارداری تحت نظر پزشک معالج خود نمایید.

   ناشناس : با سلام من در هفته 13+5 در غربالگری اول nt 2.6 و جواب سندرم داوان 1:33 بود که در هفته 16 امنیوسنتز انجام دادم اگر جواب منفی باشه آیا لازم آزمایش دیگری در غربالگری دوم انجام بدم؟ یا فقط سونی انومالی کافی میباشد در هفته 18

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام آمنیوسنتز یک ازمایش تشخیصی با دقت 100% جهت بررسی از نظر 23 جفت کروموزوم انسانی می باشد و درصورتیکه نتیجه شما انشالله بدون مشکل و سالم باشد میتوانید از لحاظ عدو وجود اختلالات کروموزومی خیالتان راحت باشد اگرچه برخی موارد موزائیسم خفیف نیز با این روش قابل ارزیابی نمی باشد. اما از لحاظ بقیه آزمایشات روتین لازم به انجام در زمان بارداری لطفا با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : با سلام
  نتیجه آزمایش غربالگری مرحله اول همسرم خوب بوده ولی نتیجه آزمایش غربالگری مرحله دوم سندرم داون ریسکش 1:250بوده سن همسرم 41 ساله وازطریقivf باردار شدن سوالم اینه که آیا تستceel free DNA میتواند به ما کمک کند با این توضیح که همسرم به هیچ وجه راضی به انجام آمینوسنتز نمیشه.درضمن هزینه آزمایش رو هم میشه بفرمایین،و چون از شهرستان میخوایم بیایم آیا شرایط خاصی لازم داره یا خیر ؟ سپاس

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام با توجه به سن همسر شما و انجام IVF و نتیجه ازمایش غربالگری مرحله دوم بارداری شما، انجام یک روش با دقت بالاتر برای بررسی ریسک سندروم داون برای شما ضروریست. این ازمایش میتواند cell free dna (البته درصورت صلاحدید پزشک معالج شما و با توجه به عدد NT سونوگرافی سه ماهه اول بارداری شما) باشد که دقت بالای 97% دارد و یا یک روش تشخیصی مانند آمنیوسنتز با دقت 100% باشد که البته آمنیوسنتز چون یک روش تهاجمی است ریسک سقط به میزان 0.5-1% دارد. لطفا یا پزشک معالج خود حتما مشورت نمایید. درضمن ازمایش cell free dna نیاز به ناشتایی و آمادگی خاصی قبل انجام آزمایش ندارد و بابت اطلاع از هزینه لطفا با پذیرش آزمایشگاه دنا تماس بگیرید.

   ناشناس : با سلام
  میزان NT در سونوی غربالگری من 2.16 بود میخواستم ببینم خطر داره برای جنین و چه راه حلی پیشنها میکنید

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام NT بالای سه میلیمتر باید از نظر اختلالات کروموزومی جنین و بیماریهای قلبی با روشهای با دقت بالا بررسی گردد. عدد NT شما زیر سه میلیمتر است و در محدوده خطر بالا نمی باشد، شما تنها باید طبق نظر پزشک معالج خود آزمایشات روتین غربالگری بارداری را انجام دهید.

   ناشناس : با سلام
  بنده 27 ساله هستم و بارداری اول.الان13هفته و 5 روز هستم طبق crl و طبق پریودی 12هفته و 5 روزابتدا میخواستم بدونم کدوم ملاک هست>
  دوم اینکه عدد nt=2.25 و ریسک سندرم داون 1به 1890 بود.اینکه آزمایش سل فری بدم یا نه رو دکتر به عهده ی خودم گذاشت و گفت یا میتونی تا هفته 15 و غربالگری دوم صبر کنی,میشه راهنماییم کنید من الان چیکار کنم؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام معمولا پزشکان هفته بارداری بر اساس سونوگرافی NT در سه ماهه اول بارداری را ملاک قرار میدهند چراکه تاریخ اولین روز اخرین قاعدگی کاهی دقیق ذکر نمیشود و در بعضی افراد نیز بعلت نامنظمی قاعدگی و تفاوت زمان تخمک گذاری در سیکلهای مختلف ماهیانه، این زمان معیار مناسبی برای تعیین هفته بارداری نمی باشد.
  درصورتیکه اعدادی که میفرمایید صحیح باشند، ریسک سندروم داون در غربالگری مرحله اول بارداری شما کم ریسک است و عدد NT شما هم در محدوده مرزی قرار دارد (موارد NT بالای سه میلیمتر نیاز قطعی بررسیهای تکمیلی با دقت بیشتر دارد که برای شما خوشبختانه کمتر از سه میلیمتر می باشد)لذا در صورتیگه شما تمایل داشته باشید ازمایش سل فری انجام دهید دقت این ازمایش برای بررسی اختلالات کروموزومی بررسی شده بالای 97% می باشد و اگر ازمایش غربال مرحله دوم در هفته 15 را انجام دهید ؛درکنار غربال مرحله اول شما رویهم رفته 90% دقت خواهد داشت.

   ناشناس : باسلام. من سونوو ازمایش غربالگری اولم مشکل نداشته ولی در ازمایش غربالگری دومم میزان الفا پروتیینم بالاست و ان تی دی اس رو برام ریسک بالا زده(1 از 5) البته سونو انومالی اسکن هیچ چیز مشکوک و غیر نرمالی نشون نداده. حالا میخواستم بدونم اول ازمایش الفا پروتین رو تکرار کنم یا مستقیم باید برم امینو.

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام در رابطه با موارد ریسک بالای ntd یا نقایص ساختار لوله عصبی جنین در ازمایش غربالگری مرحله دوم بارداری، بسته به نظر پزشک معالجتان و میزان ریسک، برخوردهای متفاوتی وجود دارد. گاهی ازمایش الفافیتوپروتئین یا همان تعیین ریسک NTD را یک هفته بعد تکرار میکنند و گاهی به آنومالی اسکن بسنده میکنند و در برخی موارد نیز پزشک معالج درخواست انجام آمنیوسنتز و بررسی میزان الفافیتوپروتئین در مایع آمنیوتیک میدهد. بنابراین لطفا با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : باسلام من در هفته 12و5روز در آزمایشگاه دنا نیفتی انجام دادم که سندرم داون را زده yes،،، حالا که 15هفته و 5روزم هست قراره بیام امنیوسنتز، میخوام ببینم آیا ممکنه جواب اینها با هم نخونه و امنیو منفی بشه؟؟؟؟اگر شد تکلیف من چیه؟؟؟آیا برای انجام امنیو باید دستور پزشک داشته باشم؟؟؟؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام نتیجه آمنیوسنتز 100% است و یک تست تشخیصی می باشد و هرچه نتیجه تست امنیوسنتز باشد صرفنظر از نتیجه تست nipt(cell free DNA) شما، ملاک قرار میگیرد. نمونه امنیوسنتز را جرا متخصص زنان میگیرند و شما مایع گرفته شده از کیسه امنیون را جهت انجام تست و بررسی کروموزومی به ازمایشگاه می اورید.

   ناشناس : سلام من تاریخ اولین روز اخرین پریودم 15مرداد بود واسه غربالگری 15ابان برم دیر که نیست ؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام سونوگرافی nt و غربالگری مرحله اول بارداری (fts)در هفته بارداری 11 هفته الی 13 هفته و 6 روز قابل انجام است. و بهترین زمان برای تعیین سن دقیق بارداری هم همین هفته بارداری (GESTATIONAL AGE) تعیین شده در سونوگرافی NT (سونوگرافی ای که در آن عدد nt ضخامت پشت گردن جنین مشخص شده است) می باشد.

   ناشناس : با سلام
  تاريخ اولين روز اخرين پريودم ١٥مرداد است اولين سونو هم كه انجام دادم سن جنين دقيقا مطابق با همين تاريخ پريودم بود براي سونو nt به همون سونو ميتونم استناد كنم چون با توجه به شرايطم در هفته سيزده و يك روز ميتونم برم سونو ميخوام مطمئن بشم كه دير نيست

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام سونوگرافی nt و غربالگری مرحله اول بارداری (fts)در هفته بارداری 11 هفته الی 13 هفته و 6 روز قابل انجام است. و بهترین زمان برای تعیین سن دقیق بارداری هم همین هفته بارداری (GESTATIONAL AGE) تعیین شده در سونوگرافی NT (سونوگرافی ای که در آن عدد nt ضخامت پشت گردن جنین مشخص شده است) می باشد.

   ناشناس : سن 23 سال درهفته 17 هستم در آزمایش قربارگی دوم احتمال سنروم دان 1به110 است تشخیص شما چیست

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام ریسک سندروم داون ازمایش غربالگری مرحله دوم بارداری شما پرریسک می باشد و باید نتیجه ازمایش خود را در اسرع وقت به پزشک معالج خود اطلاع داده و جهت انجام یک ازمایش با دقت بالاتر مشاور کرده و انجام دهید.

   ناشناس : ٣٥ ساله هستم ، باردارى دوم و يك دختر نه ساله دارم سونو و غربالگرى اول مشكلى ديده نشدانا همزمان حدود سه هفته پيش به تجويز دكترم آزمايش فرى سل دادم اما دكتر آزمايشگاه به من كفت نتونستند به اندازه كافى سلول dna در نمونه خون پيدا كنند و پيشنهاد آمينوسنتز دادند آيا چنين اتفاقى شايع هست؟ مى تونه نشونه ى مشكل خاصى در جنين باشه ؟ با توجه به اينكه جفت قدامى هست آمينوسنتز راه مناسبيه؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام در یک درصد خانمهای باردار میزان DNA جنین در خون مادر به اندازه کافی جهت بررسی از نظر اختلالات کروموزومی نمی رسد و این به معنای مشکل یا بیماری نیست، و فقط بدین معناست که این ازمایش قابل انجام نیست.

   ناشناس : سلام ۳۵ ساله هستم هفته ۱۴ بارداری هستم در غربالگری اول بارداری nt:1/55 استخوان بینی دیده شد ودر آزمایش t21:1/110 میباشد،الان بایدسل فری انجام بدم یا آمینیوسنتز؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درصورتیکه ازمایش خود را در ازمایشگاه دنا انجام داده اید لطفا تلفنی جهت مشاوره تماس بگیرید و یا حضوری مراجعه نمایید

   ناشناس : سلام ٣٦ ساله هستم و ١٤ هفته باردارم دو تا سقط داشتم و الان انوكسا استفاده ميكنم غربالگري اولم براي سندروم داون زده ١:٩٧ به نظر شما به جاي آمينو ميتونم سل فري بدم ؟! ممنون و اينكه آزمايش فرستاده ميشه خارج از كشور يا ايران انجام ميشه ؟! ممنون

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درصورتیکه ازمایش خود را در ازمایشگاه دنا انجام داده اید لطفا تلفنی جهت مشاوره تماس بگیرید و یا حضوری مراجعه نمایید.
  این ازمایش در ازمایشگاه centogen آلمان انجام میشود.

   ناشناس : سلام ازمایش سل فری در چه مواقعی در بارداری پیشنهاد میشه که انجام داده بشود؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام با توجه به دقت بالای ایت تست در بررسی از نظر احتمال وجود سندروم داون و تریزومی کروموزومهای 13 و 18 و اختلالات کروموزومهای جنسی در جنین (دقتی بالای 97-98%) ، این آزمایش در مواردی که طبق نظر پزشک معالج نیاز به دقت بیشتر بررسی اختلالات کروموزومی با توجه به سن بالای مادر و یا عدد NT بالا در سونوگرافی و یا ریسک بینابینی و یا بالا در آزمایش غربالگری مرحله اول و دوم بارداری، باشد؛ انجام میشود. این آزمایش با توجه به اینکه DNA جنین در خون مادر را مستقیما بررسی میکند دقت بالایی دارد.

   ناشناس : با سلام.ازمایش غربالگری اول من در هفته 12نرمال بود و ریسک سندروم داون 1به 20000بود وnt 1.2بود حالا در غربالگری دوم که در هفته 17انجام شد ریسک سندروم داون 1به 75 است.علت این همه اختلاف چیست؟وچقد احتمال داره فرزندم سندروم داون باشه؟؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام غربالگری مرحله اول و دوم بارداری ،دو آزمایش مجزا با بررسی مارکرهای متفاوت هستند که با توجه به نتایج این مارکرها؛ توسط نرم افزار بعد از مشخص شدن mom یا (multiple of median) ، برای سندروم داون و تریزومی کروموزوم 13 و 18 و همچنین نقایص ساختار لوله عصبی جنین (NTD) تعیین ریسک میگردد. که با توجه به نتایج ریسک ها، نیاز به انجام ازمایشات تکمیلی با دقت بیشتر توسط پزشک معالج شما ارزیابی میگردد. با توجه به مثبت بودن غربالگری مرحله دوم بارداری شما لطفا جهت بررسی لزوم انجام ازمایش تکمیلی با دقت بیشتر با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : سلام من سه ماهه دوقلو باردارم و دکتر آزمایش سل فری برام نوشت انجام دادم و جنسیت رو بهم گفت پسره در صورتیکه سونوی واژینال گفت ۹۰ درصد دختره میخواستم بدونم جنسیت دویلوها تو سل فری به طور کامل مشخص میشه؟ یعنی الان با توجه به سل فری جفت پسرن یا یکی پر و اون یکی دختره؟ احتمال اینکه واژینال درست باشه تا چه حده؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  در موارد دوقلویی در تست سل فری DNA اگر کروموزوم y مشاهده گردد، با احتمال 80% حداقل یکی از جنین ها پسر می باشد. دقت فرمایید این دقت 100% نمی باشد و تنها درباره یکی از جنین ها نظر می دهد. اما سلامت جنین درباره هر دو جنین قضاوت می کند.

   ناشناس : سلام من ۳۳ ساله هستم. بچه دوم رو باردار هستم و بچه اولم کامل سالم بوده.جواب ان تی من در ۱۲ هفته و ۲ روز ۳ بود و آزمایش سل فری تو آزمایشگاه شما دادم که جوابش نیومده. خیلی نگرانم واقعا. این یعنی بچه من حتما مشکل کروموزومی یا ساختاری داره یا ممکنه که سالم یاشه؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  درمواردیکه عدد nt در سونوگرافی سه میلیمتر و یا بیشتر باشد باید بررسی جنین از لحاظ وجود اختلالات کروموزومی با تستهای با قدرت تشخیصی مانند آمنیوسنتز در هفته 15-16 بارداری و نیز بررسی قلبی جنین با اکوکاردیوگرافی انجام گردد. و البته این درصورتیست که از صحت سونوگرافی خود مطمئن باشید. عدد NT بالا میتواند در موارد اختلالات کروموزومی جنین و یا بیماریهای قلبی جنین و یا در برخی عفونتها بالا باشد. در این موارد باید برری بیشتر جنین انجام شود تا این موارد رد شود و از سلامت جنین مطوئن شویم.

   ناشناس : سلام آزمایش ان تی دخترم سالمه وتمام سونگرافی های او هم سالم است الان که به دنیا اومده قد او ۳۵ سانتی متره وسر اوکمی بزرگه الان دکتر میگه ممکنه مشکل ژنتیکی داشته باشه درصورتی که ما تمام آزمایش هایمان سالم است

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  نتیجه NT در سونوگرافی تنها 70 درصد دقت در بررسی اختلالات کروموزومی 21 و 13 و 18 دارد. علاوه بر انکه اختلالات ظاهری که شما بیان کردید مکنست در سایر اختلالات کروموزومی یا متابولیک هم وجود داشته باشد.لطفا بررسی بیشتر را جهت مشخص شدن علت ،تحت نظر پزشک معالج خود انجام دهید.

   ناشناس : سلام ان تی من 3 شده خطرناکه؟ خیلی نگرانم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درموارد عدد NT سونوگرافی بالاتر از 3 حتما در اسرع وقت به پزشک معالج خود مراجعه نمایید تا طبق صلاحدید ایشان یک ازمایش با دقت بالا مانند امنیوسنتز جهت رد وجود اختلالات کروموزومی جنین انجام گردد.

   ناشناس : س خسته نباشید من دو قلو باردارم سونو انجام دادم گفت یکی از بچه ها NTاون سه است میخواستم بپرسم خیلی خطرناکه

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درموارد عدد NT سونوگرافی بالاتر از 3 حتما در اسرع وقت به پزشک معالج خود مراجعه نمایید تا طبق صلاحدید ایشان یک ازمایش با دقت بالا مانند امنیوسنتز جهت رد وجود اختلالات کروموزومی جنین انجام گردد.

   ناشناس : با سلام من ۳۵ سالمه در هفته ۱۲ سونو و آزمایش غربالگری انجام دادم ولی ۵ روز فاصله افتاد البته به دلیل کوتاهی دکتر . جواب مشکلی نشون نداد .میخاستم بدونم اون فاصله که بین سونو و آزمایش افتاده مشکلی در جواب بوجود نمیار؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام خیر مشکلی ندارد.

   ناشناس : با سلام
  من 97/05/30 سونو دادم به من گفتند 6 هفته و سه روزمه
  الان براي غربال گري بهم گفتن تو هفته 12 ميشه ميخواستم بدونم شروع هفته 12 جه تاريخي ميشه؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام طبق سونوگرافی شما در تاریخ 7 مهرماه 12 هفته خواهید بود.

   ناشناس : با سلام من 34 سالمه هفته 16 بارداری هستم و از طریق IVF باردار شدم ولی متاسفانه در غربالگری اول NT3.4 گفته شد و در آزمایش خون درصد کرومزوم 21 رو 1:163 و کرومزوم 18 رو 1:562 و کرومزوم 13 رو 1:102 اعلام کردند دکترم گفت DNA جنین دادم در آزمایشگاه دنا خداروشکر گفتن هیچ مشکلی نداره ولی دکترم میگه DNA صد درصد نیست باید آمینوسنتز بدم ولی به خاطر ریسک سقط نمیخوام بدم نمیدونم چیکار کنم میشه من و راهنمایی کنید و بگین آمینوسنتز چند درصد جواب درست میدهخیلی نگرانم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام دقت ازمایش cell free DNA بالا حدود 97_98% است اما صددرصد نمی باشد. تنها آزمایشی که تشخیصی و با دقت 100% از لحاظ اختلالات کروموزومی ،جنین را بررسی می کند؛ آمنیوسنتز می باشد اما از آنجا که 0.5-1% خطر سقط جنین دارد و یک روش تهاجمی می باشد ،تنها در مواردیکه اندیکاسیون دارد و پزشک معالج شما لازم بداند؛ درخواست و انجام می شود.

   ناشناس : سلام
  من به درخواست خودم آزمایش cell free dna رو در آزمایشگاه دنا انجام دادم که جوابش نرمال بود
  ولی دکترم گفته بود که این آزمایش رو نمی خواد انجام بدم و همون آزمایش غربالگری اول رو باید انجام بدم
  حالا ،به نظر شما لازمه این آزمایشات رو هم انجام بدم یا فقط تو زمان مناسب afp رو چک کنم
  ممنون

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام با توجه به دقت بالاتر ازمایش cell free DNA نسبت به غربالگری مرحله اول بارداری، تنها تست AFP در هفته 15 الی 17 بارداری کفایت می کند. اگرچه تصمیم گیری نهایی برعهده پزشک معالج شما می باشد.

   ناشناس : سلام ایام بر شما خوش باد.
  من شهرستانیم.۳۰ سالمه.جواب ان تی ام در هفته ۱۲بارداری ۲:۸ mشد و غربالگری خون نسبت۱:۲۵۰داشت.دکترم میخواست امنیوسنتز کنه ولی دکتر سونوگرافی گفت که دکترت تجربه نداره و به اصفهان برو چون استخوانی که در گردن منگولیستها موجود نیست در بچه شما موجوده و این ضدیت با منگولیستی داره.میشه لطفا راهنماییم کنید.
  یه دنیا تشکر

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام عدد NT در سونوگرافی شما 2.8 می باشد که در محدوده رنج نرمال ( اما نیمه بالایی آن) می باشد اما چون بالاتر از 3 نیست، آمنیوسنتز الزامی نمی باشد (مگر طبق نظر پزشک معالج شما و با بررسی سایر شرایط و بالین شما). دیده شدن استخوان تیغه بینی در سونوگرافی سه ماهه اول جنین به ضرر سندروم داون می باشد اما بهرصورت وجود آن را صددرصد نفی نمی کند. با توجه به اینکه ریسک سندروم داون در غربالگری مرحله اوی بارداری شما 1:250 و در محدوده بینابینی می باشد بنظر میرسد در صورتیکه پزشک معالج شما صلاح بدانند انجام روشهای غربالگری غیر تهاجمی با دقت بالا مانند آزمایش NIPT یا cell free DNA برای شما توصیه می شود. در این آزمایش ریسک سندروم داون با دقت حدود 98% تعیین می گردد و علاوه بر آن ریسک تریزومی کروموزومهای 13 و 18 و اختلالات کروموزومهای جنسی و تعیین جنسیت جنین نیز با دقت بالا بررسی می شود.

   ناشناس : سلام من ارمایش غربالگری سه ماه اول دادم ntبالابود2/7ایاخطرناک است

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام شما سونوگرافی NT انجام داده اید و آزمایش غربالگری مرحله اول و دوم بارداری را باید با مراجعه به آزمایشگاه با نسخه پزشک معالج خود انجام دهید. عدد NT سونوگرافی شما در محدوده مرزی قرار دارد و شما باید طبق نظر پزشک معالج خود یکی از انواع تستهای غربالگری بارداری را انجام دهید.

   ناشناس : سلام دکترم برا غربالگری دوم فقط سونو نوشت گفتم ازمایش خون چرا ننوشتین گفت که چن سنت کمه و آزمایش غربالگری اولت هم نرمال بود ضروری نیست آزمایش خون برا غربالگری دومت نوشته بشه . درسته؟ من نگرانم ! سن ۲۶ هست

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام در موارد مشابه شرایط شما، طبق نظر پزشک معالج برخورد می شود. این نکته وجود دارد که در آزمایش غربالگری مرحله دوم بارداری که از هفته 15 بارداری الی 18 هفته انجام میشود، بررسی از لحاظ نقایص ساختار لوله عصبی جنین با سنجش میزان آلفافیتوپروتئین سرم مادر صورت می گیرد که این مورد اضافه بر موارد اختلالات کروموزومی است که مشترک بین آزمایش غربالگری مرحله اول و دوم بارداری می باشد و بسیاری از متخصصین زنان انجام آن را ضروری می دانند. در نهایت شما تحت نظر پزشک معالج خود می باشید.

   ناشناس : من 30سال سن دارم و11هفته باردارم وقتی 3هفته حامله بودم نمیدونستم رفتم برای کمرم سیتی اسکن وعکس رنگی دکترای اینجا منوفرستادم تهران برای انرژی اتمی اونجا گفتن که بچه 22میلی گری اشعه خوردهالان میخوام بیام ارومیه برای تگانجام تست غربالگری میخواستم بدونم ایااین تست نشون میده اگه خدایی نکرده بچه مشکلی داشته باشه یانه؟؟؟؟من اینجاروازطریق اینترنت پیداکردم ممنون میشم ادرس هم برای من بفرستیدخسته نباشید باسپاس

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام آزمایشات غربالگری مرحله اول و دوم بارداری تنها جهت بررسی اختلالات کروموزومی تریزومی کروموزوم 21(سندروم داون) و 13 و 18 و سندروم SLOS و نقایص ساختار لوله عصبی جنین می باشد و عوارض ناشی از برخورد اشعه با جنین را نشان نمی دهد. لطفا با پزشک معالج خود در این زمینه حتما مشورت نمایید.
  آدرس ازمایشگاه دنا خیابان ولیعصر بالاتر از پل همت کوچه نیلو

   ناشناس : با سلام من 19 سالم و هفته 13 بارداریم میخاستم بدونم اگه من غربالگری سه ما اول بارداری رو انجام ندم چی میشه آیا ممکنه بچه م مشکلی داشته باشه و این اولین بارداریم وتا حالا هم سقد و مشکلی هم نداشتم اگه کمک کنید ممنون میشم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام آزمایشات غربالگری بارداری در تمامی خانمهای باردار جهت بررسی احتمال وجود اختلالات کروموزومی جنین جهت پیشگیری از تولد نوزادان با تریزومی کروموزومهای 13 و 18 و 21 و نوزادان با نقایص ساختار لوله عصبی شدید، انجام میگردد.

   ناشناس : سلام من 37 سال دارم و اولین بارداری ام را تجربه می کنم
  سوال آیا تست سل فری می تواند جایگزین غربالگری یک و دو شود ؟ یا بهتر بگویم آیا تمام فاکتورهایی که در غربالگری یک و دو انجام می شود در تست سل فری هم مورد آزمایش و بررسی قرار میگرد

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درصورتیکه ازمایش cell free DNA را انجام بدهید، تنها یک ازمایش از 4 ازمایش غربالگری مرحله دوم بارداری به نام بررسی از لحاظ نقایص ساختار لوله عصبی جنین (آلفافیتوپروتئین) را در هفته 15 الی 16 هفته و 6 روز بارداری حتما انجام دهید چراکه در این ازمایش چیزی اضافه بر اختلالات کروموزومی بررسی شده در سل فری، مطالعه میشود.

   ناشناس : سلام خسته نباشید
  من شاغل هستم.در محیط کارم از کامپیوتر و اینترنت زیاد استفاده میکنم. و از آنجایی که میگن وای فای برای جنین مضر است آیا در آزمایشهای غربالگری نشون میده؟ اگر نمیده از کجا بفهمیم جنین سالم است؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  خیر در ازمایشات غربالگری بارداری تنها اختلالات کروموزومی جنین بررسی می شود که ارتباطی به مواجهه با وا فای ندارد.

   ناشناس : با سلام
  من 37سال دارم و اولین بارداری خود را تجربه می کنم ؛ سوال :آیا آزمایش سل فری می تواند جایگزین غربالگری یک و دو بشود ( یعنی آزمایش سل فری تمام فاکتورهایی که در دو غربالگری انجام می شود را برررسی می کند؟)

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درصورتیکه ازمایش cell free DNA را انجام بدهید، تنها یک ازمایش از 4 ازمایش غربالگری مرحله دوم بارداری به نام بررسی از لحظ نقایص ساختار لوله عصبی جنین (آلفافیتوپروتئین) را در هفته 15 الی 16 هفته و 6 روز بارداری حتما انجام دهید چراکه در این ازمایش چیزی اضافه بر اختلالات کروموزومی بررسی شده در سل فری، مطالعه میشود.

   ناشناس : با سلام
  ببخشید مفهوم low risk برای تریزومی ها در آزمایش NIPTچه میباشد؟ آیا کم خطرترین و بهترین جواب در این تست را به صورت low risk گزارش میکنند؟ممنونم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  بله درصورتیکه جواب ریسک پایین گزارش شود یعنی با دقت بسیار بالا جنین شما این اختلال کروموزومی را ندارد و از این لحاظ سالم است. دقت این ازمایش بسیار بالاست اما 100% نیست.

   ناشناس : مدت زمان اماده شدن ازمایش امینو سنتز چقدر است؟؟؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  درصورتیکه درخواست انجام به روش سریع مانند QF یا MLPA داشته باشید، شما یک جواب سریع سه روزه از لحاظ بررسی اختلالات کروموزومی 13 و 18 و کروموزومهای جنسی و تریزومی 21 (سندروم داون) خواهید داشت . نتیجه کشت کروموزومی و بررسی کاریوتیپ و تمام 23 جفت کروموزوم جنین بعد از سه هفته (21 روز) اعلام خواهد شد.

   ناشناس : با سلام
  من 31 سالم هست و باردار هستم. با همسرم هیچگونه رابطه فامیلی ندارم و این اولین بارداری من هست و سابقه سقط و مشکلات دیگر را نداشتم.اما متخصص زنان برای غربالگری مرحله اول به جای آزمایش FTS برای من cell free DNA تجویز کرده، آیا لازمه که بدون اطلاع از نتیجه آزمایش اول آزمایش دوم را بدهم با توجه به اینکه هزینه بیشتری هم دارد؟و در صورت دادن آزمایش cell free DNA نیازی به غربالگری های بعدی نیست؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام دقت ازمایش FTS برای بررسی اختلالات کروموزومی 85% است و درصورتیکه غربالگری مرحله روم بارداری نیز در هفته 15 الی 21 هفته و 6 روز بارداری نیز انجام شود و با نتیجه fts بصورت ترکیبی (integrated) تعیین ریسک گردد این دقت نهایتا 90-92% خواهد شد.
  دقت ازمایش cell freeDNA pn,n 98-99می باشد چراکه DNA جنین را که در خون مادر ظاهر می شود بررسی میکن و بهمین دلیل دقت بسیار بالایی دارد .درصورت انجام این تست نیازی به انجام غربالگری مرحله دوم بارداری (QUAD) نمی باشد ، تنها تست بررسی AFP یا الفافیتوپروتئین از لحاظ بررسی نقایص ساختار لوله عصبی جنین مانند میلوسل و مننگوسل از هفته 15 الی 21 هفته و 6 روز بارداری ،باید انجام شود.

   ناشناس : با سلام
  ازمایش nipt انجام دادم نتیجه جنسیت را پسر اعلام کردند ولی سونوگرافی آنومالی جنسیت جنین را دختر تشخیص دادند در حال حاضر نمیدونم به کدوم جواب اکتفا و اعتماد کنم و ایا ممکن مشکل خاصی برای جنین وجود داشته باشه؟؟؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام تنها تست با دقت 100% برای تعیین جنسیت جنین امنیوسنتز می باشد و دقت cell free DNA برای تعیین جنسیت جنین 97-99% می باشد و عدم انطباق سونوگرافی و این تست به معنای وجود مشکل در جنین نمی باشد و دقت سونوگرافی نیز صددرصد نیست و به وضعیت قرارگیری جنین در رحم مادر و میزان نمایان بودن ناحیه تناسلی جنین بستگی دارد.

   ناشناس : من در غربالگری بارداری قبلیم که دوقلو بود جواب سونوم خوب بود ولی جواب ازمایش خوب نبود وامنیوسنتز شدم در نهایت هردو جنین سالم بودند. ولی در هفته 27 زایمان زودرس داشتم و جنین هامو از دست دادم . الان باردارم و یک جنین دارم بدلیل مشکل ایمنی داروهای ا ی وی ای جی انوکساپارین لوتیروکسین پردنیزولون متفورمین میخورم ایا سابقه ریسک قبلی که منجر به امنیوسنتز. شد و یا داروها یی که مصرف میکنم روی جواب تاثیر داره وریسک رو بالا میبره؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام با توجه به اینکه نتیجه امنیوسنتز شما در بارداری قبلی نرمال بوده است پس علت فوت جنینهای شما اختلالات کروموزومی نبوده است و بر ریسک اختلالات کروموزومی در بارداری فعلی شما تاثیری نخواهد داشت اگرچه در این بارداری نیز باید غربالگریهای روتین بارداری خود را انجام دهید.
  و درباره بیماریهای زمینه ای جنین فقط در فرم قبل انجام ازمایشات غربالگری داروهای مصرفی خود را بنویسید و پزشک معالج خود را نیز در جریان بگذارید.

   ناشناس : سلام من ۲۰سالمه و بخاطر مسافرت غربالگری مرحله اول رو از دست دادم .دارم از استرس دیونه میشم .آیا مرحله دوم میتونه همه مشکلات جنین رو نشون بده

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام غربالگری مرحله دوم بارداری (QUAD) با دقت 80% ریسک سندروم داون یا تریزومی کروموزوم 21 را برآورد میکند و ازطرفی در این تست ریسک تریزومی کروموزومهای 13 و 18 و نقایص ساختار لوله عصبی جنین (NTD or neural tube defect) سنجیده می شود.
  تست دیگری به نام cell free DNA نیز وجود دارد که از هفته دهم بارداری به بعد قابل انجام است و DNA جنین را که در خون مادر ظاهر شده از لحاظ اختلالات کروموزومی 13 و 18 و 21 و کروموزومهای جنسی با دقت بین 97-99% بررسی میکند و تعیین جنسیت جنین نیز در این تست با دقت 97-100% صورت می گیرد.
  لطفا جهت انتخاب تست با پزشک معالج خود نیز مشورت نمایید.

   ناشناس : با سلام. من ۲۵ سالم هست در هفته ۱۶ بارداری هستم که سونو NT1/70 نرمال بوده بعد آزمایش غربالگری انجام دادم که سندروم دوان بود ۱:۱۵۰۰ مشکوک بود دکتر پیشنهاد دادن آزمایش سل فری انجام بدم انجام دادم آزمایش به تکرار خورد ایا میشه تو آزمایش سل فری همه چی خوب باشه هنوز جوابی نگرفتم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام علت تکرار تست سل فری شما احتمالا دیر ظاهر شدن DNA جنین در خون شما (مادر) باشد که با تکرار تست با توجه به گذشت حدود یک هفته احتمال نتیجه دادن تست وجود دارد. باا توجه به این نکته که موارد مثبت کاذب تست غربالگری بارداری مرحله اول و دوم به نسبت بالا و حدود 5% می باشد و عدد NT شما در محدوده نرمال قرار داردو غربال مرحله اول شما با ریسک 1:1500 نیز کم ریسک است لطفا بدون نگرانی منتظر نتیجه سل فری خود باشید.

   ناشناس : من برای سونوگرافی nt رفتم ولی دکتر نمی تونست دقیق بررسی کنه یعنی جنین مدام حرکت میکرد یا در مکان مناسب قرار نمیگرفت مجبور شدم چندبار برم تو اتاق دکتر تا تصویر دلخواه رو داشته باشه ،البته یه تصویر گرفت و زوم کرد خیلی واضح نبود ولی گفت مشکلی نیست ،حالا چی کار کنم به نظرتون دوباره سونو انجام بدم،بعد اصلا برای کسی چنین ماجرایی پیش میاد

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام شما می توانید در یک مرکز معتبر سونوگرافی بارداری، سونوگرافی nt خود را تکرار نمایید. توئجه فرمایید سونوگرافی nt از هفته بارداری 11 الی 13 هفته و 6 روز قابل انجام می باشد.

   ناشناس : سلام من توی یک روز از دو جای مختلف سونوگرافی دادم در سونوی اول ان تی رو زد2/8وسونو دوم زد1/8براساس ان تی بالاتر غربال گری اولم های ریسک شد از ازمایشگاه شما ازمایش سل فری رو دادم که low riskنشون داد غربالگری دوم و اکوی قلب جنین و سونوی انورمالی همگی جواباشون خوب بود ولی الان که هفته سی بارداری هستم استرس دارم ممکن با این جواب ازمایشاتم فرزندم سندرم داون داشته باش

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام دقت ازمایش سل فری dna برای بررسی اختلالات کروموزومی بسیار بالا حدود 97-99% می باشد. با توجه به ازمایشات و انومالی اسکن که انجام داده اید و نرمال گزارش شده اند با دقت بالاتری این اختلالات کروموزومی بررسی شده، در جنین شما وجود ندارد و درواقع ریسک بسیار پایین می شود. تنها ازمایش تشخیصی با دقت 100% جهت بررسی اختلالات کروموزومی جنین، امنیوسنتز می باشد که باتوجه به تهاجمی بودن و خطر سقط جنین با احتمال 0.5-1% تنها در موارد اندیکاسیون بالینی با نظر پزشک معالج انجام می شود که در مورد شما به نظر انجام آن لزومی ندارد. در آخر لطفا با پزشک معالج خود نیز مشورت نمایید.

   ناشناس : سلام غربالگری اول ان تی ۱.۳۳ بود در آزمایشم ریسک داون ۱ به ۵۰۰ بود برام سل فری نوشت الان دو روزه انجام دادم چقدر احتمال مثبت هست؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام طبق انچه نوشته اید باتوجه به غربالگری مرحله اول بارداری ، ریسک سندروم داون برای جنین شما یک مورد از هر 500 خانم باردار با شرایط سنی و هفته بارداری شماست. با توجه به اینکه عدد nt سونوگرافی شما در محدوده نرمال می باشد و تست غربالگری مرحله اول بارداری 5% مثبت کاذب دارد (بدین معنا که با توجه به ماهیت غربالگری بودن این تست، گاهی به اشتباه پرریسک محاسبه می کند) ، بدون نگرانی منتظر گزارش نتیجه تست سل فری خود بمانید. تست سل فری بسیار بادقت تر است و موارد مثبت کاذب ان نیز که بسیار اندک می باشد.

   ناشناس : باسلام 26سالم هست وهفته 23هستم.اولین فرزندم روباردارم . هیچ نسبت فامیلی نداریم. آزمایش غربالگریهام سالمند. ولی درسونو غربالگری دوم هیدرونفروز خفیف دوکلیه نشون داده. جنین دختر هس. واین مشکل چون توپسربچه ها اکثرا شایع هس دکتر آزمایش nipt ردصلاح دونسته. چنددرصدامکان داره سندروم داشته باشه؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام وجود یک سافت مارکر در سونوگرافی به تنهایی یک علامت هشدار می باشد که بهترست بررسی های تکمیلی انجام گردد. در خیلی از موارد ممکنست هیچ اختلال کروموزومی وجود نداشته باشد و حتی به مرور زمان هیدرونفروز جنین نیز بهبود یابد پس بدون نگرانی، منتظر نتیجه ازمایش nipt خود باشید و براساس آن تصمیم بگیرید.

   ناشناس : در صورت انجام دادن آزمایش nipt در هفته 16 یا نیاز به انجام آزمایشafpهست یا خیر

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام بله بررسی از لحاظ ntd (NEURAL TUBE DEFECT) یا همان نقایص ساختار عصبی جنین مانند میلوسل و مننگوسل، از طریق اندازه گیری سطح afp (آلفافیتوپروتئین) خون مادر از هفته 15 الی 21 هفته و 6 روز بارداری و نیز سونوگرافی آنومالی اسکن از هفته 18 الی 22 بارداری باید انجام بگیرد.

   ناشناس : با سلام
  لطفا بفرمایید آیا نتیجه سونوگرافی nt در صورتی که دارای خطا باشد در اعلام نتیجه آزمایش nift تاثیر گذار میباشد ؟
  با توجه به اینکه در بارداری قبلی من وزن جنین را در سونوگرافی اشتباه تعیین کرده بودند .
  و الان هم نتیجه غربالگری مرحله اول ریسک بالا برای ستدروم داون و تریزومی 18 را نشان میداد و با همان نتایج سونوگرافی الان آزمایش nift را انجام داده ام و نگرانم که در صورت اشتباه بودن نتایج سونوگرافی روی نتیجه آزمایشم تاثیر داشته باشد. با تشکر

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام عدد nt شما تاثیری در نتیجه ازمایش nipt ندارد. چراکه این ازمایش براساس بررسی DNA جنین در خون مادر می باشد و از هفته ده بارداری به بعد قابل انجام است.

   ناشناس : با سلام من آزمايش غربالگري سه ماه اول يه جاي ديگه انجام دادم الان ميخوام برا آزمايش غربالگري مرحله دوم بيام آزمايشگاه دنا.
  الان سوالم اينه كه بعضي ها ميگن حتما بايد دو تا آزمايش يه جا صورت بگيره يعني نميشه من جاي آزمايشگاه و عوض كنم؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درصورتیکه هردو ازمایش غربالگری مرحله اول و دوم بارداری خود را در یک ازمایشگاه انجام دهید، امکان ترکیب داده های دو مرحله در یک تست (INTEGRATED) وجود خواهد داشت که دقت تشخیصی بالاتر میرود.

   ناشناس : سلام،من آزمایش غربالگریم خوب بودوسونوکرافی اولم خوب بوده ولی در سونو گرافی آنومالی‌( ۱۸ هفته) کیست کورئید پلکسوس به قطر ۵.۷م.م دیده شده،لازمه من آزمایشniptرو انجام بدم،ممنونم.

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام کیست کوروئید پلکسوس مغز بخصوص در مواردیکه دوطرفه باشد، یکی از سافت مارکرهای اختلالات کروموزومی در آنومالی اسکن می باشد که درصورت مشاهده دو یا چند سافت مارکر با نظر پزشک معالج اقدامات تشخیصی تکمیلی جهت روشن شدن وضعیت جنین صورت میگیرد. البته باید توجه کرد برخی از این اختلالات میتواند بدون وجود اختلالات کروموزومی مشاهده شود و در موارد خفیف حتی ممکنست با افزایش سن بارداری در سونوکرافیهای follow up ناپدید شوند.

   ناشناس : کروموزم ۲۱بمقدارجزدراولین غربالگری بالاست عوارض آن راتومیدونی دهید

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام تریزومی کروموزوم 21 همان سندروم داون می باشد که عموم مردم به اصطلاح به آن منگولیسم می گویند که دلیل آن وجود یک کروموزوم 21 اضافی در کاریوتیپ می باشد که علت اصلی ان جدانشدن (چسبندگی) کروموزومهای 21 مادری و عدم جدا شدن کروموزوم در میوز I و یا میوز II است که با افزایش سن مادر این احتمال بیشتر خواهد شد. یک علت دیگر جابجایی رابرتسونی می باشد که اغلب اوقات کروموزومهای درگیر کروموزوم 14 و 21 می باشند. افراد مبتلا به سندروم داون دچار عقب ماندگی ذهنی، تاخیر رشد و نمو، ناهنجاریهای قلبی عروقی و افزایش ریسک ابتلا به لوسمی خواهند شد.

   ناشناس : باسلام من هفته ی۱۹بارداری هستم ازاغاز هفته ی نوزده احساس سرگیجه شدید دارم,وقتی دراز میکشم انگار اتاق دورم میچرخه,من استراحت مطلقم,این هفته هم قرص پردنیزلون رو تدریجی دارم قطع میکنم,چی میتونه دلیلش باشه؟؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام لطفا در این زمینه با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : باسلام من دوقلو باردارم هفته چهاردهم هستم ntتوی سونوگرافی یه قل ۱/۵وقل دوم ۱/۴بود آزمایش غربالگری اومده گفتن سندروم داون ریسکش بالا بوده آزمایش دیگه میخام سه شنبه انجام بدم هزینه یک میلیون وپانصد میشه اینو گفتم شاید بدونین آزمایشش چیه این آزمایش ممکنه ریسکش بیاد پایین یا چون دوقلوهستن احتمال خطر هست؟؟
  تورو خدا راهنماییم کنید خیلی استرس دارم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام ازمایش CELL FREE DNA در بارداری دوقلویی قابل انجام است و دقت ان در بارداری تک قلویی برای سندروم داون حدود 99% می باشد و البته این دقت برای بارداری دوقلویی مقداری پایینتر می اید و تنها ازمایش تشخیصی با دقت 100% امنیوسنتز است اما بعلت عوارض و خطر سقط جنین، امنیوسنتز تنها در مواردیکه واقعا لازم می باشد و اندیکاسیون دارد بنا به درخواست پزشک معالج، انجام میشود.

   ناشناس : سلام من دوقلو باردار هستم و آزمایش غربالگری اول ریسک سند روم داون رو 1به 293 و 1به 223 زده برامو عدد ntهردو جنین 2.8 هست در ازمایشگاه شما آزمایش سل فری رو در 13 هفته و 3 روز بارداری انجام دادم جواب از سنتوژن آلمان منفی آمد میخواستم مطمئن بشم ک آزمایش سل فری برای دوقلو مناسبه اگه یکی از جنین ها مریض باشن نشون میده ؟من از سقط امینوسنتز ترسیدم و سل فری انجام دادم دکترها همانتخاب رو ب عهده خودمون گذاشتن

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام ازمایش CELL FREE DNA در بارداری دوقلویی قابل انجام است و دقت ان در بارداری تک قلویی برای سندروم داون حدود 99% می باشد و البته این دقت برای بارداری دوقلویی مقداری پایینتر می اید و تنها ازمایش تشخیصی با دقت 100% امنیوسنتز است اما بعلت عوارض و خطر سقط جنین، امنیوسنتز تنها در مواردیکه واقعا لازم می باشد و اندیکاسیون دارد بنا به درخواست پزشک معالج، انجام میشود.

   ناشناس : سلام وقتتون بخیر
  من به مدت یک ماه راکوتان مصرف کردم و بعد از ۴۰-۵۰روز از قطعش باردار شدم ،الان در هفته ده بارداری ام و ۲ هفته دیگه زمان سونو غربالگری منه، دکترم گفت احتمال نقصش زیاده و بیشتر مواقع با سنو مشخص نمیشه، بنظر شما چنددرصد شانس سالم بودنش هست و اینکه اگر ازمایش سل فری انجام بدم صدرصده ؟جایی گفتن شنوایی و بیناایی بعد تولد مشخص میشه؟لطفا کمک کنید خیلی نگرانم ممنون از لطفتون 🙏

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام در این زمینه باید با پزشک معالج خود مشورت نمایید. عوارض داروی راکوتان روی جنین در ازمایش CELL FREE DNA مشخص نمیشود چراکه این ازمایش جهت بررسی اختلالات کروموزومی جنین شامل تریزومی کروموزومهای 13 و 18 و 21 و اختلالا کروموزومهای جنسی می باشد و دقت ان 100% نیست اما نسبت به سایر تستهای غربالگری بارداری، دقت بالاتری دارد.

   ناشناس : هزینه انجام تست NIPT چقدر است ؟ آزمایشگاهی در شهر ملایر جهت گرفتن نمونه معرفی می کنید که برای شما ارسال نماید ؟ممنون

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام لطفا جهت گرفتن اطلاعات با ازمایشگاه تماس بگیرید.

   ناشناس : باعرض سلام وخسته نباشید همسربنده باردارهستن وتاریخ اولین روز پریودشون نهم اردیبهشت میباشداما اقدام به بارداری روز بیستم اردیبهشت میباشد چه تاریخی باید برای سونوگرافی غربالگری مراجعه کندباتشکرازشما لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام لطفا در این زمینه با پزشک معالج خود مشورت نمایید. سونوگرافی nt که انجام آن در بارداری دارای اهمیت زیادی می باشد از هفته 11 الی 13 هفته و 6 روز بارداری قابل انجام است. لازم به ذکر است که سن بارداری از تاریخ lmp (اولین روز آخرین قاعدگی) محاسبه میشود بشرطیکه سیکل قاعدگی منظم باشد و تاریخ دقیق را نیز بدانید.

   ناشناس : باسلام.من ١٣هفته و ٥روز هستم از بارداري دو قلو ميگذره،جواب دابل، pappa:7070 و free beta: 103.00 شد. ريسك تريزومي ٢١ براي يكي از قلها ١:٢٧١ و براي اون يكي ١:٤٠١شد. با توجه به دوقلو بودن آيا سل فري مورد تاييده؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام در صورتیکه ازمایش خود را در ازمایشگاه دنا انجام دادهاید جهت مشاوره تماس بگیرید و یا حضوری مراجعه نمایید. ازمایش cell free DNA یک ازمایش غربالگری بارداری با دقت بسیار بالا می باشد که علت دقت بالای ان بررسی روی DNA جنین ظاهر شده در خون مادر می باشد البته دقت تمامی تستهای غربالگری بارداری در دوقلویی پایینتر از تک قلویی می باشد اما قابلیت انجام دارد.

   ناشناس : باعرض سلام و خسته نباشی.در سونوگرافی نشون داد 12 هفته و 4 روز می باشم دکتر گفت فرزندت (دختر) هست ایا در این سونوگرافی اول دقیق گفتن؟یا درسونوگرافی دوم معلوم میشه؟ متشکرم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام تعیین جنسیت در سونوگرافی با دقت 100% نمی باشد و بسته به وضوح مشاهده الت تناسلی جنین و موقعیت قرار گرفتن جنین دارد.

   ناشناس : سلام خسته نباشید من باردارم وبعد هفت سال باردار شدم والان هفته 13 هستم ورفتم آنتی دادم جوابش متوسط در آمد بعد بم گفتن آزمایش غلباگری برات مینویسیم میتونم بدونم برا چی چون خیلی خیلی نگرانم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام ازمایش غربالگری بارداری مرحله اول و دوم برای بررسی اختلالات کروموزومی جنین شامل تریزومی کروموزوم 21(سندروم داون) و 13 و 18 و بررسی نقایص ساختار لوله عصبی جنین (بررسی سطح الفا پروتئین) و سندروم SLOS می باشد و در تمامی خانمهای باردار انجام میگردد.

   ناشناس : من آزمایش غربالگری اول رونتونستم انجام بدم ولی دومی رودرهفته ۱۵ وسه روزانجام دادم جوابش مثبت دراومده ودکترمیگه ازلحاظ ژنتیک بچم مشکل داره میگه بایدبری مشاوره میخوام بدونم احتمال سقط جنینم چقدره؟بایدسقط کنم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام لطفا درصورتیکه ازمایش غربالگری بارداری خود را در ازمایشگاه دنا انجام داده اید جهت مشاوره حضوری مراجعه و یا تلفنی تماس بگیرید. دقت ازمایش غربالگری مرحله دوم بارداری به تنهایی 80% می باشد و درصورتیکه نتیجه این ازمایش پرخطر باشد حتما باید با یک روش تکمیلی دقیقتر تایید و بررسی گردد چراکه این ازمایش حدود 5% مثبت کاذب دارد و یک ازمایش تشخیصی نمی باشد (بلکه تنها یک ازمایش غربالگری است.).

   ناشناس : سلام من در شروع ماه چهارم بارداری سونوی غربالگری دادمnt2/07وnbرویت شد اما دکتر گفت ازمایشت مشکوک ب سندرم داونه میخواستم بدونم ایا ممکنه چون بین سونو و ازمایشم یک هفته فاصله افتاده نتیجش این شده باشه؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام لطفا درصورتیکه ازمایش غربالگری بارداری خود را در ازمایشگاه دنا انجام داده اید جهت مشاوره حضوری مراجعه و یا تلفنی تماس بگیرید. زمان انجام ازمایش غربالگری و سونوگرافی NT شما نباید لزوما در یک روز باشد و تنها کافیست سن بارداری شما در زمان مناسب برای ازمایش غربالگری باشد و سونوگرافی نیز انجام داده باشید. نگران نباشید تداخلی ایجاد نمیکند.

   ناشناس : با سلام
  براي همسر اينجانب پزشك متخصص زنان و زايمان آزمايش cell free dna را تجويز نموده اند با توجه به اينكه همسر بنده دو قلو باردار هستند آيا نياز به انجام اين مورد وجود دارد؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام ازمایش cell free DNA در بارداری دوقلویی نیز قابل انجام است اما لزوم انجام ان بسته به نظر پزشک معالج شما دارد.

   ناشناس : تاریخ ۵ خرداد سونو بارداری دادم مشخص شد ۶ هفته وسه روز هستم ودکترم فرمودن ۱۲ تیر غربالگری مرحله اول رو انجام بدم حال سوالم اینه که اگر من ۱۶ تیر انجام بدم خطر دارد ؟؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام زمان انجام غربالکری مرحله اول بارداری (FTS) از 11 هفته الی 13 هفته و 6 روز بارداری می باشد و زمان انجام غربالگری مرحله دوم بارداری(QUAD) از 15 هفته الی 21 هفته و 6 روز بارداری می باشد.

   ناشناس : تاریخ ۵ خرداد سونو بارداری دادم مشخص شد ۶ هفته وسه روز هستم ودکترم فرمودن ۱۲ تیر غربالگری مرحله اول رو انجام بدم حال سوالم اینه که اگر من ۱۶ تیر انجام بدم خطر دارد ؟؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام زمان انجام غربالکری مرحله اول بارداری (FTS) از 11 هفته الی 13 هفته و 6 روز بارداری می باشد و زمان انجام غربالگری مرحله دوم بارداری (QUAD) از 15 هفته الی 21 هفته و 6 روز بارداری می باشد.

   ناشناس : سلام ببخشید ضربان قلب جنین من در هفته ۱۱ قطع شد و در ازمایش غربالگری که هفته ۱۲ بودم مشخص شد البته nt هم ۴ بود. ممکنه مردن جنین بخاطر بالا بودن nt باشه. یا بالعکس مردن جنین و گذشتن ۵ روز از اون باعث بالا بودن ntشده؟سوال دیگه اینکه من ۳۶ سالمه و ممکنه بارداری بعدی هم همین باشه. ما فامیل هم نبستیم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام علت عدد NT بالای 3 میلی متر میتواند برخی از اختلالات کروموزومی جنین مانند سندروم داون و همینطور بیماریهای قلبی جنین و برخی عفونتها باشد لذا در این زمینه حتما با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : با سلام.ميخواستم بدونم سل فري هم مثبت كاذب و هم منفي كاذب داره؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام دقت ازمایش cell free DNA برای بررسی تریزومی کروموزوم 21 (سندروم داون) حدود 99% می باشد و همینطور تریزومی 13 و 18 و اختلالات کروموزومهای جنسی مانند سندروم کلاین فلتر و ترنر را هم با دقت بسیار بالا بررسی میکند و مقدار منفی کاذب ان بسیار پایینتر از غربال روتین مرحله اول و دوم بارداری ( حدود 1% دربرابر 5%) می باشد و موارد مثبت کاذب ان حدود 1 در 1000 است که البته چون در تمام موارد مثبت با امنیوسنتز تکرار میشود لذا این احتمال مثبت کاذب حذف میگردد.

   ناشناس : با سلام.ميخواستم بدونم سل فري هم مثبت كاذب و هم منفي كاذب داره؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام دقت ازمایش cell free DNA برای بررسی تریزومی کروموزوم 21 (سندروم داون) حدود 99% می باشد و همینطور تریزومی 13 و 18 و اختلالات کروموزومهای جنسی مانند سندروم کلاین فلتر و ترنر را هم با دقت بسیار بالا بررسی میکند و مقدار منفی کاذب ان بسیار پایینتر از غربال روتین مرحله اول و دوم بارداری ( حدود 1% دربرابر 5%) می باشد و موارد مثبت کاذب ان حدود 1 در 1000 است که البته چون در تمام موارد مثبت با امنیوسنتز تکرار میشود لذا این احتمال مثبت کاذب حذف میگردد

   ناشناس : با سلام . آیا آزمایش خون و سونو nt باید با هم و در یک آزمایشگاه انجام بشه؟ با تشکر.

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام عدد NT در سونوگرافی یک یافته ازمایشگاهی نمی باشد و باید در یک مرکز رادیولوژی انجام شود و سپس با جواب سونوگرافی NT خود جهت انجام ازمایش غربالگری مرحله اول بارداری (FTS) به ازمایشگاه مراجعه نمایید.

   ناشناس : من قرص اسپرین بعلت غلظت خون و لوتیروکسن و انسولین استفاده میکنم.ایا این قرص ها در نتیجه خون غربالگری هفته ۱۲ میتواند مشکل ایجاد کند؟؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام داروهای مصرفی شما در نتیجه تست غربالگری شما تداخلی ایجاد نمیکند اما در فرمی که هنگام نمونه گیری می دهند داروهای مصرفی خود را در محلی که پرسش و پاسخ است می نویسید و در صورتیکه دیابت وابسته به انسولین ( انسولین را در دوران قبل بارداری نیز استفاده می کرده اید) دارید در محاسبه ریسک در غربالگری شما محاسبه خواهد شد.

   ناشناس : سلام وقت بخیر من 32 سالمه وتوهفته 12 بارداری سونوNt دادم جوابش خوب درنیومد 5/4دکتر برام ازمایش NIPTنوشته انجام دادم. وبچه دومم هستش خیلی نگرانم. استرس دارم.امیدوارباشم مشکلی. نباشه

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام با توجه به عدد بالای nt نیازبه یک ازمایش تشخیصی مانند آمنیوسنتز و یا CVS در اسرع وقت جهت بررسی اختلالات کروموزومی وجود دارد که درصورتیکه جنین از لحاظ کروموزومی احیانا سالم بود بررسیهای بعدی شامل اکوکاردیوگرافی قلب جنین تحت نظر پزشک معالج شما توصیه می شود.

   ناشناس : سلام اگر غربالگری دوم مشکوک باشد با انجام آزمایشهای مثل آمنیو سنتز و ان آی پی تی چند در صد احتمال دارد نوزاد سالم باشد با تشکر

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام آمنیوسنتز یک آزمایش تشخیصی 100% می باشد که تمامی اختلالات کروموزومی جنین( هر 23 جفت کروموزوم) را بررسی میکند اما تهاجمی است و 0.5-1% خطر سقط جنین دارد و بنابراین تنها در موارد اندیکاسیون بالینی طبق نظر پزشک معالج برای بیماران انجام می شود. ازمایش نیفتی یک ازمایش غربالگری با دقت بسیار بالا (99.12% برای بررسی تریزومی 21و 13 و 18 و بررسی تعدادی از اختلالات کروموزومی دیگر نیز) می باشد که دخطری برای مادر و جنین ندارد و یک ازمایش خون ساده است که DNA جنین را که از رحم و جفت وارد خون مادر شده است؛ تحت بررسی قرار میدهد.

   ناشناس : با سلام وخسته نباشید سونو انجام دادم در سه ماهه اول بارداری جواب نوشته شامل بررسی تیعه بینی NB نمی باشد این چه معنی میده

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام با توجه به این موضوع که بررسی تشکیل تیغه بینی در سه ماهه اول بارداری حائز اهمیت نمی باشد، برخی مراکز رادیولوژی تشکیل یا هیپوپلازی تیغه بینی در سه ماهه اول بارداری را بررسی نمی نمایند.

   ناشناس : با سلام و احترام
  من در هفته 12 بارداری آزمایش cell free DNA رو انجام دادم و خدا رو شکر ریسک پایین بود و گفتند جنین سالم است. خواستم سوال کنم لازمه غلبارگری دوم رو هم انجام بدم؟
  با سپاس فراوان

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام با توجه به اینکه نتیجه غربالگری نیفتی یا cell free DNA بسیار دقیقتر از غربالگری مرحله دوم بارداری (QUAD) می باشد و نیز موارد مثبت کاذب کمتری دارد انجام غربالگری مرحله دوم برای شما ضروری نیست و البته باید حتما ازمایش گراف آلفافیتوپروتئین (AFP) را که یک مورد از چهار مورد گراف مورد بررسی در QUAD است را برای تعیین نقایص لوله عصبی جنین انجام دهید چراکه نیفتی تنها اختلالات کروموزومی را بررسی میکند و اطلاعاتی درباره احتمال وجود نقایص لوله عصبی نمی دهد.

   ناشناس : باسلام
  من ٢٩ساله ام و در بارداري دوم ودر هفته سي و يك ميباشم.فرزند أولم شكر خدا سلامت هستن.
  بتازگي پزشكم رو تغيير دادم و ايشون گفتن ك غربالگري دوم من ريسك تريزومي٢١كه ١به ٨٤٠ميباشد نياز ب ازمايش نيفتي داشته،درصورتي ك پزشك قبل نظرشون نرمال بوده،الان من موندم و استرس فراوان
  چه اقدامي در اين سن بارداري ميتوانم انجام دهم؟
  Biochemical risk for tr21:1:840
  Age risk:1:763
  Neural tube defectrisk:1:6515
  درضمن غربالگري اول هم نرمال بوده از ديد هردو پزشك
  Ntدر سونوي غربالگري ١/٧بوده

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام عدد NT شما خوب است و غربالگری مرحله دوم بارداری شما در محدوده ریسک پایین قرار دارد اما دقت این ازمایش 90% می باشد و پزشک معالج شما احتمالا برای شما جهت تایید کم ریسک بودن اختلالات کروموزومی ؛ یک ازمایش غربالگری دقیقتر مثل نیفتی (دقت 99.12%) را درخواست داده اند.

   ناشناس : سلام خسته نباشید من در هفته 18بارداری هستم طول کانال سرویکالم 32هست آیا طبیعی هست یا باید سرکلاژکنم؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام لطفا در این زمینه با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : سلام بهترین روش برای تعیین جنسیت فرزند پسر چیست روشی که تضمینی باشد.باتشکر

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام تنها روش تضمینی و با دقت 100% امنیوسنتز می باشد اما بعلت خطر سقط در این روش تهاجمی هیچگاه برای تنها تعیین جنسیت جنین، این تست انجام نمی شود. روشهای دیگر ژنتیکی بررسی dna جنین (که در خون مادر ظاهر شده) نیز وجود دارند که اگرچه 100% نمی باشند اما دقت بسیار بالا درحدود 98% دارند.

   ناشناس : با سلام. در بارداری دوقلو انجام تست های دابل و کواد قابل استناد هست؟ و انجام آمینوسنتز چقدر میتونه قابل استناد باشه؟ و آمینوسنتز توصیه میشه یا نه؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام بله در بارداری دوقلو تستهای غربالگری قابل انجم می باشد البته مقداری از دقت انها نسبت به بارداری تک قلو کاسته می شود. امنیوسنتز تست تشخیصی جه در بارداری تک قلویی و چه دوقلویی می باشد بدین معنا که دقت 100% دارد اما بعلت اینکه یک روش تهاجمی می باشد و ریسک سقط جنین حدود 0.5-1% دارد تنها در مواردیکه طبق نظر پزشک معالج لازم باشد و اندیکاسیون داشته باشد؛ انجام می شود.

   ناشناس : سلام من و همسرم دختر دایی پسر عمه هستیم سابقه بیماری مادر زادی و کروموزومی در خانواده نداریم الان باردار هستم و سونوی nt رفتم که نرمال بود و به تشخیص پزشک آزمایش غربال سه ماه اول رو نرفتم و الان در ۱۸ هفتگی سونوی انومالی پیشرفته انجام دادم که اون هم خدا رو شکر نرمال بود الان برای ندادن اون آزمایش سه ماه اول نگران هستم …آیا دقت آزمایش سه ماه دوم در حد اون هست که برم انجام بدم؟ممنون

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام دقت ازمایش غربالگری مرحله دوم بارداری یا quad test برای بررسی سندروم داون حدود 80% می باشد.

   ناشناس : با سلام
  من ۳۶/۵ سال سن دارم.
  سونو غربالگری اول در ۱۳ هفتگی به شرح ذیل بود:
  CRL: 66.7 mmو NT:2.35
  کلیه اعضا جنین به غیر از nasal bone رویت شد و نرمال بود و پزشک سونوگرافی اعلام کرد که غضروف راست بینی مشاهده شد اما سمت چپ مشاهده نشد.
  نتایج آزمایش خون که در مرکز دنا بود همگی کم خطر بود
  DS 1:1120 و T18/13:1:67300
  من تست سل فری در مرکز شما انجام دادم و بسیار نگران هستم در خصوص تیغه بینی و بنظر شما بهتر نبود که از اول آمینو سنتز انجام میدادم؟ آیا کار درستی کردم؟ الان هفته ۱۴ هستم و منتظر جواب و میترسم بعدا برای آمینوسنتز و امکان سقط قانونی دیر بشه.
  باتشکر

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام گاهی در بارداری تیغه بینی با تاخیر در سه ماهه دوم بارداری تشکیل می شود که مشکلی ندارد، فقط بایستی حتما تشکیل کامل ان در سه ماهه دوم پیگیری شود. مجوز سقط قانونی تا 18 هفته و شش روز بارداری داده می شود و بنظر میرسد شما درصورت مشخص شدن وجود اختلال کروموزومی (که البته انشالله جنین شما سالم باشد)زمان کافی خواهید داشت.

   سار : سلام. وقت بخیر. من هفته ۲۵بارداری هستم.
  در سونوی سه ماهه دوم گفتن ی نقطه سفید توی قلب جنین هست که احتمالا رسوب کلسیم هست.که متاسفانه بعد از ۴دفعه نوبت اکو گرفتن به دلایل مختلف نشد اکو انجام بدم. و در آزمایش غربالگری سه ماهه دوم درصد ریسک سندزوم ۱/۴۹۰بوده‌.
  اما در سه ماهه اول۱/۱۴۰۰۰بوده
  به نظر شما ریسک ۱/۴۹۰ خطرناکه؟؟؟یعنی ریسکش بالاست واسه سندروم داون؟؟😢😢

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درصورتیکه ازمایش خود را در ازمایشگاه دنا انجام داده اید جهت مشاوره لطفا تلفنی تماس بگیرید و یا حضوری مراجعه نمایید.

   ناشناس : با عرض سلام و خسته نباشید
  من غربالگری سه ماه اولمو انجام دادم که نتیجه سونوگرافی nt 1/28 بود
  جواب ازمایشم بینابین به سندرم داون 1 :1200 بود
  آیا احتمال اینکه آزمایش هفته 15 هم بینابین باشه هست یا خیر؟
  خیلی نگرانم تورو خدا راهنماییم کنید

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درصورتیکه ازمایش خود را در ازمایشگاه دنا انجام داده اید؛ جهت مشاوره تلفنی تماس بگیرید یا حضوری مراجعه نمایید.

   ناشناس : سلام.اولین روزپریودمن 12بهمن1396بوده واولین سونوگرافی من20فروردین97ک سن جنین رو8هفته نشون داده ایاسن جنین درسونوگرافی اززمان لقاح حساب میش ومن در20فروردین8هفته ازتشکیل جنینم گذشته یاخیراززمان پریودی حساب میش اگ اززمان پریودی حساب میش پس چراازتاریخ23بهمن شروع ب حساب کرده 11روزبعدازشروع پریودم.واگر سن جنین روبعدازلقاح نشون میده چرازمان زایمان روگفته28ابان درصورتی ک میگن بارداری بعدازلقاح 38هفتس.ممنون میشم جوابموبدید

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام هفته بارداری شما در سونوگرافی براساس معیارهای سونوگرافیک که طبق اندازه گیریهای پارامترهای جنین شما در سونوگرافی مانند دور سر (BPD) و CRL و .. می باشد ، تعیین میگردد و ارتباطی با LMP (تاریخ اولین روز آخرین پریود) شما ندارد. اکثر متخصصین زنان سن بارداری بر اساس سونوگرافی سه ماهه اول بارداری را دقیقترین سن بارداری می دانند.

   ناشناس : سلام.من ازمایش غربالگری انجام دادم سن جنین12هفته ویک روزبوده ایااین بارداری است یاسن جنین وبعدازلقاح حساب شده

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درصورتیکه این عدد 12 هفته و یک روز در سونوگرافی شما بعنوان سن جنین گزارش شده بدین معناست که هفته بارداری شما 12 هفته و یک روز طبق بررسیها و اندازه گیریهای سونوگرافیک دور سر و CRL و .. جنین شما می باشد.

   ناشناس : سلام . اگر جواب آزمایش freecell هفته نوزدهم باید و مشکل داشته باشه.اجازه سقط میدن؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام مجوز سقط قانونی تا اخر هفته 18 بارداری (18 هفته و 6 روز) می باشد.

   ناشناس : با سلام.
  علت تناقض شدید جواب سندرم داون بین نیفتی و آزمایش غرباگری چیست؟
  تست اول 1:292
  تست دوم 1:272
  تست ترکیبی سندرم داون 1:65
  نیفتی 1:1000000
  اسکن آنومالی: سالم
  با فرض اینکه بگیم جواب نیفتی و اسکن آنومالی بسیار دقیق تر و قابل اطمینان تر هست چرا باید اینقدر اختلاف وجود داشته باشه؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  دقت ازمایش غربالگری مرحله اول بارداری حدود 84% می باشد که در صورتیکه بصورت ترکیبی با ازمایش غربالگری مرحله دوم بارداری محاسبه ریسک گردد، دقتی نهایتا حدود 90-92% خوهاد داشت. قابل ذکر است که هردوی ازمایشات غربالگری مرحله اول و دوم بارداری نتیجه مثبت کاذبی ( بدین معنی که بصورت کاذب نتیجه را پرریسک گزارش کنند) درحدود 5% دارند. این ازمایشات تنها جهت یک غربالگری اولیه از لحاظ بررسی اختلالات کروموزومی جنین می باشند که درصورتیکه مثبت شدند باید با ازمایش با دقت بالاتر تحت نظر پزشک معالج بررسی تکمیلی گردند تا صحت انها مطالعه شود. یکی از این ازمایشات تکمیلی ازمایش CELL FREE DNA می باشد که یک ازمایش ژنتیکی است که DNA جنین را که در خون مادر ظاهر شده از لحاظ وجود اختلالات کروموزومی بررسی میکند و دقت بسیار بالا در حدوده 99% دارد و در ضمن موارد مثبت کاذب این ازمایش نیز بسیار پایین و کمتر از 5 هزارم می باشد. دلیل اختلاف نتایج ازمایشات شما بعلت ماهیت متفاوت این دو ازمایش و تفاوت حساسیت (sensivity)و اختصاصیت (specifity)انهاست.

   ناشناس : سلام من ٢٧ سالمه و ميخوام براي بارداي اقدام كنم ميخوام ببينم لازمه قبلش آزمايش ژنتيك بدم؟؟ با همسرم هيچ نسبت فاميلي ندارم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام لطفا با پزشک معالج خود در این زمینه مشورت کنید.

   ناشناس : سلام وخسته نباشید،من هفته ۱۵ بارداری هستم توهفته ۱۲ آزمایش وسونوی غربالگری دادم سونوم نرمال وخوب بودولی آزمایشم مشکوک بودودکترم پیشنهاددادن آزمایش سل فری اگه اشتباه نکنم بدم ،حالا آزمایشودادم ولی خیلی نگرانم استرس دارم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام ازمایش cell freeDNA با دقت بسیار بالا از لحاظ اختلالات کروموزومی جنین شامل تریزومی کروموزومی 21 (سندروم داون) و تریزومی 13/18 و اختلالات کروموزومهای جنسی بررسی میسکند و موارد مثبت کاذب بسیار کمتری نسبت ازمایش غربالگری مرحله اول و دوم بارداری دارد چراکه دقیقا DNA جنین را که در خون مادر ظاهر شده است بررسی میکند و یک ازمایش ژنتیکی است. لطفا نتظر نتیجه ازمایش cell free DNA خود باشید.

   ناشناس : با سلام،
  با 37 سال سن در خاتمه هفته12بارداری، نتایج آزمایش غربالگری بصورت زیر:
  PAPP-A1720 MOM0.69
  free B-hcG92.7 MOM2.42
  DS: Age1:162 Final Risk1:328 T18/13: Prior1:1300 Final Risk1:99000
  CRL:52.7mm
  NT:1mm
  MOM:0.80
  لطفا راهنمایی بفرمایید. متشکرم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درصورتیکه ازمایش خود را در ازمایشگاه دنا انجام داده اید؛ جهت مشاوره تلفنی تماس بگیرید یا حضوری مراجعه نمایید.

   ناشناس : سلام من غربالگری اول رو انجام دادم که خداروشکر سالم بود غربالگری دوم رو ۱۹ خرداد باید انجام بدم .سوالم اینه که برای سونو همون سونوگرافی قبلی برم بهتره یا اینکه سونوگرافم رو عوض کنم بعضی ها میگن برو یه جای دیگه تا بررسی ها فرق داشته باشه و خیالت راحتتر باشه.ممنون میشم راهنماییم کنین .

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درصورتیکه در یک مرکز معتبر سونوگرافی خود را انجام داده اید، با همان سونوگرافی NT اولیه خود، میتوانید ازمایش غربالگری مرحله دوم بارداری را نیز انجام دهید و نیاز به سونوگرافی مجدد نمی باشد چراکه در ازمایش غربالگری مرحله دوم بارداری تنها نیاز به سونوگرافی جهت تعیین هفته بارداری شما می باشد که با همان سونوی اولیه قابل محاسبه است.

   ناشناس : سلام.من و خانومم پسرعمه و دختر دایی هستیم.ازمایشات nt و سه ماهه دوم در دنا اوکی بود.الان خانومم هفته ی 21 ام هست.ایا تو این مرحله نیاز هست ازمایشات ژنتیک خاصی انجام بدیم.

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درصورتیکه ازمایش خود را در ازمایشگاه دنا انجام داده اید لطفا جهت مشاوره تلفنی تماس بگیرید یا حضوری مراجعه نمایید.

   ناشناس : سلام من ازمایش نیفتی رو انجام دادم جنین سالم بود حالاباید بعد از این چه کار کنم؟؟ایا جنین من کاملا سالمه؟؟؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  در ازمایش نیفتی تنها برخی از اختلالات کروموزومی اصلی جنین (مانند تریزومی کروموزوم 21 یا سندروم داون و تریزومی کروموزومهای 13 و 18 و اختلالات کروموزومهای جنسی مثل سندروم ترنر و کلاین فلتر) با دقت بسیار بالا (اما نه 100%) بررسی میگردد.

   ناشناس : یک هفته قبل نوزاد دو ماهه را برای عفونت اداری که به کلیه و خون انتقال پیدا کرده بود بستری کردیم قبل بستری خون مثبت و Wbc many در جواب آزمایش ثبت شده بود الان بعد از یک هفته تزریق سرمها جواب آزمایش اومده Wbc many و خون negative میشه خواهش کنم یه جواب به من بدید متشکرم خدانگهدار التماس دعا

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام لطفا در این زمینه با پزشک معالج فرزند خود مشورت نمایید.

   ناشناس : اگر ازمایش غربالگری اول و سونوی ان تی در هفته یازده و پنج روز بدون ریسک باشد ولی ازمایش غربالگری دوم در هفته 16با ریسک بالای تریزومی 18 و ntd بسیار پر ریسک یک به دو باشد ولی سونوی انومالی 18 هفتگی نرمال باشد چه باید کرد؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام با توجه به این موضوع که ازمایشات غربالگری مرحله اول (FTS) و دوم بارداری (QUAD) هیچکدام صددرصد نمی باشد و موارد مثبت و منفی کاذب دارد، درصورتیکه نتایج هرکدام از این ازمایشات مثبت (با خطر بالا) گزارش گردد؛ باید با ازمایشات تکمیلی صحت ان بررسی گردد که این موضوع با نظر پزشک معالج شما انجام ئمی شود. ریسک بالای NTD (neural tube defect) در غربالگری مرحله دوم بارداری به معنی احتمال وجود نقایص ساختار لوله عصبی جنین می باشد که در ایسن شرایط طبق نظر پزشک معالج ممکنست این ازمایش یک هفته بعد تکرار شود و یا نیاز به انجام امنیوسنتز باشد و یا با سونوگرافی آنومالی اسکن پیگیری گردد.

   ناشناس : سنو انامالی انجام دادم همه پارامترها نرمال .ازمایش انتی سه ماهه دوم جواب ازمایشم روی نمودار زیر خط قرمز هست ولی mom برابره با ۲.۲۱ آیا این موردی داره؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  درصورتیکه ازمایش کواد خود را در ازمایشگاه دنا انجام داده اید جهت مشاهده گراف حضوری مراجعه نمایید یا تماس بگیرید.

   ناشناس : سلام من 39 سالمه وبارداری چهارمم هست سه بچه سالم دارم. در 12 هفته یک سونو انجام دادم که نتیجه
  CRL=45mm
  FHR=155
  NT=1.3mm
  Nasal bone رویت شد
  در آزمایش غربالگری
  Tirsomy21:1:1245
  Trisomy18:1:30000
  Trisomy13:1:30000
  پزشک معالجم بخاطر سنم آمینوسنتز پیشنهاد کردن اما من بخاطر ترس از عواقبش آزمایش سل فری انجام دادم در این آزمایش جنین سالم اعلام شد
  تریزومی21 سندرم داون تا 99.14%حساسیت
  تریزومی 18 تا98.31% حساسیت
  تریزومی13 تا 98.15% حساسیت
  سندرم ترنر تا 95% حساسیت اعلام شد اما من هنوز شک دارم میشه لطفا راهنماییم کنید آیا آمینوسنتز انجام بدم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  نتیجه ازمایش غربالگری مرحله اول بارداری شما در محدوده کم ریسک می باشد و در ازمایش cell free DNA شما نیز جنین سالم است. آزمایش cell free DNA یک ازمایش ژنتیکی با دقت بسیار بالا اما نه صددرصد می باشد و امنیوسنتز یک ازمایش تشخیصی با دقت صددرصد می باشد. درباره نیاز به انجام امنیوسنتز شما باید با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : سلام.وقت بخیر.خانم من چهل ساله است و باردار.غربالگری دوم در هفته پونزدهم انجام دادیم t18 و slos و ntds همه low risk هستن ولی t21 , high risk شده ،چیکار باید کرد؟سونوگرافی هم نتیجه اش نرمال بود.

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام لطفا با پزشک معالج خود جهت انتخاب ازمایش تکمیلی و بررسی بیشتر حتما مشورت نمایید.

   ناشناس : ازمایش غربالگری دادم مرحله اول. سن جنین ۱۲ هفته و۴ روز.میزانpappa 1885.میزانfree BHCG49.7
  درنمدار DSمیزانAge1:835ومیزانFinal Risk1:115است.
  درنمودارT18/13میزان Prior1:6100ومیزانFinal Risk را1:99000زده.
  درستون BIOCHEMISTTRYمیزانPAPP-AرابرحسبMoM 0/48ومیزانfree B-hCGرا2:33 زده
  میزانCRL63.0mm
  میزانNT1:80mm 1.46MoM
  با توجه به این مقادیر وضعیت جنین به جه صورته
  ممنون

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  درصورتیکه ازمایش خود را در ازمایشگاه دنا انجام داده اید جهت مشاوره تماس بگیرید و یا حضوری مراجعه نمایید.

   ناشناس : Nt: 1.80 mm
  Ds: 1:8
  Age: 1:491
  T18/13 : 1:3550
  1:12300
  سلام در مورد نتیجه مشاوره بدید ممنون میشم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  درصورتیکه ازمایش غربالگری خود را در ازمایشگاه دنا انجام داده اید لطفا جهت مشاوره تماس تلفنی بگیرید.

   ناشناس : با عرض سلام
  ميخواستن بدونم من مستقيم ازمايش Nipt يا هارموني رو انجام دادم كه فقط يه ازمايش خون با دقت بالاست هست ايا لازمه سونوگرافي Nt كه پشت گردن جنين و تبعه بيني رو ميبينن انجام بدم يا نه همون Nipt به تنهايي كافي هست

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام بله بهترست سونو NT را هم انجام دهید.

   ناشناس : سلام، آزمایش سل فری من برای سندروم فریاد گربه مثبت شد با درصد دی ان ا 4.9 که به نظرم درصد کمیه،دو بار ازم خون گرفتن، آزمایش fish انجام دادم که گفتن سالمه و آلفا فیتو و سونو انومالی جوابش نرمال بود، اکوی قلب هم همینطور، حالا سوالم اینه فیش چقدر قابل اطمینان است؟ واقعا فرزندم سالمه؟ سل فری ممکنه اشتباه کنه؟ آزمایش گاه دنا انجام دادم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام دقت ازمایش cell free dna برای بررسی از نظر سندروم فریاد گربه 100% نمی باشد و تنها باید با روشهای تکمیلی تشخیصی بررسی گردد .

   ناشناس : MoM در آزمایشات غربالگری چیست؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  اساس محاسبه ریسک در تریزومی ها، به دست اوردن MOM (multiple of medians) اصلاح شده برای هر مارکر و ضرب کردن نسبت احتمال هر MOM در ریسک اولیه مادر است. MOM ، نسبت میزان هر مارکر اندازه گیری شده به مدین جامعه در آن هفته و روز بارداری است که مادر در آن قرار دارد. بنابراین مدین ها اساس محاسبه ریسک در تمام غربالگریهای پیش از زایمان می باشند.

   ناشناس : سلام . من آزمایش nipt در هفته یازده بارداری انجام دادم و همه چیز خوب بود . رکترم گفته دیگه سونو و آزمایش غربالگری دوم رو انجام ندم . آیا حتی سونوی آنومالی لازم نیست انجام بدم ؟ یعنی ممکن نیست سونوی آنومالی چیزهایی علاوه بر سندروم ها و موارد نیفتی رو مشخص کنه ؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  در صورت نرمال بودن ازمایش نیفتی تنها نیاز به انجام ازمایش AFP یا الفافیتوپروتئین می باشد چراکه این تست جنین را از لحاظ نقایص ساختار لوله عصبی جنین بررسی میکند که در تست نیفتی بررسی نمیشود ( نیفتی جنین را از لحاظ اختلالات کروموزومی بررسی می کند.). درباره سونوگرافی انومالی اسکن یک مورد تکمیلی می باشد و در ان soft marker های (مارکرهای بافت نرم) جنین از لحاظ سندروم داون بررسی می شود و درابره لزوم انجام این تست لطفا با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : سلام من 34 ساله هستم.نتیجه سونو nt , و غربال اول و دومم خوب بود به نظرتون ازمایش سل فری خوبه بدم؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام دقت ازمایش غربالگری مرحله اول بارداری (FTS) به تنهایی 85% و مرحله دوم بارداری (QUAD) به تنهایی 80% و در صورت تست ترکیبی نهایتا 90-92% خواهد بود. تست Cell Free DNA به تنهایی دقتی برابر 99.12% برای برسی از نظر اختلالات کروموزومی تریزومی 21 (سندروم داون) و تریزومی 13 و 18 و دقت 95% برای اختلالات کروموزومی جنسی مثل سندروم کلاین فلتر و سندروم ترنر (که این موارد در غربال مرحله اول و دوم انجام نمی شود) دارد.
  درمورد شما با توجه به نرمال بودن تستهای غربال مرحله اول و دوم بارداری، تنها در صورت تمایل شما و نظر پزشک معالجتان ، میتوانید این تست را انجام دهید اما ضرورت ندارد.

   ناشناس : ایا در ازمایش غربالگری چیزی مانند مواد یا سیگار تاثیر گذار است در صورتی که سونو گرافی غربالگری نرمال ولی ازمایش خطا دارد

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درصورت مصرف سیگار، در فرم پذیرش ازمایشات غربالگری مرحله اول (FTS) و دوم بارداری (QUAD) ، قسمت مربوطه را تیک میزنید و این مورد در محاسبه ریسک شما محسوب خواهد گردید.

   ناشناس : من ۴۲سالمه تصمیم به بارداری گرفتم جنینم سندروم دان بود با نامه پزشکی قانونی سقط کردم دوباره اقدام به بارداری کردم ایا بازم تکرار میشه

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام اگرچه یکی از دلایل ایجاد سندروم داون در جنین، افزایش سن مادر و عدم تفرق صحیح کروموزومی هنگام تقسیم می باشد اما این یک مورد همیشگی نیست و بصورت تصادفی اتفاق میفتد و امکان بارداری سالم بعدی برای شما وجود دارد. نکته ای که حائز اهمیت است شما در بارداری بعدی حتما تحت نظر پزشک معالج خود و مشاور ژنتیک ، ازمایشات تشخیصی و یا غربالگری با دقت بالا مثل نیفتی یا cell free DNA را مدنظر داشته باشید.

   ناشناس : با سلام، سل فری من مثبت شده، آزمایش آمنیوسنتز انجام دادم، برای تشخیص بیماری جنین fish رو قراره انجام بدن، بابل هستم از آزمایشگاه پاستور نمونه رو برای شما فرستادن، تا 18 هفته و 6 روز فرصت سقط قانونی دارم، امروز 13 روز گذشته ولی خبری از جواب نیست، منم پنج روز تا سقط قانونی فرصت دارم، دو بار ازمایشگاه پاستور مراجعه کردم گفتن با ازمایشگاه دنا تماس میگیریم ولی هنوز خبری نیست، من چی کار کنم زود جواب بیاد

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام لطفا تلفنی تماس بگیرید.

   ناشناس : سلام.من خانمی ۳۵ ساله هستم که هفته ۱۷ بارداری اولم رو سپری میکنم.در هفته ۱۲ بارداری سونوی ان تی انجام دادم و همه چیز نرمال بود.و غربالگری مرحله اول رو انجام دادم که ریسکم۱:۱۴۶۰ بود.به پیشنهاد پزشکم غربالگری سه ماهه دوم رو انجام دادم.خط cut offنمودار ۱ به ۲۵۰ بود که نتیجه من ۱ به ۲۰۰ گزارش شده.میخوام بدونم نیاز به آمینو سنتز یا cell free dnaهست یا نه؟ممنون میشم زودتر جواب بدین

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام با توجه به اینکه طبق گفته شما ازمایش غربالگری مرحله دوم بارداری شما در محدوده پرخطر قرار دارد بنظر میرسد نیاز به انجام یک تست تکمیلی با دقت بیشتر دارید. لطفا با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : ایا در ازمایش نیفتی چیزی مانند مواد یا سیگار تاثییر گذار است

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام خیر

   ناشناس : با سلام واحترام من سونوگرافی ودر سونوی من رشد سونوگرافیک جنین با معیار های84=bpdحدود 34هفته و2روز و61=flحدود 31هفته و3روز می باشد می خواستم از محضرتان بپرسم آیا این سونوگرافی نرمال است یانه دلهره دارم خیلی ممنون

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام لطفا در این زمینه با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : باسلام واحترام من امروز رفتم سونو گرافی ورشد سونو گرافی جنین با معیارهای 84=bpd حدود34هفته و2روز. 61=flحدود 31هفته. 3روز این را عرض کنم قبلا در 17هفتگی سونو داده بودم bpd=35و 23=flبوده وهمون موقع آمینوسنتز دادم سالم ونرمال بوده بچه ام پسره امروز دکتر سونوگرافی گفتن سرش بزرگه وران جنین کوتاه ومغزش هیچ مشکلی نداره نگرانم کرد بفرمایید بچه ام سالمه تا از نگرانی دربیام ممنون میشم مراقبت دکتر زنان زایمان هم هستم در سونو های قبلی گفته مشکلی نداره وآمینو سنتز هم سالمه ولی با حرفهای سونوگرافیست دلهره دارم ممنون میشم منو از نگرانی دربیارید

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  با توجه به جواب نرمال آزمایش آمنیوسنتز، جنین شما از نظر اختلالات کروموزومی 100% سالم می باشد اما آمنیوسنتز از لحاظ اختلالات ساختاری و سایر مسایل ،بررسی ای انجام نمی دهد. لطفا با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : باسلام من آزمایش niptانجام دادم در سه ماه اول و همه چیز خوب بود آیا مجدد باید آزمایش خون در غربالگری دوم انجام بدهم ؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام خیر لازم نیست بجز ازمایش غربالگری تعیین گراف برای الفا فیتو پروتئین که از هفته 15 الی 21 هفته و 6 شش روز بارداری جهت تعیین نقایص لوله عصبی جنین انجام میشود.

   ناشناس : سلام سال نو مبارک
  من ٣٥/٥ سالم هست الان در ماه دوم بارداري هستم .و تا ماه اول بارداري سيگار مي كشيدم و به محض اطلاع از بارداري قطع كردم . دكتر براي هفته ١١ سونو ان ني داده و زو روز بعد تست نيفتي. سوال من اين هست كه چرا اول ازمايش رايج براي غربالگري رو ندادن و همون اول تست نيفتي رو دادن يعني حتي اگه سونو خوب باشه بايد نيفتي رو بدم .
  و دوم اينكه تست نيفتي ميتونه اختلالي رو كه ممكنه در اثر ابله مرغان هم ايجاد بشه نشون بده من هفته ٣-٤ ابله مرغان گرفتم
  سوم اگه بخوايد تعيين جنسيت هم با تست انجام بشه ممكنه؟ هزينه حدودا چقدر ميشه؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام و تبریک سال نو
  تست نیفتی یا cell free DNA دقت بالایی در تعیین ریسک اختلالات کروموزومی جنین مانند تریزومی 21 و 13 و 18 و کروموزومهای جنسی و تعداد دیگری از اختلالات کروموزومی دارد اما عوارض ناشی از آبله مرغان در بارداری را نشان نمی دهد چراکه این عوارض مربوط به اختلال کروموزومی نمی باشد بلکه ناهنجاریهای فیزیکی ناشی از ویروس ابله مرغان در بارداری نظیر میکروسفالی و مشکلات بینایی و … است. تعیین جنسیت در تست نیفتی با دقت 98% انجام میگردد.

   ناشناس : باسلام.میخواستم بدونم دقت ازمایش نیفتی در تعیین جنسیت جنین چقدر هست ؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  98%

   ناشناس : سلام خسته نباشيد.من بارداري ٢ هستش.٢٤ سالمه و بچه اول سالمه و يه ذختر دارم و الان در هفته ١٣ هستم كه رفتم غربالگري بهم گفتن nt 3 هست وتيغه بيني تشكيل شده.و ازمايشگاه شما نيفتي انجام دادم اما هنوز جواب نيومده.ميخواستم بدونم خيلي خطر داره nt 3 ؟nt 3 يهني حتما مشكي داره بچم بچم؟ممنون ميشم جواب بدين

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام عدد NT شما سه میلیمتر و بالاست که البته میتواند علل دیگری غیر از اختلالات کروموزومی جنین داشته باشد و لزوما خطرناک نیست اما در این موارد حتما باید ازمایش تکمیلی تشخیصی مانند امنیوسنتز و .. با نظر و صلاحدید پزشک معالج شما انجام گردد.

   ناشناس : سلام. جواب غربالگری اول توی دوازده هفته و یک روز pappp-a mom: 0.64
  Free b-hcg mon : 2.18
  ریسک سندرم دان ۱:۳۵۹
  Crl:56mm
  Nt:1.50mm 1.32mom
  شما غربالگری مرحله دوم رو پیشنهاد میکنید یا سل فری یا آمینو
  آزمایشگاه دنا برای انجام این آزمایشها روز و ساعتای خاصی داره؟
  ۰ممنون از شما بابت وقتی که میذارید.

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام دقت ازمایش غربالگری مرحله دوم بارداری (درصورتیکه با مرحله اول شما تعیین ریسک ترکیب شود) 90-92% خواهد بودو دقت ازمایش نیفتی یا cell freeDNA 99.12% برای تشخیص تریزومی 21 و 13 و 18 می باشد و البته اختلالات کروموزومی بیشتری را نیز نسبت به غربالگری مرحله اول و دوم بارداری بررسی می نماید. آمنیو سنتز یک ازمایش تخیصی 100% برای بررسی تمامی اختلالات کروموزومی جنین می باشد که تهاجمی است و 0.5-1% خطر سقط دارد و بنابراین تنها درموارد اندیکاسیون بالینی برای بیمار انجام می شود. جهت مشاوره به پزشک معالج خود و درصورت انجام ازمایش در ازمایشگاه دنا به این ازمایشگاه حضوری مراجعه نمایید.

   ناشناس : سلام خسته نباشید دکترم برام ازمایش dna نوشته جوابش چند روز طول میکشه بعد خیلی نگرانم این ازمایش و برام نوشته ایشون nt یکم بالاست میشه راهنمایی کنید

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  بین 7 تا ده روز

   ناشناس : با سلام و خسته نباشید من و همسرم دختردایی پسرعمه هستیم سال ۸۵ازدواج کردیم و بعد از دوسال باردارشدم ناگفته نماند شوهرم واریکوسل داشتن بچه اول که تولد شد بدون که تب کنه تشنج کردن رفتن توکما بعد از یه ماه فوت شدن بدون که علت مرگش بدونیم تشخیص ندادن دکترا..بعد از اون باردارشدم اون هم به همون شکل ولی این ۵ماه عمرداشت اما از چهل روزگی بیمارمیشن بعد این دوتا دیگه هم پشت هم آوردم که همش بستری بودن وآخرعلتشون معلوم نشد لطفا راهنمایی کنید بخدا داغومم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  شما حتما با یک مشاور ژنتیک مشورت نمایید.

   ناشناس : باسلام دکتر برای من آزمایش ژنتیک داده آبا اگرمن این آزمایش رو انجام بدم دیگه به ازمایش غربالگری توهیچ مرحله ای نیازی نیست چون این ازمایش خیلی گرونه

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  در صورتیکه آزمایش cell free DNA یا نیفتی را انجام دهید نیازی به انجام آزمایش غربالگری مرحله اول و دوم بارداری نمی باشد چراکه دقت و حساسیت این آزمایش بسیار بالاتر است اما شما بایستی آزمایش afp یا الفافیتوپروتئین در هفته 15 الی 22 بارداری از لحاظ بررسی نقایص لوله عصبی جنین انجام دهید که البته هزینه این ازمایش کم می باشد.

   ناشناس : سلام
  من‌و‌همسرم خویشاوند نیستیم.خواهر همسرم بچه ای داره که نارس متولد شده والان ۴ سال داره.حرکت نمی کنه مشکل بلع داره ومشکلات مغزی و تشنج.ایشون با همسرشون نسبت فامیلی دارن.در ضمن خاله همسرم یک پسر و یک دختر که مبتلا به بیماری ژنتیک هستند داره وایشون هم با همسرشون فامیل هستند(دختر عمو و پسر عمو).با توجه به این که در خانواده من هیچ نوع بیماری ژنتیکی بروز نکرده آیا نیاز به آزمایشات زنتیکی هست؟
  ممنون

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  لطفا در این زمینه با پزشک معالج خود یا یک مشاور ژنتیک مشورت نمایید.

   ناشناس : با سلام .بهترین زمان برای جواب دقیق آزمایش سل فری هفته چندم؟ آیا این ازمایش کامل هست؟ دقتش درتعیین سلامت و جنسیت چقدره؟ با تشکر وقدردانی

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  آزمایش cell free DNA یا نیفتی از هفته دهم بارداری قابل انجام می باشد و با دقت 99.12% تریزومی کروموزومهای 21 (سندروم داون) و 13 و 18 را بررسی می کند. علاوه بر آن با دقت 95% اختلالات کروموزومهای جنسی مانند سندروم ترنر و کلاین فلتر را نیز بررسی می کند دقت تعیین جنسیت در این تست 98% می باشد. این تست یک سری اختلالات کروموزومی دیگر مانند تریزومی کروموزومهای 9 و 16 و 22 و یکسری حذفهای کروموزومی مانند کروموزوم 5 و 1 و 2 و سنروم دی ژورژ و 16 و سندروم پرادرویلی/آنجلمن را نیز تعیین می کند.

   ناشناس : سلام خسته نباشيد
  من ازمايش غربالگريمو دادم nbرو نتونست ببينه ولي ntخوب بود جاي نگراني هست ؟ ازمايش خونمم مشكل نداشت
  دوازده هفنگي ازمايش دادم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  موردی ندارد.گاهی استخوان تیغه بینی در سه ماهه اول بارداری تشکیل نمی شود، در این موارد باید تشکیل استخوان تیغه بینی (nb NASAL BONE) در سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری پیگیری شود.

   ناشناس : باسلام
  درهفته 17بارداری به ابله مرغان مبتلاشدم.آیابجز سونوگرافی آزمایشی برای اطمینان ازوضعیت سلامتی جنین وجوددارد؟
  الان درهفته 19هستم.درسونوگرافی یکسری اختلالات مشخص می شود،نگرا ن فاکتورهای دیگرسلامتی مثل بینایی،عقب افتادگی ذهنی هستم.لطفا راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  لطفا در این زمینه با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : امروز رفتم دکتر برام آزمایش nipt نوشته درباره سندروم داون آیا خطری برای جنین داره

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  آزمایش نیفتی یا cell freeDNA یک آژمایش خون ساده است که هیچ خطری برای مادر و جنین ندارد و DNA جینی را که از رحم وارد خون مادر شده از لحاظ اختلالات کروموزومی با دقت بسیار بالا بررسی می کند.

   ناشناس : با سلام.
  اولین روز آخرین پریود بنده ۱۰ بهمن ۹۶ بوده است .دکتر اول اردیبهشت تاریخ غربالگری داده.اشکال داره ۵ ام برم؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  زمان انجام غربالگری مرحله اول بارداری یا FTS از هفته 11 بارداری الی 13 هفته و 6 روز بارداری می باشد که این زمان از طریق سونوگرافی NT شما تعیین می گردد ( برای تعیین سن بارداری سونوگرافی ملاک ماست نه تاریخ LMP یا همان اولین روز آخرین قاعدگی) بنابراین لطفا هفته بارداری خود را با سونوگرافیتان محاسبه کنید تا زمان انجام تست غربالگری خود را از دست ندهید.
  زمان انجام تست غربالگری مرحله دوم بارداری از هفته 15 الی 21 هفته و 6 روز بارداری می باشد که همان سونوگرافی سه ماهه اول بارداری برای تعیین سن بارداری کفایت می کند.

   ناشناس : سلام وخسته نباشیدمن توماه ۵بارداری هستم پشت باسنم دردمیکنه هردوطرفم جوری که شباازخواب بیدارمیشم لطفاراهنمایی کنیدازچی میتونه باشه

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  لطفا در این زمینه با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : سلام خسته نباشید سونو ان تی ۲.۸ در ۱۲ هفته
  ان بی ۴.۸
  یک فوکوس اکوژن در سمت چپ قلب ک اکو انجام دادم گفت خداروشکر مشکلی نداره
  و club foot دو طرفه ک دکتر گفت با گچ گرفتن انشاالله حل میشه دکتر آمینو سنتز پیشنهاد کرد ک نتونستم انجام بدم
  سونو چهار بعدی انجام دادم ان بی ۵.۲ در ۲۰ هفته بقیه موارد طبیعی بود الان می شه بگید چ مشکلی هست ۳۲ساله هستم سه بار سقط داشتم زیر سه ماه

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  در این باره باید با پزشک معالج خود مشورت نمایید و در ضمن تستهای غربالگری و یا تشخیصی بارداری را نیز با مشورت پزشک معالج خود انجام دهید.

   ناشناس : با سلام، nt من در سونو 12 هفته 1.3 بوده، غربالگری انجام ندادم سل فری انجام دادم که گفتن dna جنین به اندازه کافی در نمونه خون نیست و آزمایش تکرار شد و بازم همین جواب رو دادن و الان گفتن آزمایش های تکمیلی باید انجام شه شاید جواب داد،
  سوال من اینه دلیل کم بودن دی ان ای جنین در خون چیه؟ آیا به وجود ناهنجاری در جنین ربطی داره؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  در تست cell free DNA گاهی DNA جنین به اندازه کافی (حداقل 3.5%) جهت بررسی و شناسایی اختلالات کروموزومی جنین، در خون مادر بالا نمی رود و در این شرایط مجدد یک هفته الی ده روز بعد از مادر خون گرفته میشود (این در شرایطیست که با تکرار ازمایش سن بارداری مادر از زمان مجاز برای دادن مجوز سقط قانونی یعنی 18 هفته و 6 روز بالاتر نرود) که شاید طی این مدت میزان بیشتری از DNA جنین جهت بررسی در خون مادر ظاهر شده باشد و تست نیفتی قابل انجام شود.
  لازم به ذکر است در 1% مادران باردار میزان dna جنین هیچگاه در خون مادر بالا نمیرود و این به معنی مشکل در جنین نمی باشد و فقط بدین معناست که تست نیفتی در این مادران قابل بررسی نمی باشد و در این شرایط باید تستهای انواع دیگر تستهای غربالگری و یا تشخیصی طبق نظر پزشک معالج در ایشان انجام گردد.

   ناشناس : سلام نتیجه غربالگری سه ماهه اول در یک بارداری با بارداری بعدی متفاوت است؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  بله برای هربارداری تستهای غربالگری مربوط به جنین در بارداری اخیر می باشد و باید تستهای غربالگری طبق نظر پزشک معالج انجام گردد.

   ناشناس : با سلام من در هفته 12سنوگرافی انجام دادم جوابش:
  trisomy 21: 1:783 1:245
  بود دکتر سنوگرافی گفتن چیز قابله نگرانی نیست ولی آزمایش که دادم گفتن بچه سندرم دان داره و نقص عضو برام آزمایش cell free نوشتن وانجام دادم هنوز جوابش نیومده با توجه به اینکه سنه من 28ساله و سابقه سندروم هم نداریم البته من دراوایله بارداری آمپول پروژستورن هم مصرف میکردم وبارداریم از طریق iui بوده خیلی نگرانم واسترس دارم باید چکار کنم؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درصورتیکه ازمایش غربالگری خود را در ازمایشگاه دنا انجام داده اید لطفا جهت مشاوره حضوری مراجعه نمایید و یا تلفنی تماس بگیرید.

   ناشناس : ریسک سندرم داون۱:۷۶ به چه معناست

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درصورتیکه ازمایش غربالگری خود را در ازمایشگاه دنا انجام داده اید لطفا جهت مشاوره حضوری مراجعه نمایید و یا تلفنی تماس بگیرید.

   ناشناس : با سلام، من آزمايش Nipt در ازمايشگاه شما انجام دادم، خداروشكر مشكلي نبود، اما جنسيت جنين رو پسر اعلام كرديد اما در سونوگرافي دختر گفتن. حالا نميدونم كدامش درسته؟!

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  دقت ازمایش نیفتی برای تعیین جنسیت 98% می باشد و درصورتیکه سونوگرافی نیز این جنسیت را تایید نماید دقت بالاتر میرود. لازم به ذکر است همیشه تعیین جنسیت توسط سونوگرافی 100% صحیح نمی باشد و به فاکتورهایی مانند وضعیت قرارگیری و نمایان بودن ناحیه تناسلی جنین بستگی دارد.

   ناشناس : سلام من آزمایش غربالگری دادم که تو سنوگرافی گفتن یکم ضخامت پشت گردن داره .رفتم آزمایشگاه وقتی جواب آزمایشم اومد گفته بود ریسک سندروم متوسط تا بالا عددش 1100بود . میخواستم بدونم ما سابقه فامیلی نداریم و سنمون هم بالا نیست ازدواج فامیلی هم نداریم . ممکنه اشتباه از دکترا باشه ؟ خواهش میکنم کمکم کنین خیلی نگرانم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام درصورتیکه ازمایش غربالگری خود را در ازمایشگاه دنا انجام داده اید لطفا جهت مشاوره حضوری مراجعه نمایید و یا تلفنی تماس بگیرید.

   ناشناس : باسلام غربالگری مرحله دوم انجام دادم تروزیمی ۲۱ هست۱:۱۲۶۶ و تروزیمی ۱۳ و۱۸ شده ۳۰۰۰۰۰ ازمایشم پر خطر هست یا کم خطر سونو انومالی نرمال بود ممنون میشم جواب دهید نگرانم ایا احتیاج به اموسنتز دارم هفته ۱۹ بارداریم سنم ۳۹ هست ممنون وخسته ام نباشید

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام نتیجه ازمایش غربالگری شما کم خطر می باشد . درصورتیکه ازمایش خود را در ازمایشگاه دنا انجام داده اید میتوانید جهت مشاوره حضوری مراجعه نمایید و یا تلفنی تماس بگیرید.

   ناشناس : سلام خسته نباشید من ۱۲روز پیش توهفته ۱۰ام سقط جنین انجام دادم چون ضربان قلب
  جنین دیده نشد البته تو هفته ۶ ضربان داشت.حالا برای بارداری بعدی کی باید اقدام کنم با این حساب از دوباره باردار شدنم میترسم
  در ضمن من قبلا زگیل تناسلی ام داشتم ولی نمیدونم چطوری دچار شدم با اینکه من و همسرم رابطه ی نا مشروع نداشتیم اصلا میخوام بدونم ممکنه نداشتن قطع شدن ضربان قلب جنینم به این علت باشه؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام جهت مشاوره به پزشک معالج خود مراجعه نمایید.

   ناشناس : سلام خسته نباشی من چند روزه سلامت جنین دوم انحام دادم خیلی استرس دارم جوابش بیاد سونو ان تی انجام دادم دکترم گفت پیش این دکترچرا رفتی تشخیص خوب نیست همه چی نرمال بود فقط 2،15nt زده اخه میگن رنج نرمالشه 2هست خیلی می ترسم جواب سلامت جنین اول trlsomy21 1:782زده 18و13هر دوزده 1:30000

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام عدد NT (nuchal translucency)بالای سه میلیمتر دارای ریسک بالا از لحاظ وجود اختلالات کروموزومی و قلب جنین می باشد. اعداد کمتر از سه فقط در محاسبه ریسک در نتیجه ازمایش غربالگری مرحله اول بارداری تاثیر خواهد گذاشت. لطفا با پزشک معالج خود مشورت کنید و در صورتیکه ازمایش غربالگری خود را در ازمایشگاه دنا انجام داده اید جهت مشاوره حضوری مراجعه نمایید.

   ناشناس : سلام خسته نباشی من چند روزه سلامت جنین دوم انحام دادم خیلی استرس دارم جوابش بیاد سونو ان تی انجام دادم دکترم گفت پیش این دکترچرا رفتی تشخیص خوب نیست همه چی نرمال بود فقط 2،15nt زده اخه میگن رنج نرمالشه 2هست خیلی می ترسم جواب سلامت جنین اول trlsomy21 1:782زده 18و13هر دوزده 1:30000

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام عدد NT (nuchal translucency)بالای سه میلیمتر دارای ریسک بالا از لحاظ وجود اختلالات کروموزومی و قلب جنین می باشد. اعداد کمتر از سه فقط در محاسبه ریسک در نتیجه ازمایش غربالگری مرحله اول بارداری تاثیر خواهد گذاشت. لطفا با پزشک معالج خود مشورت کنید و در صورتیکه ازمایش غربالگری خود را در ازمایشگاه دنا انجام داده اید جهت مشاوره حضوری مراجعه نمایید.

   ناشناس : سلام خسته نباشيد من تو ١٦هفته هستم و ازمايش غربالگري اولم ريسك سندرم ١:٤٦٧ بود nt ١:٤٧ nb هم مشاهده شد من بجاي غربالگري دوم سل فري دادم هنوز جوابش نيومده و يك روز خيلي كم لك بيني داشتم تو اين هفته و خيلي نگرانم كه جنين مشكلي داشته باشه ميشه به جواب سل فري اعتماد صد در صد كرد؟ و اينكه شياف پروژسترون ضرري نداره من الان استفاده ميكنم؟

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا- دکتر علی حسینی برشنه :

  با سلام و آرزوی سلامتی
  تست های غربالگری سه ماهه اول و دوم دوران بارداری در بهترین حالت 85% قدرت تشخیصی دارند در صورتی که cell free DNA یا نیفتی با قدرت تشخیصی 99.1% برای اختلالات کروموزومی، روشی قابل اعتماد جهت غربالگری دوران بارداری می باشد.
  استفاده از شیاف پروژسترون با تجویز متخصص زنان و جهت تقویت بارداری در برخی خانم های باردار صورت می گیرد و در صورت صلاح دید پزشک شما بلامانع می باشد. حتما جهت استفاده هر نوع دارویی در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

   ناشناس : باسلام وخسته نباشید من تو ههفته هفدهم بارداریم جواب غربالگری دومم سندرم داون مثبت شده یک در نود و هفت یعنی چی تورو خدا راهنماییم کنید باید برا اطمینان بیشتر چه آزمایشی بدم

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا- دکتر علی حسینی برشنه :

  با سلام و آرزوی سلامتی
  قبل از هر چیز باید خاطر نشان کرد که پاسخ آزمایش های غربالگری نباید باعث تشویش و نگرانی مادران باردار گردد. نتایج غربالگری که ریسک قابل توجهی دارند باید جهت انجام آزمایش بر روی جنین مورد نمونه برداری مایع آمنیون (آمنیوسنتز) قرار گیرند.

   ناشناس : باسلام وخسته نباشید من تو ههفته هفدهم بارداریم جواب غربالگری دومم سندرم داون مثبت شده یک در نود و هفت یعنی چی تورو خدا راهنماییم کنید باید برا اطمینان بیشتر چه آزمایشی بدم

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا- دکتر علی حسینی برشنه :

  با سلام و آرزوی سلامتی
  قبل از هر چیز باید خاطر نشان کرد که پاسخ آزمایش های غربالگری نباید باعث تشویش و نگرانی مادران باردار گردد. نتایج غربالگری که ریسک قابل توجهی دارند باید جهت انجام آزمایش بر روی جنین مورد نمونه برداری مایع آمنیون (آمنیوسنتز) قرار گیرند.

   ناشناس : سلام وقت بخير
  من ٤٠ سالمه بارداري سوم و يك زايمان پره ترم ٢٦ هفته به علت نارسايي سرويكس داشتم كه در بارداري دوم سركلاژ شدم و خدا رو شكر دخترم الان حدود ٣ سالشه
  الان حدود ١٤ هفته هستم
  NT:2.1 غربالگري مرحله اول ريسك داون ١/١١٠ و بقيه ١/٣٠٠٠٠ شده
  ازمايش cell free انجام دادم و هنوز جوابش نيومده
  به نظر شما آمنيوسنتز كنم؟

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا- دکتر علی حسینی برشنه :

  با سلام و آرزوی سلامتی
  بدلیل اینکه نتیجه تست غربالگری سه ماهه اول شما برای سندرم داون قابل توجه بوده (ریسک 1/110)، درخواست cell free صورت گرفته است. از آنجایی که روش غربالگری cell free با دقت 99.9% قادر به تشخیص سندرم داون می باشد، در صورت منفی بودن نتیجه این تست نیاز به اقدام دیگری نمی باشد به جز انجام آزمایش AFP در سه ماهه سوم جهت بررسی نقایص لوله عصبی. در صورت مثبت بودن تست cell free جهت تائید باید آمنیوسنتز انجام گردد.

   ناشناس : سلام وقت بخیر غربالگری وآزمایش من مثبت در آمده دکترم واسه من آمینوسنتز نوشته بود ودر آنرمال وسالم اومده آیا واقعا سالمه ودر هفته بیستم هستم ودکترم برام قرص فمیبیون یک نوشته میخوام ببینم ضرر نداره؟

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا- دکتر علی حسینی برشنه :

  با سلام و آرزوی سلامتی
  روش های غربالگری که به طور معمول در سه ماهه اول و دوم بارداری و همچنین روش جدید cell free DNA یا نیفتی که با ارزیابی DNA جنین در خون مادر جهت تعیین وضعیت سلامت جنین از نظر ناهنجاری های کروموزومی مثل سندرم داون مورد استفاده قرار می گیرند، و همچنین بررسی های سونوگرافی و آنومالی اسکن جنبه غربالگری دارند. در صورتی که در روش های یاد شده ریسک ابتلاء جنین به سندرم های مورد بررسی بالا باشد جهت تائید تشخیص نیاز به نمونه گیری از جنین (آمنیوسنتز) و انجام تست های ژنتیکی تائیدی دارد.
  آمنیوسنتز روشی تهاجمی می باشد که حدود 1% خطر سقط دارند و طبیعتا انتخاب اول جهت تشخیص نیست. پس اول با استفاده از روش های غربالگری غیرتهاجمی ریسک تولد فرزند مبتلا به ناهنجاری های کروموزومی (مثل سندرم داون) محاسبه می شود و موارد پر خطر جهت بررسی بیشتر برای انجام تست های تهاجمی ارجاع می شوند. نتیجه آمنیوسنتز قابل تکیه می باشد و جای نگرانی نیست. در خصوص مصرف هر گونه دارو حتما با پزشک زنان خود مشورت نمائید و بدون تجویز یا تائید ایشان دارویی مصرف نکنید.

   ناشناس : با سلام
  میخواستم آزمایش غربالگری اول رو برام تفسیر کنید ممنونم:
  سن 28
  سن بارداری 12 هفته
  Nt: 2/7
  T21 prior risk_ 1:1120
  T18 prior risk_ 1:12705
  T13 prior risk_ 1:30448
  Calculated risks
  Trisomy 21 1:252
  Trisomy 18 1:3626
  Trisomy13 1:3246

  در سونوگرافی NB رویت شد
  باتشکر از شما

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا -دکتر روحانی :

  با سلام
  در غربالگری مرحله اول بارداری شما ،ریسک ” بینابینی ” سندروم داون یا تریزومی کروموزوم 21 (1:252) مشاهده میشود که در صورت صلاحدید پزشک معالج شما نیاز به انجام تست تکمیلی مانند غربالگری مرحله دوم بارداری می باشد.

   ناشناس : جواب آزمایش غربالگری سه ماه اول همسر بنده این است تفسیر آن چیست؟
  papp-a 9503 mlu/l
  fb-hcg 63.81 iu/l

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا -دکتر روحانی :

  با سلام
  لطفا با جواب ازمایش خود جهت مشاهده گراف و تفسیر ، حضوری مراجعه نمایید.

   ناشناس : با سلام و احترام نتيجه غربالگري مرحله اولم به اين صورته،ميخام بدونم نياز به انجام nifty هست؟قبلا از پاسخگويي شما كمال تشكر را دارم
  screening result:screen negative
  risk of down s:1in 1,300
  risk of trisomy 18:less than 1in 20,000
  risk of trisomy 18:less than 1 in 20,000
  comments: :down s risk due
  to maternal age alone is 1in 520
  comments:this test dose not screen for neural tube defect

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا -دکتر روحانی :

  با سلام
  راه اندازی گروه مشاوره جهت ارتقا اطلاعات عمومی و آشنایی بهتر با تستهای غربالگری دوران بارداری بوده و بر همین پایه سوالاتی که جنبه استفاده عمومی نداشته باشند پاسخ داده نخواهد شد. در این موارد توصیه ما مراجعه به پزشک معالج است. بدیهی است که درهرصورت توصیه های پزشک معالج بر تمامی مشاوره های ارائه شده در این صفحه ارجحیت دارد.

   ناشناس : باسلام.من خانمی33ساله در هفته 13و یه روز بارداری سونوی غربالگری را انجام دادم:NB رویت شد و NT:2/40MM می باشد.در ازمایش دابل مارکر که انجام دادم دکترم بهم گفت که نمودارت خیلی بالاستو باید ازمایش CELL FREE انجام بدی که هزینش متاسفانه خیلی بالا بود.اکنون از ان موقع تا الان روحیه خودمو از دست دادم و همش فکر می کنم که چن هفته ی دیگه باید سقط کنم؟ در ضمن با شوهرم هیچ گونه نسبت فامیلی و بچه مشکل دار نداریم؟خوشحال می شم نظر شما رو بدونم.در اخر چون مجبور به ازمایش CELL FREE شدم و در شهرستان هستم نمونه ی خون رو به ازمایشگاه شما فرستادن.ممنون میشم راهنماییم کنین.
  مادر نگران و پژمرده

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا- دکتر علی حسینی برشنه :

  با سلام و آرزوی سلامتی
  آزمایش های غربالگری از جمله دابل مارکر (که دو مارکر را در خون مادر اندازه گیری می کند)، تریپل مارکر (سه مارکر) و کواد (چهار مارکر) روش هایی هستند که با سنجش میزان برخی فراورده ها در خون مادر خطر مبتلا بودن جنین به سندرم داون (تریزومی 21)، تریزومی 18، تریزومی 13 و برخی ناهنجاری های جنسی و نقایص لوله عصبی را تعیین می کنند. قدرت تشخیصی این روش ها در بهترین حالت و با کمک NT حدود 85% است. با پیشرفت تکنولوژی در حوزه پزشکی روشی بسیار مناسب و با قدرت تشخیص بالای 99.9% در تشخیص قبل از تولد بیماری های یاد شده به صورت غیر تهاجمی، مورد استفاده قرار گرفت که مبتنی بر DNA جنینی آزاد شده در خون مادر می باشد (cell Free DNA). این تست که NIPT یا نیفتی هم گفته می شود دقت و صحت بسیار بالایی دارد و خانواده های نگران می توانند اطمینان بالایی به آن داشته باشند. سندرم های یاد شده از جمله سندرم داون با افزایش سن مادر در ارتباط هستند هستند. یعنی هرچه سن بیمار مادر زمان حاملگی بیشتر باشد احتمال رخداد سندرم داون بیشتر است. خانم هایی که تست NIPT در آنها طبیعی است می توانند اطمینان بالایی داشته باشند اما جهت نقایص لوله عصبی در سه ماهه دوم باید بررسی شوند.
  در خصوص ازدواج فامیلی که با تست های بالا ارزیابی نمی شود باید متذکر شد که بیماری های متفاوت دیگری با ازدواج فامیلی در ارتباط هستند از جمله عقب ماندگی های ذهنی، تالاسمی، بیماری های عصبی عضلانی و…. .

   ناشناس : ازمایش DNA تو بارداری برای چکاپ چه موردی انجام می شود

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا- دکتر علی حسینی برشنه :

  با سلام و آرزوی سلامتی
  آزمایش های ژنتیک در بارداری با اهداف تشخیص بیماری های متفاوتی قابلیت استفاده دارد. اگر منظور سوال آزمایش DNA آزاد در سرم مادر جهت غربالگری ناهنجاری ژنتیکی جنین باشد به توضیحات زیر توجه فرمایید.
  روش نیفتی یا NIPT یک تست غربالگری با دقت بسیار بالا می باشد که در غربالگری سندرم های داون (تریزومی 21)، 18، 13، ناهنجاری های جنسی و برخی ناهنجاری های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.
  مزیت تست نیفتی:
  تهاجمی نمی باشد (به نمونه خون مادر نیاز است)
  آزمایش مبتنی بر DNA جنین می باشد (به طور طبیعی، حین بارداری DNA جنینی از طریق ارتباطات جفت وارد گردش خون مادر می باشد و می توان از آن جهت تست های ژنتیکی استفاده کرد).
  قدرت تشخیصی روش های معمول حدود 85% در بهترین شرایط می باشد در صورتی که دقت NIPT بالغ بر 99% می باشد.
  با توجه به افزایش سن حاملگی در خانم ها و افزایش احتمال تولد فرزند مبتلا به سندرم هایی مثل سندرم داون با افزایش سن مادر، انجام روش های غربالگری مطمئن توصیه می شود. می توانید به آزمایشگاه دنا بعنوان آزمایشگاه پیشرو در انجام تست نیقتی در ایران مراجعه کنید.

   ناشناس : سلام وقت بخیر نتایج غربال گری سه ماهه دوم من به نتایج زیر است خواهشمندیم ذاهنمایی فرمایید afp 2.29 ue3 1.14 hcg7.65 inhibin-a 2.99

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا -دکتر روحانی :

  لطفا جهت مشاوره حضوری و مشاهده گراف تست غربالگری خود مراجعه نمایید.

   ناشناس : با سلام و احترام. ازمایش cell freeDNA را در ازمایشکاه شما انجام دادم و نتیجه اورژانسی خواستم که گفتن یک هفته در ایران انجام می دهند. سوالم این است ایا دقت این کار با غیر اورژانس متفاوت است؟ و چه منطقی است اگر شما امکان انجام این ازمایش را دارید چرا باید به هنگکنگ فرستاده شود؟ و چگونه می شود قیمت هر دو یکی باشد در حالی که اورژانس اصولا باید گرانتر باشد؟

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا :

  سلام و وقت بخیر
  دقت هردو تست یکی است
  علت اینکه تعدادی از نمونه ها را به خارج از کشور فرستاده می شود این است که درخواست تست از ظرفیت موجود بیشتر است که در آینده نزدیک برطرف خواهد شد. مبالغ اخذ شده در پذیرش آزمایشگاه دنا مطابق با تعرفه مصوب دولت است

   ناشناس : تفسیر آزمایش غربالگری سه ماهه اول:
  سن 36 سال
  عدد سونو NT:1.5
  نتیجه PAPP-A 2.14 با MOM .84
  نتیجه FREE B-HCG 106 با MOM 2.93

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا -دکتر روحانی :

  با سلام
  لطفا با جواب ازمایش غربالگری خود جهت مشاهده گراف حضوری مراجعه نمایید.

   ناشناس : باعرض سلام و خسته نباشید
  من تست غربالگری سه ماهه اول ام رو در آزمایشگاه شما انجام دادم عدد اچ سی جی 19.9 و پی ای پی پی 2840
  سندورم داون و ترزیومی 13 و 18 با ریسک پایین گزارش شده است
  می خواستم بدونم آیا نتیجه آزمایشم سالمه؟ (متاسفانه فعلا دسترسی به پزشک ام ندارم)

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا -دکتر روحانی :

  با سلام
  لطفا جهت مشاوره و مشاهده گراف نتیجه ازمایش خود با ذکر شماره پذیرش تماس تلفنی بگیرید و یا حضوری مراجعه نمایید.

   ناشناس : خانومم تست free DNA داده بازم احتیاج به غربالگری هست؟

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا -دکتر روحانی :

  با سلام
  در مواردیکه عدد NT سونوگرافی کمتر از 3 میلیمتر باشد، با نظر پزشک معاتج شما تست نیفتی کافیست و دقت بسیار بالایی درحد 99.12% برای بررسی تریزومی 21 و 13 و 18 دارد.

   ناشناس : سلام خسته نباشيد..براي من در غربالگري اول ريسك سندرم داون يك به هشت گزارش شد با nt٢.٨ …من در مركز شما تست سل فري را انجام دادم و به دليل خطر سقط زير بار آمنيوسنتز نرفتم…و تست منفي بود..با اين حال اكوي قلب جنين و سونوي آنومالي نرمالي داشتم…اما هنوز هم اضطراب و استرس دارم…سل فري منفي ميتونه خيالم رو راحت كنه…؟

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا -دکتر روحانی :

  با سلام
  تنها تست تشخیصی با دقت 100% برای ارزیابی سلامت جنین از لحاظ اختلالات کروموزومی ، آمنیوسنتز می باشد که از عوارض آن 0.5-1% خطر سقط جنین می باشد و بنابراین تنها درمواردیکه اندیکاسیون داشته باشد طبق نظر پزشک معالج انجام میگردد.
  آزمایش نیفتی یا cell free DNA دقت بسیار بالا در حد 99.12% برای بررسی سندروم داون دارد.

   ناشناس : سلام من اقدام به بارداری کردم وسه ماهه اسیدفولیک میخورم
  میخواستم ببینم اگه اینماه حامله شدم بهترین وزودترین زمان برای غربالگری سندرم دان چند هفتگیه؟
  واسم اون ازمایشات وسونوگرافی غربالگری چیه؟
  ممنون

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا -دکتر روحانی :

  تست غربالگری سه ماهه اول بارداری (FTS) و سونوگرافی NT جنین از 11 هفته تا 13 هفته و شش روز بارداری قابل انجام می باشد. و تست غربالگری مرحله دوم بارداری (QUAD) از 15 هفته تا 21 هفته و 6 روز بارداری قابل انجام می باشد.

   ناشناس : سلام. من 28 سالمه و در هفته 16 ام بارداری هستم. نه فامیلی ازدواج کردم و نه در آزمایش های هورمونی قبل از بارداری هیچ نتیجه غیر نرمالی وجود دارد.و در هفته 12 سونوگرافی و در هفته 13 آزمایش غربالگری دادم. در سونوگرافی که در مرکز شاکری دادم همه چیز نرمال بود و N.T هم نرمال و 1.45 میلی متر گزارش شده بود. ولی در غربالگری که شاید آزمایشگاهی که رفتم خیلی معتبر نباشه مقدار MOM در PAPP و free B-HCG را به ترتیب 0.59 و 3.79 گزارش کرده و فاینال ریسک سندروم دان رو برای جنین 1 به 366 و intermediate گزارش کرده. به پزشکم که مراجعه کردم گفت بالا گزارش شده و برو تست آمینیوسنتز بده. آیا واقعاً برای نوزاد من احتمال سندروم دان بالا است؟ و نتیجه غربالگری نگران کنندست؟

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا -دکتر روحانی :

  با سلام
  نتیجه عدد NT سونوگرافی شما خوب و ریسک سندروم داون در غربالگری مرحله اول بارداری برای شما بینابینی (intermediate) است.
  آمنیوسنتز در موارد NT بالاتر از 3 میلی متر در سونوگرافی و یا ریسک بالا (high) در آزمایش غربالگری بارداری و البته طبق صلاحدید پزشک معالج انجام میشود.

   ناشناس : با عرض سلام و خسته نباشید.

  عددهای غربالگری نوبت اول من به این ترتیبه:

  Nt:2:10

  Free Beta Hcg: 83.61

  Papp-a: 4572.00

  Down Syndrom: 1:206

  Age Alone: 1:717

  Equivalent Age Risk: 37.4

  Trisomy 18/13: 1.99000

  در نهایت ریسک رو هم زده متوسط…

  میخواستم بپرسم امیدی به سلامت جنین هست با این اوضاع؟ ۳۱ سال سن دارم و این اولین بچمه… خیلی نگرانم و میترسم… لطفا هرچیزی که در این خصوص لازم هست بدونم بفرمایید. از آزمایش های تمکیلی لازم که چی هستن و با این شرایط میتونم به سالم بودن بچم امیدوار باشم؟
  پیشاپیش خیلی ممنونم از پاسخگوییتون.

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا -دکتر روحانی :

  با سلام
  نتیجه غربالگری مرحله اول بارداری برای تریزومی 13 و 18 برای شما کم ریسک است و برای تریزومی 21 (سندروم داون) برای شما ریسک بینابینی (ریسک بین 1/50 الی 1/1100) شده است. لازم به ذکر است که این تست، تنها یک تست غربالگری است و جای نگرانی ندارد و تنها شما باید طبق نظر پزشک معالج خود آزمایش تکمیلی غربالگری مرحله دوم بارداری (QUAD) و یا تست نیفتی (cell free DNA) را جهت بررسی سلامت جنین خود در زمان مناسب انجام دهید.

   ناشناس : سلام جواب آزمایش غربالگری اولم PApp-A 1/68 بود و سندروم 1:11200 بود وAge alone 1:1220 لطفا راهنمایی کنید نگرانم

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا -دکتر روحانی :

  با سلام
  لطفا با جواب ازمایش خود حضوری جهت مشاوره مراجعه نمایید.

   ناشناس : سلام ميخواستم بدونم در آزمايش غربالگري سه ماه اول تعيين جنسيت تا چه حد درست است

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا -دکتر روحانی :

  با سلام
  در ازمایش غربالگری سه ماهه اول بارداری (FTS) ، تعیین جنسیت انجام نمیشود اما در تست غربالگری نیفتی، تعیین جنسیت با دقت 98% قابل انجام است.

   ناشناس : سلام خسته نباشيد، تست غربالگري اول بارداري احتمال سندروم داون رو ١:٢٢٦٧ نشون داد، دوباره تست كوادريپل رو انجام دادم احتمال رو ١:٥٦٥ نشون داد، دكترم گفت ازمايش nipt انجام بدم، ميخواستم بدونم احتمال خطر چقدره؟ تو هفته ٢٠ حاملگي هستم

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا -دکتر روحانی :

  با سلام
  هردو غربالگری مرحله اول و دوم بارداری شما از جهت بررسی ریسک سندروم داون، کم خطر بوده است (در غربالگری مرحله اول ریسک کمتر از 1/1100 و در غربالگری کوادریپل ریسک کمتر از 1/270 کم ریسک محسوب میشود.) و اگر هر دو این دو غربالگری با هم ترکیب شود و در نهایت باز کم ریسک گزارش شود، دقت این تست ترکیبی 90-95% خواهد بود.دقت تست niphty یا cell free DNA به تنهایی 99.12% برای بررسی تریزومی 21 (سندروم داون)، تریزومی 13 و 18 می باشد و در صورت توصیه پزشک معالج شما میتوان انجام داد.

   ناشناس : در غربالگری ۳ ماه اول انجام شده در نسل امید احتمال تریزومی ۲۱ به میزان ۱ در ۱۲۶ تشخیص داده شد.
  ایا شما ازمون nipt بجای امینوسنتز رو توصیه میکنید؟

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا -دکتر روحانی :

  با سلام
  انتخاب بین نیفتی یا امنیوسنتز با توجه به نتایج سونوگرافی، سن و سابقه شما و درنهایت نظر پزشک معالج شما صورت می پذیرد. لطفا جهت مشاوره حضوری با آوردن مدارک مراجعه نمایید.

   ناشناس : دقت تست غربالگری بیشتره یا nipt ؟ NIFTY?

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا -دکتر روحانی :

  با سلام
  دقت تست نیفتی بیشتر و 99.12% برای تریزومی 21 و 13 و 18 می باشد و یکسری اختلالات کروموزومی دیگر علاوه بر انچه در غربالگری مرحله اول ودوم انجام میشود،را نیز بررسی میکند.

   ناشناس : آزمایش غربالگری چطوری انجام میشه و چکارهایی قبلش باید انجام بدیم؟

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا -دکتر روحانی :

  انتشار پاسخ در سایت >
  با سلام
  ناشتایی لازم نیست
  غربالگری مرحله اول 11 هفته تا 13 هفته و 6 روز
  غربالگری مرحله دوم 15 هفته تا 21 هفته و 6 روز

   ناشناس : دلیل آزمایش بیشتر بیشتر بعد از غربالگری چیه؟

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا – دکتر روحانی :

  با سلام
  بسته به نتایج تست غربالگری مرحله اول بارداری ممکنست نیاز به تستهای تکمیلی با دقت بیشتر باشد.

   ناشناس : در چه صورتی نیاز به غربالگری دوم هست ؟
  در چه حالتی ازمایش نیفتی باید بدهم؟

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا :

  با سلام
  بعد از انجام سونوگرافی NT، درصورت عدد کمتر از 3 میلیمتر با توجه به شرایط هر فرد جهت انجام غربالگری مرحله اول بارداری و یا تست نیفتی مشاوره میشود که در صورت انجام نیفتی نیازی به مرحله دوم (البته بجز تست الفافیتو پروتئین) نمی باشد و در صورت انجام تست مرحله اول با توجه به نتیجه ان برای مرحله دوم تصمیم گیری میشود.

   ناشناس : بین تاریخ lmp و هفته بارداری که سونوگرافی محاسبه کرده اختلاف وجود داره کدومشون معیاره برای زمان آزمایش غربالگری؟

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا :

  با سلام
  سونوگرافی سه ماهه اول بارداری تخمین خوبی از هفته بارداری می باشد چراکه در برخی موارد نامنظمی قاعدگی نمیتوان تخمین مناسبی را با توجه به تاریخ LMP محاسبه کرد.

   ناشناس : من سه قلو باردارم آزمایش غربالگری برای سه قلو هم جواب میده؟

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا :

  با سلام
  خیر

   ناشناس : سلام من هفته 13 تموم شده یادم رفت آزمایش سه ماهه اول رو انجام بدم حالا چکار باید بکنم؟

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا :

  با سلام
  تست غربالگری سه ماهه اول بارداری از 11 هفته تا 13 هفته و شش روز بارداری قابل انجام می باشد.شما باید با توجه به بقیه شرایطتون و طبق نظر پزشک معالجتان تست غربالگری مرحله دوم بارداری و یا تست دقیقتری مثل نیفتی را انجام دهید.

   ناشناس : خانوم بنده تست غربالگری سه ماهه اول رو بعلت بی کفایتی دکترش انجام نداد یعنی دیرشده بود ۴ روز از هفته ۱۴ گذشته بود وقتی سنو گرافی nt رو انجام داد گفتن که مایع پشت سرش غیر طبیعی وبرای تست نفیتی معرفی شده وحالا توی هفته ۱۵ لطفآ راهنمائی کنید با تشکر

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا :

  با سلام
  تست غربالگری سه ماهه اول بارداری از 11 هفته تا 13 هفته و شش روز بارداری قابل انجام می باشد. با توجه به گذشتن زمان مورد نظر برای جنابعالی و بالا بودن عدد nt طبق گفته شما، تست نیفتی یا cell free DNA را میتوانید انجام دهید که دقت بسیار بالاتری نیز دارد ( 99.12% برای تشخیص تریزومی 21 و 13 و 18- و نیز بررسی بسیاری دیگر از اختلالات کروموزومی جنین). شایان ذکر است اگر عدد NT بالای 3 میلی متر باشد نیاز به اقدامات invasive نظیر امنیو سنتز می باشد.

   ناشناس : سلام وقت بخیر
  غربالگری جنسیت رو هم مشخص میکند؟

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا :

  با سلام
  غربالگری مرحله اول و دوم بارداری تعیین جنسیت ندارد اما تست غربالگری نیفتی با دقت 98% جنسیت را نیز علاوه بر اختلالات کروموزومی بررسی می نماید.

   ناشناس : دقت تشخیص غربالگری چقدر است؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  دقت تست غربالگری مرحله اول بارداری (FTS) حدود79-87% می باشد
  دقت تست غربالگری مرحله دوم بارداری (Quad): حدود 74-81% می باشد.
  دقت تست غربالگری ترکیبی بارداری (integrated, sequential , contingent): حدود 96-88% می باشد.

   ناشناس : حتما باید سونو و آزمایش توی یروز باشه؟

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا :

  با سلام
  خیر

   ناشناس : بهترین زمان انجام غربالگری چه هفته هایی است؟ ناشتایی لازم است؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  ناشتایی لازم نیست
  مرحله اول 11 هفته تا 13 هفته و 6 روز
  مرحله دوم 15 هفته تا 21 هفته و 6 روز

   ناشناس : من هیچ سابقه بیماری ژنتیک ندارم آیا بازم احتیاج به انجام این تست هست؟

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا :

  با سلام
  تست غربالگری بارداری برای همه خانمهای باردار باید انجام گیرد.

   ناشناس : ببخشید خانوم بنده باردار هست دکترش سونوی 24 هفتگی براش نوشه با آزمایشات خواستم بدونم این سونو دقیقا برای چه موردی میباشد؟ با تشکر

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا :

  با سلام
  درباره سونوگرافی لطفا با پزشک معالج خود صحبت کنید.احتمال دارد سنوگرفی انومالی اسکن باشد

   ناشناس : من 14 هفته هستم و درغربالگری سه ماه اول تروزومی ۲۱ 1:839 چکار باید بکنم سنو nt هم خوب بوده ۳۳ساله هستم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  با توجه به نظر پزشک خود غربالگری مرحله دوم بارداری و یا تست نیفتی را انجام دهید.

   ناشناس : سونوگرافی ntدر سه ماه crl:63وعدد nt:2,4mmمیباشد لطفانظرتون میخواستم در مورد عددnt

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام عدد NT یک عدد می باشد لطفا مجددا سونوگرافی خود را مشاهده کنید

   ناشناس : در تست غربالگری سه ماه اول trisomy 21 1:1980
  trisomy 18 1:30000
  trisomy 13 1:30000
  سن بنده35 سال.پزشک من میگه احتمال ریسک شما 50 . 50 هست نظر شما چیه.چکار کنم.ممنوم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  همانطور که نوشته اید ریسک شما برای تریزومی 21 (سندورم داون) یک مورد به ازای 1980 تولد با شرایط سنی و سونوگرافی و ازمایش مشابه شما است و این ریسک برای تریزومی 13 و 18 برای شما یک به سی هزار می باشد. البته این تست یک تست غربالگری 0 نه تشخیصی) می باشد و دقت تست غربالگری مرحله اول 85% می باشد و بسته به شرایط سنی و … هر فرد، پزشک معالج ممکنست درخواست تستهای تکمیلی و با دقت بالاتر نماید.

   ناشناس : سلام من براي انجام غربالگري اول و دوم اقدام كردم و در غربالگري اول هميچي كم خطر بود و سونوگرافي انومي هم نرمال اما استرس من از زماني شروع شد كه در غربالگري دوم طي دو جدول ابتدا ريسك دوان رو مثبت بيان كرده و در جدول بعدي انرو نقض كرده و گفته منفي هست كه طبق گفته مشاوره .دومي تركيب غربالگري اول و دوم كه ملا ما اين جواب و غربالگري اول هست ولي نگراني من تمومي نداره خودم براي اطمينان تست nipt هم انجام دادم ميشه منو راهنمايي كنيد

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا :

  با سلام
  دقت تست ترکیبی مرحله اول و دوم بارداری بالاتر از مرحله دوم به تنهایی می باشد.و دقت تست نیفتی بسیار بالا و 99.12% برای اختلالات کروموزومی تریزومی 21 و 18 و 13 می باشد.

   ناشناس : سلام وخسته نباشید،دکترم به من گفتن که ۱۳یا۱۴اذر برای غربالگری سه ماه اول مراجعه کنم که در اون زمان ده هفته چهار یا پنج روز از بارداریم میگذره،میخواستم بدونم برای غربالگری زود نیس؟واین که بهترین زمان کی هست؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  غربالگری مرحله اول بارداری از هفته یازده الی سیزده هفته و شش روز بارداری قابل انجام است.

   ناشناس : در مورد مثبت بودن آلفا پروتئین و اتفاقات بعدش مبخواستم بدونم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  تست الفا فیتوپروتئین برای بررسی خطر نقایص لوله عصبی جنین می باشد که درصورت بالا بودن ریسک ان در غربالگری مرحله دوم بارداری نیاز به تکرار یک هفته بعد و یا انجام سونوگرافی انومالی اسکن می باشد.

   ناشناس : سلام من غربالگری اول رو دادم ریسکم برای سندروم دان یک به هشتصد بود پزشکم پیشنهاد کرد تست سل فری بدم که اومد آزمایشگاه شما این تست و دادم ولی کلا خیلی نگرانم میشه منو راهنمایی کنید عدد nt 1.29 بود و سونوگرافی هم مشکلی نداشتم البته سابقه این بیماری رو م در خانواده نداریم.

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  با توجه به عدد NT مناسب شما و نظر پزشک معالجتان و دقت بالای تست نیفتی ، به جواب نیفتی خود اعتماد کنید چراکه امنیوسنتز 0.5-1% خطر سقط دارد و فقط برای موارد با ارزیابی ریسک بالاتر در خانمهای باردار توصیه میشود.

   ناشناس : باسلام من جواب آزمایش کواد مارکر مشکوک ب تریزومی ۲۱هست دکترم بهم آمینیوسنتزپیشنهادکرده آیاممکنه این آزمایش باعث سقط جنین بشه واینکه آزمایشniptمیتونه جایگزینش بشه دقتش به اندازه آمینیوسنتز هست یانه

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  آمنیوسنتز 0.5-1% خطر سقط جنین دارد اما تشخیصی 100% می باشد و موارد مثبت و منفی کاذب ندارد.اما نیفتی یک ازمایش غربالگری اما با دقت بسیا بالا می باشد که هیچ خطری برای مادر و جنین ندارد و با یک ازمایش خون ساده انجام میگیرد و دقت 99.12% برای تشخیص تریزومی 21(سندروم داون) و 13 و 18 دارد و علاوه بر ان یکسری اختلالات کروموزومی دیگر (مازاد بر انچه که در غربالگری روتین مرحله اول و دوم بارداری انجام میشود) را نیز غربالگری می کند.

   ناشناس : سلام وخسته نباشید،دکترم به من گفتن که ۱۳یا۱۴اذر برای غربالگری سه ماه اول مراجعه کنم که در اون زمان ده هفته چهار یا پنج روز از بارداریم میگذره،میخواستم بدونم برای غربالگری زود نیس؟واین که بهترین زمان کی هست؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  غربالگری مرحله اول بارداری از هفته یازده الی سیزده هفته و شش روز بارداری قابل انجام است.

   ناشناس : باسلام وخسته نباشید.من در ازمایش غربالگری اول هیچ مشکلی نداشتم و ریسک سندرم منفی بود ولی در از دوم ریسک مثبت شده بود. لازم به ذکر است که سونوی اول و سونوی انومالی وهمچنین اکوی قلب جنین نرمال بود.وهمچنین من از طریق ای وی اف و با تخمک اهدایی باردار شدم.سن خودم 34 و اهدا کننده 28 سال داشت.میخواستم نظر شما را در مورد مثبت شدن سندرم بدانم.خیلی نگرانم .و برای انجام هر اقدامی دیر شده است من الان هفته 23 بارداری هستم.ممنون میشم نظر و راهنمایی بفرمایید.با تشکر

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  با توجه به مثبت شدن غربالگری مرحله دوم بارداری شما، نیاز به انجام یک تست تاییدی با دقت بالاتر بانظر پزشک معالج شما می باشد چراکه تستهای غربالگری، موارد مثبت و منفی کاذب دارند یعنی تشخیصی 100% نمی باشند. اما با توجه به اینکه مجوز سقط قانونی درصورت وجود اختلالات کروموزومی تا 18 هفته و 6 روز می باشد شما باید برای پیگیری ازمایشتان با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : چه تاریخی برای غربالگری سه ماهه اول مناسب است

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا :

  از هفته یازدهم تا قبل از پایان هفته 13 (6+13)

   ناشناس : باسلام خدمت شما ببخشید جنسیت جنین از کی معلوم میشود؟

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا :

  با سلام
  از هفته هفت بارداری با انجام تست Cell Free DNA یا نیفتی ، تعیین جنسیت جنین قابل انجام است.

   ناشناس : با سلام و احترام
  ازمایش خون بارداری دادم تاچه اندازه می تونم به نتیجه منفی آن اعتماد کنم

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا :

  با سلام
  لطفا نوع ازمایش خود را ذکر کنید.

   ناشناس : يه كيست ٧ سانتي روي سر بچم در هفته ١٩ ديده شده ولي سطحي بوده ميخواستم بدونم رفع ميشه در هفته ٢٦

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا :

  با سلام و احترام
  لطفا با جواب سونوگرافی خود جهت مشاوره به پزشک معالج خود مراجعه نمایید.

   ناشناس : با سلام و احترام
  من دوقلو باردار بودم که در هفته هفتم بارداری یک قلو خود به خود از بین رفت ، هم اکنون در هفته هجدهم بارداری هستم چه زمانی باید آزمایش غربالگری اول را انجام دهم. چون طبق گفته بعضی از پزشکان باید از زمان از بین رفتن یک قل حداقل هشت هفته بگذرد تا در خون مادر وجود نداشته باشد. متشکرم راهنمایی بفرمائید

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا :

  با سلام
  در صورت ازبین رفتن یک جنین در بارداری دوقلویی، امکان انجام غربالگری روتین مرحله اول و دوم بارداری بعلت تغییرات مارکرهای خونی مادر ناشی از جنین ازبین رفته؛ وجود ندارد. تنها تست غربالگری قابل انجام در این شرایط تست Cell Free DNA یا نیفتی می باشد که باید هشت هفته از زمان ازبین رفتن یک قل ، گذشته باشد.

   ناشناس : با سلام
  من ازمایش سل فری در آزمایشگاه دنا انجام دادم در هفته ۱۱ که جوابش خوب و ریسک پایین بود.
  آزمایش غربالگری خون سه ماهه دوم را در همین آزمایشگاه انجام دادم که برای سندروم داون ریسک بالا گزارش شده است
  حال تکلیف بنده چیست؟

  لازم به توضیح است ان تی جنین خوب بود و تیغه بینی هم مشاهده شده بود و آزمایش غربالگری سه ماهه اول هم در آزمایشگاه دیگری بود که آن هم ریسک پایین گزارش شده بود

  پاسخ دهنده آزمایشگاه دنا :

  با سلام و احترام
  چنانچه عدد NT کمتر از سه میلیمتر باشد ،در این حالت آزمایش Cell Free DNA یا نیفتی دقت بسیار بالاتری (99.12% برای تریزومی 21 و 13 و 18) دربرابر غربالگری مرحله دوم بارداری یا تست کواد مارکر (دقت 80%) دارد و قابل ذکر است که موارد مثبت کاذب نیفتی( بنج هزارم) بسیار کمتر از تست کواد (5%) می باشد.

   ناشناس : با سلام و احترام
  من دوقلو باردار بودم که در هفته هفتم بارداری یک قلو خود به خود از بین رفت ، هم اکنون در هفته هجدهم بارداری هستم چه زمانی باید آزمایش غربالگری اول را انجام دهم. چون طبق گفته بعضی از پزشکان باید از زمان از بین رفتن یک قل حداقل هشت هفته بگذرد تا در خون مادر وجود نداشته باشد. متشکرم راهنمایی بفرمائید

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  در صورت ازبین رفتن یک جنین در بارداری دوقلویی، امکان انجام غربالگری روتین مرحله اول و دوم بارداری بعلت تغییرات مارکرهای خونی مادر ناشی از جنین ازبین رفته؛ وجود ندارد. تنها تست غربالگری قابل انجام در این شرایط تست Cell Free DNA یا نیفتی می باشد که باید هشت هفته از زمان ازبین رفتن یک قل ، گذشته باشد.

   ناشناس : سلام من غربالگری اول رو دادم ریسکم برای سندروم دان یک به هشتصد بود پزشکم پیشنهاد کرد تست سل فری بدم که اومد آزمایشگاه شما این تست و دادم ولی کلا خیلی نگرانم میشه منو راهنمایی کنید عدد nt 1.29 بود و سونوگرافی هم مشکلی نداشتم البته سابقه این بیماری رو م در خانواده نداریم.

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  با توجه به عدد NT مناسب شما و نظر پزشک معالجتان و دقت بالای تست نیفتی ، به جواب نیفتی خود اعتماد کنید چراکه امنیوسنتز 0.5-1% خطر سقط دارد و فقط برای موارد با ارزیابی ریسک بالاتر در خانمهای باردار توصیه میشود.

   ناشناس : حتما باید سونو و آزمایش توی یروز باشه؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  خیر

   ناشناس : دلیل آزمایش بیشتر بیشتر بعد از غربالگری چیه؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  بسته به نتایج تست غربالگری مرحله اول بارداری ممکنست نیاز به تستهای تکمیلی با دقت بیشتر باشد.

   سامان : دقت تشخیص غربالگری چقدر است؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  دقت تست غربالگری مرحله اول بارداری (FTS) حدود79-87% می باشد
  دقت تست غربالگری مرحله دوم بارداری (Quad): حدود 74-81% می باشد.
  دقت تست غربالگری ترکیبی بارداری (integrated, sequential , contingent): حدود 96-88% می باشد.

   ناشناس : با سلام و احترام
  من دوقلو باردار بودم که در هفته هفتم بارداری یک قلو خود به خود از بین رفت ، هم اکنون در هفته هجدهم بارداری هستم چه زمانی باید آزمایش غربالگری اول را انجام دهم. چون طبق گفته بعضی از پزشکان باید از زمان از بین رفتن یک قل حداقل هشت هفته بگذرد تا در خون مادر وجود نداشته باشد. متشکرم راهنمایی بفرمائید

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  در صورت ازبین رفتن یک جنین در بارداری دوقلویی، امکان انجام غربالگری روتین مرحله اول و دوم بارداری بعلت تغییرات مارکرهای خونی مادر ناشی از جنین ازبین رفته؛ وجود ندارد. تنها تست غربالگری قابل انجام در این شرایط تست Cell Free DNA یا نیفتی می باشد که باید هشت هفته از زمان ازبین رفتن یک قل ، گذشته باشد.

   ناشناس : بهترین زمان انجام غربالگری چه هفته هایی است؟ ناشتایی لازم است؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  ناشتایی لازم نیست
  مرحله اول 11 هفته تا 13 هفته و 6 روز
  مرحله دوم 15 هفته تا 21 هفته و 6 روز

   ناشناس : دقت تست غربالگری بیشتره یا nipt ؟ NIFTY?

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  دقت تست نیفتی بیشتر و 99.12% برای تریزومی 21 و 13 و 18 می باشد و یکسری اختلالات کروموزومی دیگر علاوه بر انچه در غربالگری مرحله اول ودوم انجام میشود،را نیز بررسی میکند.

   ناشناس : خانوم بنده تست غربالگری سه ماهه اول رو بعلت بی کفایتی دکترش انجام نداد یعنی دیرشده بود ۴ روز از هفته ۱۴ گذشته بود وقتی سنو گرافی nt رو انجام داد گفتن که مایع پشت سرش غیر طبیعی وبرای تست نفیتی معرفی شده وحالا توی هفته ۱۵ لطفآ راهنمائی کنید با تشکر

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  تست غربالگری سه ماهه اول بارداری از 11 هفته تا 13 هفته و شش روز بارداری قابل انجام می باشد. با توجه به گذشتن زمان مورد نظر برای جنابعالی و بالا بودن عدد nt طبق گفته شما، تست نیفتی یا cell free DNA را میتوانید انجام دهید که دقت بسیار بالاتری نیز دارد ( 99.12% برای تشخیص تریزومی 21 و 13 و 18- و نیز بررسی بسیاری دیگر از اختلالات کروموزومی جنین). شایان ذکر است اگر عدد NT بالای 3 میلی متر باشد نیاز به اقدامات invasive نظیر امنیو سنتز می باشد.

   ناشناس : باسلام من جواب آزمایش کواد مارکر مشکوک ب تریزومی ۲۱هست دکترم بهم آمینیوسنتزپیشنهادکرده آیاممکنه این آزمایش باعث سقط جنین بشه واینکه آزمایشniptمیتونه جایگزینش بشه دقتش به اندازه آمینیوسنتز هست یانه

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  آمنیوسنتز 0.5-1% خطر سقط جنین دارد اما تشخیصی 100% می باشد و موارد مثبت و منفی کاذب ندارد.اما نیفتی یک ازمایش غربالگری اما با دقت بسیا بالا می باشد که هیچ خطری برای مادر و جنین ندارد و با یک ازمایش خون ساده انجام میگیرد و دقت 99.12% برای تشخیص تریزومی 21(سندروم داون) و 13 و 18 دارد و علاوه بر ان یکسری اختلالات کروموزومی دیگر (مازاد بر انچه که در غربالگری روتین مرحله اول و دوم بارداری انجام میشود) را نیز غربالگری می کند.

   ناشناس : سلام وخسته نباشید،دکترم به من گفتن که ۱۳یا۱۴اذر برای غربالگری سه ماه اول مراجعه کنم که در اون زمان ده هفته چهار یا پنج روز از بارداریم میگذره،میخواستم بدونم برای غربالگری زود نیس؟واین که بهترین زمان کی هست؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  انتشار پاسخ در سایت >
  با سلام
  غربالگری مرحله اول بارداری از هفته یازده الی سیزده هفته و شش روز بارداری قابل انجام است.

   ناشناس : در غربالگری ۳ ماه اول انجام شده در نسل امید احتمال تریزومی ۲۱ به میزان ۱ در ۱۲۶ تشخیص داده شد.
  ایا شما ازمون nipt بجای امینوسنتز رو توصیه میکنید؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  انتخاب بین نیفتی یا امنیوسنتز با توجه به نتایج سونوگرافی، سن و سابقه شما و درنهایت نظر پزشک معالج شما صورت می پذیرد. لطفا جهت مشاوره حضوری با آوردن مدارک مراجعه نمایید.

   ناشناس : باسلام وخسته نباشید.من در ازمایش غربالگری اول هیچ مشکلی نداشتم و ریسک سندرم منفی بود ولی در از دوم ریسک مثبت شده بود. لازم به ذکر است که سونوی اول و سونوی انومالی وهمچنین اکوی قلب جنین نرمال بود.وهمچنین من از طریق ای وی اف و با تخمک اهدایی باردار شدم.سن خودم 34 و اهدا کننده 28 سال داشت.میخواستم نظر شما را در مورد مثبت شدن سندرم بدانم.خیلی نگرانم .و برای انجام هر اقدامی دیر شده است من الان هفته 23 بارداری هستم.ممنون میشم نظر و راهنمایی بفرمایید.با تشکر

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  با توجه به مثبت شدن غربالگری مرحله دوم بارداری شما، نیاز به انجام یک تست تاییدی با دقت بالاتر بانظر پزشک معالج شما می باشد چراکه تستهای غربالگری، موارد مثبت و منفی کاذب دارند یعنی تشخیصی 100% نمی باشند. اما با توجه به اینکه مجوز سقط قانونی درصورت وجود اختلالات کروموزومی تا 18 هفته و 6 روز می باشد شما باید برای پیگیری ازمایشتان با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

   ناشناس : چه تاریخی برای غربالگری سه ماهه اول مناسب است

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  غربالگری مرحله اول بارداری از هفته یازده الی سیزده هفته و شش روز بارداری قابل انجام است.

   ناشناس : باسلام خدمت شما ببخشید جنسیت جنین از کی معلوم میشود؟

  پاسخ دهنده Dena lab :

  با سلام
  از هفته هفتم بارداری تعیین جنسیت جنین با انجام تست مولکولی قابل انجام است اما بهتر است تا هفته ده یا یازده بارداری صبر شود تا با انجام آزمایش Cell free DNA یا نیفتی علاوه بر تعیین جنسیت، سلامت جنین نیز از لحاظ اختلالات کروموزومی مشخص گردد.

   ناشناس : با سلام و احترام
  ازمایش خون بارداری دادم تاچه اندازه می تونم به نتیجه منفی آن اعتماد کنم

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  لطفا نوع ازمایش خود را ذکر کنید.

   ناشناس : با سلام و احترام
  من دوقلو باردار بودم که در هفته هفتم بارداری یک قلو خود به خود از بین رفت ، هم اکنون در هفته هجدهم بارداری هستم چه زمانی باید آزمایش غربالگری اول را انجام دهم. چون طبق گفته بعضی از پزشکان باید از زمان از بین رفتن یک قل حداقل هشت هفته بگذرد تا در خون مادر وجود نداشته باشد. متشکرم راهنمایی بفرمائید

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  در صورت ازبین رفتن یک جنین در بارداری دوقلویی، امکان انجام غربالگری روتین مرحله اول و دوم بارداری بعلت تغییرات مارکرهای خونی مادر ناشی از جنین ازبین رفته؛ وجود ندارد. تنها تست غربالگری قابل انجام در این شرایط تست Cell Free DNA یا نیفتی می باشد که باید هشت هفته از زمان ازبین رفتن یک قل ، گذشته باشد.

   ناشناس : سلام وخسته نباشید،دکترم به من گفتن که ۱۳یا۱۴اذر برای غربالگری سه ماه اول مراجعه کنم که در اون زمان ده هفته چهار یا پنج روز از بارداریم میگذره،میخواستم بدونم برای غربالگری زود نیس؟واین که بهترین زمان کی هست؟

  پاسخ دهنده dena lab :

  با سلام
  غربالگری مرحله اول بارداری از هفته یازده الی سیزده هفته و شش روز بارداری قابل انجام است.

   ناشناس : سلام من هفته 13 تموم شده یادم رفت آزمایش سه ماهه اول رو انجام بدم حالا چکار باید بکنم؟

  پاسخ دهنده dena lab :

  با سلام
  تست غربالگری سه ماهه اول بارداری از 11 هفته تا 13 هفته و شش روز بارداری قابل انجام می باشد.شما باید با توجه به بقیه شرایطتون و طبق نظر پزشک معالجتان تست غربالگری مرحله دوم بارداری و یا تست دقیقتری مثل نیفتی را انجام دهید.

   ناشناس : باسلام خدمت شما ببخشید جنسیت جنین از کی معلوم میشود؟

  پاسخ دهنده دکتر روحانی :

  با سلام
  از هفته هفت بارداری با انجام تست Cell Free DNA یا نیفتی ، تعیین جنسیت جنین قابل انجام است.